Göze Çarpanlar

Kadınlar Uykusuzluğa Daha Yatkın

Kızılay Web Banner 950X100

Yakın zamanda, Hollanda’daki Erasmus Üniversitesi Tıp Merkezi’nde yapılan bir araştırma kadınların erkeklere nazaran uykusuzluğa daha yatkın olduklarını ortaya koydu.

Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık ve Hollanda’da toplam 1 milyondan fazla veriyi inceleyen bilim insanları kadınların erkeklerden daha fazla uykusuzluğa sahip olduğunu tespit etti. Araştırma ekibi, 2000 ile 2017 yılları arasında yayınlanan ilgili literatürü topladı ve çalışmaya uyan 200.000 Hollandalı, 470.000 İngiliz ve 400.000 Amerikalı hakkında verileri analiz etti. Araştırma ve analizler, toplam uyku süresi 9 saatten fazla olan kişilerin ve 65 yaşın üzerindeki kişilerin uykusuzluğa yakalanma olasılığının daha yüksek olduğunu ve 6 saatten az olanların ise daha kötü uyuduğunu gösterdi. Kadınlarınsa uykusuzluk oranının erkeklere oranla daha yüksek ve uykusuzluk için erkeklere göre daha fazla ilaç kullandıkları, uykusuzluğa rağmen gün içinde daha az uyudukları görüldü.

Araştırmacılar, kadınların uykusuzluğa yatkın olma eğiliminin ergenlik döneminde başladığını, bunun da seks hormonlarının uykusuzluğa etkisi olabileceğini söyledi. Ayrıca sigara içenlerin ve obez kişilerin uyku problemleri yaşama olasılığı daha yüksek olduğu vurgulandı.

Kızılay Web Banner 950X100