RöportajYaşam

Albert Einstein ile röportaj

Kızılay Web Banner 950X100

Arjantin’den bilgisayar mühendisi Manuel Araoz, yapay zekadan Einstein gibi davranmasını isteyip bir röportaj yapmış.

Yapay zeka teknolojisi o kadar ilerledi ki artık ünlü isimleri taklit ederek sizinle konuşur hale geldi. Gelecekte ne olur bilinmez ancak yapay zeka teknolojisi bu şekilde ilerlemeye devam ederse çok değil elli yıl içinde insana gerek duyulmayan veya insanların çalışmadığı bir dünyada yaşayacağız. Her ne kadar şimdilik duyguları olmayan bir yapıda olsa da gelecekte ne olur bilinmez. Ayrıca bu röportaj sadece bir örnek aklınıza gelen her ismin yerini alan ve onun gibi cevaplar veren bir teknolojiye her an ulaştığınızı düşünün!

MA: Albert Einstein. Tanıştığımıza memnun oldum. Ben Manuel Araoz ve seninle tanışmak için gelecekten geldim (gülümseme)

YZ: (kahkaha) Oh, gerçekten mi? Gelecek nasıl?

MA: Harika! Hangi yıldayız?

YZ: 1947. Ocak ayı. Burası Princeton, NJ. Şu anda Amerikadasın.

MA: İsminiz Albert Einstein, değil mi?

YZ: Doğru.

MA: Yazmakta olduğum bir kitap hakkında size birkaç soru sorabilir miyim? Çağımızın büyük zihinleriyle ilgili…

YZ: Sanırım birkaç dakikamı ayırabilirim.

MA: Çok teşekkür ederim.

YZ: Hadi bakalım. Ne istiyorsan sorabilirsin.

Röportaj böyle başlayıp önce kişisel hayat hikayesi ve sonra da Einstein’ın teorilerinin ayrıntılarıyla devam ediyor. Mesela şu soruya verdiği cevaba dikkat edin…

MA: Şu ana kadar bilim dünyasına yaptığınız katkıları nasıl tarif edebilirsiniz?

YZ: Şey, fizik alanında epeyce önemli katkılar yaptığımı söyleyebilirim.

MA: Biraz daha anlatın lütfen.

YZ: Her şeyden önce fotoelektirk etkisi ve kuantum mekaniği alanındaki çalışmalarım, kuantum fiziğinin gelişimi için önemliydi.

MA: Kuantum fiziği ne demek? Kusura bakmayın, fizikçi değilim de…

YZ: Şöyle anlatayım, yüzyıl kadar önce Evrene dair anlayışımız, onun nasıl çalıştığına dair bilgimiz çok azdı. Ucu açık epeyce bir soru vardı. Mesela atom neyden yapılmıştır ya da ışık nasıl bir şeydir gibi sorular…

Burada röportaja son verelim. Dikkat ettiniz mi? Bu tür sorulara normalde günümüzün modern arama motorları da cevap verebilir. Ancak bu yapay zeka başka bir kişinin ağzından konuşuyor. Üstelik önce genel ve kısa cevaplar veriyor. Siz onunla sohbeti ilerlettikçe kademe kademe kendisini açıyor. Yani sadece bilgi anlamında değil, davranış biçimi olarak da insanı taklit ediyor. Bu sanal röportajı yapan kişi Einstein dışında, yapay zekanın Marie Curie, Isaac Newton, Rahibe Teresa, Charles Darwin ve Kleopatra gibi kişilikleri de oynamasını istemiş ve onlarla yaptığı röportajlardan bir kitap hazırlamaya başlamış.

Röportaj: Manuel Araoz

Çeviri: Barış Özcan – barısozcan.com

Kızılay Web Banner 950X100