Magazin

Tek kanallı televizyon döneminin sevilen dizileri

Kızılay Web Banner 950X100

Henüz televizyonlarımızda tek bir kanal varken, kanallar arasında gezemediğimiz, beğendiğimiz dizileri dijital mecralardan takip edemediğimiz dönemlerde çekilen diziler bizde ayrı bir yer bırakmıştır. Bu dizilerin yayın saati geldiğinde ailecek televizyon başına geçilir, diziyi kaçırmamak için üstün bir çaba gösterilirdi. Vakti zamanında bizi ekran başına kilitleyen, yıllar geçse de karakterlerini hiç unutmadığımız dizileri bu listemizle anımsatıyoruz.

Aile Bağları

1982 ve 1989 yılları arasında yayınlanan Amerikan dizisi Aile Bağları, ülkemizde de büyük bir ilgiyle izlenmişti. Dizi, hayata karşı farklı tutumları olan birbirinden çok farklı karakterlere sahip bir aile üzerine kuruluydu. Dizinin ünlü oyuncuları arasında Michael J. Fox da yer alıyordu.

ALF

Bu garip ama sevimli uzaylı yaratık ALF, 1986 ve 1990 yılları arasında tüm dünyada her yaştan izleyiciyi ekran başına toplamıştı. ALF’in ilginç espri anlayışı ve davetsiz misafiri olduğu ailenin üyeleriyle ilişkisi milyonları güldürmüştü.

Altın Kızlar

Televizyon dünyasının fenomen dizilerinden biri olan Altın Kızlar, 1985 yılından 1992 yılına dek evlerimizi şenlendirdi. Altın yıllarını yaşayan 4 kadının hayatını; arkadaşlık, aşk ve aile ilişkilerini eğlenceli bir dille anlatan dizi yıllar geçse de unutulmadı.

Aşağıdakiler Yukarıdakiler

Günümüzün birçok dizisine ilham vermiş gibi gözüken Aşağıdakiler Yukarıdakiler, bir malikânenin çalışanları ile sahipleri arasındaki ilişkiyi televizyona taşıyan ilk diziydi. İngiliz yapımı olan dizi 1971 ve 1975 yılları arasında çekilmişti.

Aşk Gemisi

Tam on yıl yayına devam eden; macera ve romantik komediyi birleştiren Aşk Gemisi, “Pasifiğin Prensesi” isimli bir gemide yaşananları konu alıyordu. Dizinin oyuncuları arasında Gavin Macleod, Ted Lange gibi isimler bulunuyordu.

Bizim Ev

Witherspoon ailesinin hayatını anlatan Bizim Ev dizisinin karakterleri, oğlu hayatını kaybedince gelinini ve torunlarını yanına alan bir dede yani Wilford Brimley, gelini ve 3 torununun kimi zaman hüzünlü, kimi zaman eğlenceli hayatlarını ekranlarımıza taşımıştı.

Charles İş Başında

Charles, çocuk bakıcılığı yapan bir üniversite öğrencisidir. Genç bir erkeğin çocuk bakarken karşılaştığı sorunlar, eğlenceli ve komik maceralar bu dizinin konusunu oluşturuyordu. Ülkemizde erkek bakıcı alışık olunmayan bir durum olsa da Charles İş Başında büyük ilgi görmüştü.

Çarli’nin Melekleri

1976 yılında çekilmeye başlanan ve 5 sezon devam eden Çarli’nin Melekleri, Amerikan televizyonculuğunun en başarılı dizilerinden biri oldu, daha sonra birçok kez sinema filmi olarak uyarlandı. Bu efsanevi dizide Farrah Fawcett, Jacklyn Smith ve Kate Jackson meşhur melekleri canlandırıyorlardı.

Dallas

80’li yıllar boyunca TRT’de yayınlanan Dallas, ülkemizde müdavimlik yaratan ilk yabancı dizilerden biriydi. Bol entrikalı bölümleri milyonları televizyon başına toplardı. Sevilmeyen karakter JR ve ailesinin maceraları Guiness Rekorlar Kitabı’na göre dünyanın en çok izlenen dizisi oldu

Kızılay Web Banner 950X100