Röportaj

Cenk Eren ve Selda Bağcan ile

Kızılay Web Banner 950X100

Cenk Eren, ses getiren ‘Repertuvar’ proje albümleri serisine ‘Selda Bağcan Şarkıları’ ile devam ediyor. Usta sanatçı Selda Bağcan’ın birbirinden güzel şarkılarını yeniden yorumlayan Cenk Eren ile “Selda Bağcan Şarkıları” ismini taşıyan yeni albümünü ve müziği konuştuk. 

Neden yine proje albüm?

Cenk Eren; Son proje albümüzün üzerinden 2 yıl geçti. Repertuar Ferdi Özbeğen şarkılarıydı. Ondan önce de repertuar Tanju Okan şarkıları yaptım ve bu albümde Selda Bağcan ile yolumuz kesişti. Şimdi 3. Proje albümüm repertuar Selda Bağcan şarkıları. Selda, benim için çok önemli, çok kıymetli. Tabi ki Selda herkes için çok önemli, çok kıymetli ama benim için çok kıymetli, benim çok sevdiğim eski bir dostum. Bu albümde yine beni mutlu eden bir diğer önemli şeyde albümün prodüktörlüğünü de Selda Bağcan’ın yapmasıdır. Ben proje albümlere çok güveniyorum. Albümler tabi ki çok önemli, albüm yapmak her zaman önemli ki son zamanlarda albüm yapmak çok zor biliyorsunuz. Bu yüzde çok mutluyum.

Albümde hangi parçalara yer verdiniz?

Cenk Eren; Bu albümde Selda Bağcan ile özdeşleşmiş şarkıları ben kendi yorumumu katarak söyledim. Tabi albümde türküler de var, çok güzel bir Ahmet Kaya şarkısı da var ve Gesi Bağları türküsünü beraber söylediğimiz bir düet de var Selda ile yaptığımız.

Selda Bağcan ile çalışmak nasıl bir duygu?

Cenk Eren; Selda Bağcan ile çalışmak hem korkunç hem çok zevkli, hem de müthiş şeyler öğreniyorsunuz. Bunları açmak gerekirse korkunç çünkü müthiş bir disiplin. Yani onu yaşadığınız zaman anlıyorsunuz nasıl Selda Bağcan olduğunu. Ben kendimi disiplinli zannederdim Selda ile beraber bunu iki üç katına çıkardık tabi ben biraz alışıncaya kadar mecazi anlamda hafif tokatlar yedim. Daha sonra anlaştık.

Albüm repertuarını kim seçti?

Beraber seçtik sayılır. Ancak ben daha çok Selda’ya bıraktım. Çünkü prodüktörüm sonuçta ve hem prodüktörüm hem arkadaşım olunca arada derede kalıyorsun. Ben o yüzden ona dedim ki arkadaşlığı bir tarafa bırakalım, prodüktör olarak sen hangi şarkıları söylememi istiyorsan ben kabulüm dedim. O’da hakikaten benim çok içime sinen şarkılar seçti yani şu olmadı, bunu koyalım yada bunu koymayalım gibi bir şey olmadı.

Albüm fikri nasıl ortaya çıktı?

Selda Bağcan; Bir yemekteydik Kıbrıs’ta, sohbet sırasında ortaya çıktı. Bu mevzu…

Cenk Eren; Ben de balıklama atladım. Çok istedim. Saolsun Selda’da olur, bakarız dedi önce, bakalım dedi düşünelim dedi…

Selda Bağcan; yok yok düşünelim falan (gülüşmeler) hemen kabul ettim.

Peki neden Cenk Eren?

Selda Bağcan; yakın arkadaşım olduğu için.

O kadar mı?

Selda Bağcan; Tabi ki o kadar.

Cenk Eren; Sesim mesim…(gülüşmeler)

Selda Bağcan; Ses tabi var. Bir de güzel söylediği için, benim şarkılarıma gönül verdiği için en önemlisi budur.

Peki Selda hanım, repertuarı seçerken birlikte mi karar verdiniz yoksa sen bunları söyleyeceksin mi dedin?

Selda Bağcan; birlikte saptadık şarkıları.

Cenk Eren; Yo hepsini sen dedin, bunlar bunlar olacak diye. (gülüşmeler)

Selda Bağcan; Katiyen öyle bir şey yok. Cenk dedi bunlar bunlar diye ben de tamam dedim. (gülüşmeler)

Cenk Eren; çok ortaklaşa diyelim. Benim gönlümden geçenleri Selda’ya söyleyince O’da dedi ki evet bunlar olur. Ancak onunda mesela Mağusa Limanı ben de yoktu ama bunu muhakkak koyacağız dedi ve koyduk.

Selda Bağcan; Sen dedim Kıbrıs’a konserlere çok gidiyorsun. Bu türküyü söylersen oralar yıkılır dedim.

Aranızda hiç sürtüşme yaşandı mı? Çünkü albüm kolay bir iş değil ve uzun bir zaman birlikte geçirmek gerekiyor. Herhangi konuda hiç problem oldu mu?

