Göze ÇarpanlarMagazin

Ünlülerin Pek Bilinmeyen Meslekleri

Kızılay Web Banner 950X100

Yazdıklarıyla, söyledikleriyle, filmleri, şarkıları, şiirleriyle hayatımıza damga vurmuş ünlülerden bazıları hayatının bir döneminde ya okuduğu okul ya hayat şartları gereği farklı mesleklerde de bulunmuşlar. Örneğin, usta oyuncu Şener Şen’in öğretmen veya Nuri Alço ‘nın ilaç mümessili olduğunu biliyor muydunuz? Bakın listemizde daha hangi ünlüler var…

Yaşar Kemal – Sayaç Okuma Memuru

Zihinlerimizdeki o görkemli koca çınar, yani Yaşar Kemal, ırgat kâtipliğinin de içinde olduğu çeşitli işlerde çalışmış. İETT’de sayaç okuma memurluğu yapmak da bu işler arasında ve büyük yazar röportajlarından birinde burada yaptığı gözlemlerin romanlarında nasıl işe yaradığından söz eder.

Edip Cansever – Antikacı

Şair Edip Cansever, babasından kalan antikacı dükkânında turistik eşyalar ve halı ticaretiyle uğraşmıştır. Kapalıçarşı’daki bu dükkânda 26 yıl çalışmış ve asma katındaki küçük çalışma odasında 9 kitap üretmiştir.

Mehmet Akif Ersoy – Veteriner

Ailesinde yaşanan bazı talihsizlikler sonucu Mehmet Akif Ersoy okuduğu Mülkiye İdadisi’ni bırakarak ilk sivil veteriner yüksekokulu olan Ziraat ve Baytar Mektebi’ne kaydolur ve bu okulu birincilikle bitirir. Okulu bitirdikten hemen sonra da 20 yıl sürecek memuriyet hayatına veteriner müfettiş yardımcısı olarak adım atar.

Gülten Akın – Avukat

40’ın üstünde şiiri bestelenen Gülten Akın’ın bir şiirini de Sezen Aksu seslendirmiş ve içinde bulunduğu albüme o şiirin adını vermişti: Deli Kızın Türküsü. Gülten Akın aslında Ankara Hukuk Fakültesi’ni bitirmiştir ve kaymakam olan eşinin de işi dolayısıyla Anadolu’nun çeşitli yerlerinde avukat olarak çalışmıştır.

Fikret Kızılok – Diş Hekimi

Unutulmaz bestelerin sahibi Fikret Kızılok İstanbul Diş Hekimliği Yüksekokulu‘nu bitirmiş ve bir süre okuduğu mesleği icra etmiştir. Buraya kadar listelediğimiz isimleri düşününce gerçekten rüya gibi bir dünya! Dişçiniz Fikret Kızılok, veterineriniz Mehmet Akif Ersoy, her ay uğrayan sayaç memurunuz Yaşar Kemal…

Şener Şen – Öğretmen

Şener Şen meslek hayatına aslında tiyatrocu olarak adım atmış fakat daha da öncesinde 1964-1966 yıllarında, Muş’un uzak köylerinden Fenek’te köy öğretmenliği yapmıştı.

ARA_005

Cemal Süreya – Maliye Müfettişi

En güzel sevda sözlerinin sahibi şair Cemal Süreya, 1955 yılında sınavına girerek kazandığı işi yapmaya başlamıştı: Maliye müfettiş yardımcılığı… İşe ilk başladığında müfettişin kendisinden talebi ise şöyle olmuştu: “Asık suratlı ol ve hemen bir fötr şapka al!” Ünlü şair bir süre sonra da maliye müfettişi olmuştu.

Hakkı Bulut – Öğretmen

Usta sanatçı Hakkı Bulut’ta öğretmenlik yapanlardan. Bulut, Adana Öğretmen Okulu’nu bitirdikten sonra bir dönem Anadolu’nun çeşitli köşelerinde öğretmenlik yaptı.

Şenol Güneş – Öğretmen

Ünlü teknik adam Şenol Güneş bir dönem hem futbolculuk hem öğretmenlik yapmış. Fatih Eğitim Faktütesi’nin “3”yıllık eğitim verdiği dönemlerde Türkçe Öğretmenliği bölümü mezunu olan Güneş, bir dönem hem futbol hayatını sürdürdü hem de öğretmenlik yaptı.

Nuri Alço – İlaç Mümessili

Filmlerinde kurbanının gazozuna ilaç katmasıyla bilinen usta oyuncu Nuri Alço, sanat yaşamından önce ilaç mümessili olarak çalışıyormuş.

Kızılay Web Banner 950X100