Göze Çarpanlar

Bozkurt

Kızılay Web Banner 950X100

Mustafa Kemal Atatürk, büyük bir kumandan ve lider olduğu gibi aynı zamanda büyük bir devrimci ve milliyetçidir. Yüzyıllar boyunca kendi benliğinden kopmuş ve yok olma eşiğine gelmiş bir milleti yeniden millet bilincini aşılayacak devrimleri gerçekleştirmiş ve milli bilinci ayakta tutmaya çalışmıştır. 

Mustafa Kemal Atatürk’ün milli bilinci ayakta tutmak için kullandığı sembollerden biride Türk milletinin sembolü ve yol göstericisi olan ‘Bozkurt’tur. Her ne kadar günümüzde bir siyasi parti tarafından kullanılan bir sembol olarak adlandırılsa da o siyasi partinin bunu Türklüğün sembolü olduğu için kullandığını biliyoruz. Aslında partiler üstü ve milletimizin sembolü olan bozkurta ne yazık ki yeteri kadar önem vermiyoruz. Öyle ki bunun siyasi bir simge olmadığı, ırkçılık gibi bir anlam içermediği ve tarafgirlik belirtmediği halde öyleymiş gibi atfederek temkinli yaklaşıyoruz. Bilmeyenler bir tarafa bildiği halde konuya uzak kalmayı tercih edenler, Türklüğe ait ne varsa düşman kesilenler, sonradan uydurulma ve hakikatle alakası olmayan dini gerekçelerle karşı çıkanlar ve en hazini de entelektüellik adına gereksiz bir şeymiş gibi algı yaratanlar aslında bozkurttan olduğu gibi Atatürk’ten de bi haberler. Zira bozkurt figürü Türk toplumunun bilinen en eski sembollerinden olmasına rağmen Atatürk’ten sonra ülkemizde hemen hemen hiçbir devlet kurumunun sembolü olmamasının bir nedeni de toplumun bu konuya çekinceyle ve cahilce yaklaşmasıdır. Oysa Cumhuriyetimizin ilk yıllarında bizzat Atatürk’ün emriyle devletimizin birçok kurum ve eserlerine bozkurt ismi verilmiştir. Öyle ki daha Cumhuriyet kurulmadan T.B.M.M.’nin 1922 yılında bastırdığı pullarda bozkurt figürüne yer verilmiş, 1925 yılı Türkiye Cumhuriyeti’nin Devlet Armasında bozkurt kullanılmıştır. 1927 yılında Cumhuriyetimizin ilk kağıt paraları 5 ve 10 liraların üzerinde Bozkurt resmi vardır. Yani Atatürk kendi resminden önce paraya bozkurt resmi bastırmıştır. İlk yolcu gemimize bozkurt ismi verilmiştir.  Yine Atatürk’ün emriyle Fuat Köprülü tarafından kurulan Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü’nün simgesi meşale tutan bozkurttur. Türk aydının yuvası Türk Ocakları’nın, o dönem üniversite gençliğinin kuruluşu MTTB’nin sembolleri bozkurttur. Atatürk çocuk izcilere yavrukurt adını vermiş, izci sembolü olarak da kurt başı figürünün olmasını istemiştir. Ayrıca o dönem ortaöğretim devlet okulları şapkalarında da bozkurt resmi işlenmiştir. 1935 yılında TEKEL Bozkurt isimli sigara çıkarmış, paketin üzerine de bozkurt resmi yerleştirmiştir.  İstiklal Savaşı ve zaferimiz anısına yapılan Ankara Ulus meydanındaki heykelin kaidesi bozkurt başı, Kahramanmaraş’ta bizzat Atatürk’ün emriyle yapılan bozkurt tutan bayrak heykeli yapılmıştır.  Atatürk’ün ölmeden önce talimat verdiği açılışı 1941 yılını bulan Cumhuriyetimizin ilk petrol şirketi Petrol Ofisi’nin logosu yine bozkurttur. 

Kısa bir araştırmayla daha onlarca kurum ve kuruluşa bizzat Atatürk tarafından bozkurt logosu veya ismi verildiğini görebilirsiniz. Velhasıl milli sembollerimizden olan bozkurta sahip çıkmak siyasi görüşü ne olursa olsun milletçe bizim görevimizdir. Aman ne gerek var böyle şeylere diyenlerden olmayın, yaftalanmaktan korkmayın mesela milli maçlarda sağ veya sol elinizi bozkurt yaptığınızda ırkçı, faşist veya kafa tasçı olmazsınız, Atatürk’ün tanımlası ile dünyayı aydınlatan Türk olur, gerçekten Atatürkçü olursunuz.

Hakan Yetişkin

Kızılay Web Banner 950X100