Selda Bağcan; Hiç yaşanmadı. Benimle herkesin de problemi olur normalde ama sadece Cenk’le olmadı. (gülüşmeler)

Cenk Eren; Hakikaten öyle yani şeytan kulağına kurşun küçücük bir şey yaşanmadı. Buna inanmayabilir insanlar bizim Selda ile çok uyan taraflarımız var. O’da Ankaralı ben Ankaralıyım. Bisküvi yiyenlerdeniz.

Selda Bağcan; Akşam üstü çayla bisküvi yeriz. Başkaları içer mesele biz de böyleyiz.

Cenk Eren; Bir de hemen işi bitirip yemeğe gidenlerdeniz. Dolayısıyla sürtüşme falan hiç yaşanmadı. Benim haddime değil zaten Allah korusun. Ayrıca insanlar arasında sürtüşme bir şey olmuyorsa olur bizde maşallah böyle bir şey olmadı.

Selda Bağcan; Fikirlerimiz çok uyuşuyor zaten ve çok güzel bir iş çıktı ortaya. Ben heyecanlanıyorum bir an evvel çıkması için.

Cenk Eren; Majör müzikten çıkıyoruz. Yani Selda hanımın şirketinden.

Selda Bağcan; Benim şirketimden çıkıyor efendim.

Selda Hanım az önce dediniz ya çalıştığım herkesin benimle problemi olur diye neden öyle oluyor?

Selda Bağcan; şöyle ki ben mükemmeliyetçiyim. Bütün mesele o yani şu albümün başından beri repertuarı seçmekten, çalışmalara kadar, tonların tespitinden, stüdyolara kadar her safhada ince eler sık dokurum.

Cenk Eren; Her aşamada bizimleydi. Hatta birebir oturturdu beni çalıştırdı. Bütün şarkıları bana kendisi çalıştırdı.

Cenk Bey siz böyle mi okurdunuz türküleri yoksa okuma tarzınız değişti mi yani Selda Hanım değiştirdi mi?

Selda Bağcan; Aslında kendi gibi okudu.

Cenk Eren; Kendim gibi okudum ama tabi kaç tüyo ve nüans aldım, onları öğretti bana ve onları yaptım. Ancak bu benim 3. Proje albümüm ve hiçbirinde, hiçbir zaman ne Ferdi Özbeğen’de ne Tanju Okan’da ve bunda da ben onlardan iyisini okurum diye yola çıkmadım. Bunlar çok kıymetli ve Selda bambaşka zaten ve onunla yıllarca özdeşleşmiş şarkıları ben kendi yorumumu katarak söyledim. Selda’da dedi ki tamamdır bu yorum.

Peki senin hayatında, gençliğinde Selda Bağcan şarkılarının yeri nedir ve bu albümdeki sende yeri en değişik olan şarkı hangisidir?

Cenk Eren; Şunu söylemeliyim ki Allah herkese nasip etsin böyle güzel bir şeyi.  Benim sanat hayatımda bu iş benim tacım gibi bir şey oldu. Bu dönemde Selda Bağcan’ın bana böyle bir şey yapması, prodüktörüm olması, yapımcımın olması tüm bunların dışında en iyi dostlarımdan biri olması yani şöyle düşününki gençliğinizde öldüğünüz, bittiğiniz hayranı olduğunuz, uzaktan gördüğünüz Selda Bağcan şarkılarını okuyorsunuz ve prodüktörlüğünü o yapıyor. Allah nasip etti. Herhalde iyi niyetli bir insanım ben buna yoruyorum.  Yoksa benim gibi güzel sesi olan çok insan var, iyi niyetliyim ve o iyi niyetimin karşılığı olarak Allah her halde bana çok istediğin bir şeydi al sana veriyorum dedi. Şarkı konusunda bütün şarkılar güzel ama düet yaptığımı Gesi Bağları türküsünde bir heyecan daha var çünkü orada düet var.

Selda hanım son yıllarda çok değişik bir kitle ile karşı karşıyasınız. Özellikle yurt dışında çeşitli festivallere çıkıyorsunuz, Amerika’da festivallerde şarkılar söylüyorsunuz. Bunu nasıl karşılıyorsunuz, ilginç ve değişik geliyor mu yoksa şahane ve genç mi hissediyorsunuz?

Selda Bağcan; şahane ve genç hissediyorum. Hoşuma gidiyor tabi  ayrıca böyle bir şey kimin hoşuna gitmez ki.

Son olarak Cenk yeni bir kitle ile buluşacaksın. Neler hissediyorsun ve proje albümlerin sonu olacak mı?

Cenk Eren; İnşallah kimseyi mahcup etmem. Yeni bir kitle ile buluşmak heyecan verici, önemli bir tarafa gidiyorum. Zor da bir işin altına girdim, omuzlarımda büyük bir yük var. Allah utandırmasın güzel şeyler yapacağım.

Kızılay Web Banner 950X100