Röportaj

Türkiye’de sahne aldığımda her zaman çok güzel anılar biriktirdim!

Kızılay Web Banner 950X100

Kariyerindeki ilk önemli deneyimlerini Flamenko efsanesi Paco de Lucía ile çalışırken yaşayan ve 10 yıl süresince Paco de Lucia’ya ’Solo’, ‘Duo’, ‘Trío’ ve ‘Septet’ projelerinde eşlik eden Cañizares, bu sayede Avrupa, Amerika, Asya ve Afrika’nın en ünlü sahnelerinde yer aldı.

Turneler sırasında Isaac Albeniz’in Iberia Suite’inden “Triana”,” Albaicin” ve “Puerto”yu uyarlayan sanatçı, ayrıca Paco De Lucia’nın “Concierto de Aranjuez” albümünün kayıtlarına da eşlik etti.  

Cañizares “Suite Iberia, Albéniz by Cañizares” adındaki albümü ile dahi besteci Albeniz’in eserlerinden uyarlamalar yaparak eserlere ilk yazılışlarından yüzyıl sonrasında kendi yorumunu getirdi.

Cañizares’in yorumları İspanyol geleneğini ve kültürünü dinleyiciye kusursuz bir anlatımla aktarırken, sanatçı bu albüm ile İspanyol Akademisi’nin “En İyi Klasik Müzik Performansı” kategorisinde ödüle layık görüldü.

Cañizares, El Mito de la Caverna albümüyle 2019 yılında İspanyol MIN Ödülleri’nde “Yılın En İyi Flamenko Albümü” ödülünü kazandı.

Canizares ile 25 Nisan’da Cemal Reşit Rey’de vereceği İstanbul konseri öncesi konuştuk.

Flamenko’yu zaman zaman Klasik Müzik orkestraları içinde de yorumluyorsunuz. Konservatuvar eğitimi Flamenko tarzınızı nasıl etkiledi?

Konservatuvar, farklı bir müzik dünyasına girmeme izin veren entelektüel bir algıydı. Flamenko ile çocukluğumdan beri iç içeyim. Yıllar sonra, konservatuvarın akademik disipliniyle müzik teorisini de öğrendim. Müzikal anlamda farklı türlere açık olduğum için eğitim ve farklı müzik tarzlarının kendi müziğimi zenginleştirdiğini düşünüyorum. Albéniz, Falla, Granados ve Scarlatti gibi ustaların eserlerini transkripsiyon ve yorumlama deneyimi müzikal vizyonumu genişletip zenginleştirdi.

Tokyo Olimpiyat Oyunları için İspanyol Ulusal Yüzme Takımına bir kompozisyon hazırlıyorsunuz.  Bu çalışma ile ilgili neler söylersiniz? 

Son zamanlarda üzerinde en çok çalıştığım şey, bu yıl Tokyo Olimpiyat Oyunları için İspanyol Ulusal Yüzme Takımı’na hazırladığım kompozisyon. Duo ve Takım için bir çalışma olacak. Bu dünyayla yaptığım iş birliği benim için ilk deneyim, birlikte bir şeyler yaratmak çok ilginç ve gerçekten hoşuma gidiyor. Şu an üzerinde çalıştığım eş zamanlı birçok projem var. Bazı orkestralar ve festivaller için besteler yapıyorum aynı zamanda bir sonraki albümümü kaydediyorum.

Rocio Jurado’nun “Lora se va a los Puertos” ve Arantxa Aguirre’nin “El Amor y la Muerte – Historia de Enrique Granados” filmleri için de müzikler bestelediniz. Film müzikleri bestelemek nasıl bir deneyim?

Filmlerdeki bu işbirlikleri, normal bir müzik bestelemek veya konser vermekten çok farklı. Yakında başka bir film için çalışmaya başlıyorum henüz yönetmen ve film ile ilgili bilgi veremiyorum ancak çok ilginç bir çalışma olacak. Açıklamak için sabırsızlanıyorum.

Uzun bir aradan sonra 25 Nisan’da Cemal Reşit Rey konser salonunda Türkiye’deki dinleyicilerinizle buluşacaksınız. Türkiye’deki Flamenko dinleyicilerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye’de Performans sergilerken seyircinin ilgisini ve enerjisini hissedebiliyorum ve bu beni çok motive ediyor. Bu dördüncü konserim olacak. Türk halkının Flamenko’ya büyük saygısı var. Türkiye’de orkestra konserleri de vermek istiyorum. 

Bu konserde sizi sadece solo değil duo ve quartet yorumlarınızla da dinleyeceğiz. Nasıl bir repertuvar hazırladınız?

Dinleyiciler Gitar solom, Juan Carlos Gómez ile seslendireceğimiz duo eserler ile Angel Muñoz ve Charo Espino tarafından sunulan danslara ve perküsyona da tanık olacak. Bu kez, Flamenko dörtlüm Juan Carlos Gómez (İkinci Gitar), Angel Muñoz (Dans, Cajón ve Palmas) ve Charo Espino (Dans, Kastanyetler ve Palmas) ile bir performans sergileyeceğim. Flamenko eserlerimin Quartet için düzenlenmiş repertuvarından oluşan bir konser olacak.

Sahnede olmanın en güzel yanı sizce nedir?

Sahnede olmak bir sorumluluk ama aynı zamanda başka hiçbir yerde yaşayamayacağınız bir adrenalin veriyor.

Türk müziği sizin için ne ifade ediyor?

Türk Müziği hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorum. Türk müziğinin çok eskiye dayanan bir tarihi var. Orijinal telli çalgıların kullanım ve sesleri beni çok etkiliyor.

Kızılay Web Banner 950X100