Yaşam

Okuma Alışkanlığı!

Kızılay Web Banner 950X100

Bu makale yapay zeka (GPT-3) tarafından yazılmıştır.

Warren Buffett’ın iş ortağı ve dünyanın en zeki insanlarından biri olan Charlie Munger, üretken ve iyi bir okuyucu olarak biliniyor. 

“Hayatım boyunca, hiç okumayan ancak bilgili diyeceğim birini tanımadım – hiç- Sıfır ”- Charlie Munger

Dijital toplumumuzda dikkat süreleri çok az ve bu durum, çoğu yetişkin için okumayı zorlaştırıyor. Ancak bu durum okuyan insanların okumayanlara oranla çok daha avantajlı hale gelmesini sağlıyor.

Sadece okuyarak, bilişsel yeteneğinizi arttırabilir, zihninizi çok farklı bilgilerle zenginleştirebilirsiniz.

Okuyarak öğreniyoruz peki yeni öğrendiklerimizi nasıl hayata geçireceğiz? Bir kitaptan öğrendiğiniz en önemli ders nedir? İşte her gün odaklanmamız gereken şey bu.

Öğrenmek için okuduğunuz için, öğrendiklerimizin yaşam alanında geçerli olması gerekir. Geliştirebileceğiniz en güçlü alışkanlıklardan biri, öğrendiğiniz her şeyi, içinde bulunduğunuz günlük rutininizdeki her duruma bağlamaktır.       

Her gün kendinize şu soruları sormalısınız: ‘Az önce öğrendiğim bu yeni bilgiler benim ne işime yarar?’, ‘Bu yeni bilgiyi nasıl kullanırım?’ Ve ‘Bu yeni bilgiyle neler yapabilirim? benim için yararlı mı? ‘ Buna “aktif öğrenme” denir. Çünkü günümüzün hızlı tempolu dünyasında eyleme geçmek okumaktan veya ezberlemekten daha önemlidir.      

Bilgiyi aktif olarak uygulayarak yeni becerilerinizi, işinizi geliştirmek ve başkalarıyla olan herhangi bir beceri boşluğunu kapatmak için kullanabileceksiniz.   

Okumanın, hayatımızdaki en başarılı ve en parlak insanlardan bazılarını yaratmaya nasıl yardımcı olduğunu anlamak kolaydır. Elon Musk, Adele, Warren Buffet, Michael Jordan veya Bill Gates’ten daha akıllı olabilirsiniz.      

Akıllı olmak çok kolay sadece çok okumak zorundasınız.

Kızılay Web Banner 950X100