Yaşam

En Çok Kullanılan 10 Beden Dili ve Anlamları

Kızılay Web Banner 950X100

Beden dili hareketleri olmaksızın, iletişimi sadece sözler ile sınırlı tutmak çoğu kişinin düştüğü bir hatadır. Çünkü sözel olmayan iletişimi hiçe saymak iletişimin eksik kalmasına sebep olur. Hatta beden dili çoğu zaman sözlü iletişimden daha önemlidir. Ses tonundan, jest ve mimiklere, gözlerden, el hareketlerine beden dili karşınızdakinin düşüncelerini size anlatacaktır.

Aşağıdaki maddeler de kadınların ve erkeklerin sıklıkla kullandığı vücut dili hareketlerini anlamanıza yardım edecektir.

Kadınlar Tarafından En Çok Kullanılan 10 Beden Dili

Öncelikle erkekleri ilgilendiren bu konuda dikkatli bir gözlemleyiciyseniz beden dili sizin hakkınızdaki düşünceleri çoğu zaman ele verecektir. Kadınlar çoğu zaman her şeyi apaçık şekilde dile getirmezler, anlaşılmayı isterler. O sebeple de vücut dili çok önemlidir. Ancak unutulmaması gereken güçlü kadınların daha çok konuşmayı tercih ettikleridir. 

Gözler Kalbin Aynasıdır

Bir kadının gözünün içine bakarak, sizden hoşlanıp hoşlanmadığını kolaylıkla anlayabilirsiniz. Göz bebeklerinin içi büyüyor ve o ışığı fark ediyorsanız sizden hoşlanmıştır.

Tokalaşma

Tokalaşma şekilleri de duyguları ele veren ikinci önemli konu. Karşınızdaki kişi siz elinizi çekene kadar bırakmıyorsa sevinebilirsiniz. Ancak tamam diyebilmek için iletişimde önemli olan diğer unsurları da önemsemeniz gerekir

Eller

Çoğu kadın utandığında, kızdığında veya sıkıldığında ellerine bakar. Bu durum kişiden kişiye değişiklik gösterse de utangaç kadınlar istemsiz olarak ellerine bakacaktır. Ancak bir kadının ellerine baktığını görürseniz çok dikkatli olmanızda fayda var. Zira elleriyle oynayan ve ellerine bakın kadın siz veya o an bir şeye sinirlenmişte olabilir.

Eller çenedeyse ve düşünceli bir şekilde bakıyorsa aklı sizdedir. Genellikle düşünülen karşımdaki beni hak ediyor mu gibi sorulardır.

Dudaklar

Tıpkı gözler gibi dudaklar da istemsizce kendini ele veren hoşlanma belirtileridir. Karşınızdaki kadın dudaklarını ısırıyorsa sizden hoşlandığı anlamına gelir.

Duruşu

Karşınızdaki kadının oturuş pozisyonu, duruşu veya ayakları size doğru dönükse size karşı ilgili olduğunu anlayabilirsiniz. Aksi durumda da hoşlanmadığını düşünebilirsiniz. 

Taklit etmesi

Eğer hareketlerinde sizi taklit ediyorsa sizi seviyor, ailesinden biri gibi görüyor ve güveniyor anlamını çıkarabilirsiniz.  Elinizi yüzünüze götürdüğünüzde o da yüzüne götürüyor, bacak bacak üstüne attığınızda aynısını o da yapıyorsa sizi kendisine yakın gördüğü kesindir.

Saçlar

Size bakarak saçlarıyla oynuyorsa, hoşlandığını anlayabilirsiniz. Saçlarını kulağının veya kafasının arkasına almışsa güzelliğini göstermek, bir tutam yüzüne bırakmışsa kendine seksilik katmak istiyordur.

Kolların duruşu

Kadınların hoşlanma belirtileri konusunda kollar da önemli. Kadının kollarını tutuşu size tavır aldığını, kollarını bağlaması sinirlendiğinin işaretleridir. Bu durumlarda anlamaya çalışın ve ortamı yumuşatın.

Ensesini okşaması

Eğer karşınızdaki kadın sizinle konuşurken bir eliyle ensesini okşuyorsa tamamdır oldu bu iş diye düşünebilirsiniz. Çünkü hoşlanmanın ötesine geçilmiştir.

Temas

Kadın sizinle konuşurken sürekli olarak size dokunmak için fırsat kolluyorsa, bilin ki sizden hoşlanıyordur.

Erkekler Tarafından En Çok Kullanılan 10 Beden Dili

Erkekler bu konuda daha farklıdır. Genellikle hareketlerini gözlemeden de ne demek istediklerini anlarsınız. Hatta çoğu erkeğin sadece gözünün içine bakmanız yeterlidir, biraz hisleriniz kuvvetliyse zaten hissedersiniz. Ancak yine de dikkat edilmesi gereken bazı hareketler vardır.

İşte o hareketler;

Gözler…

Gözlerini sizden alamıyorsa, zaten apaçık bellidir. Sizi ilk gördüğünde de istemsiz bir şekilde gözbebeklerinin büyüdüğünü ve gülümsediğini görürseniz, size ilgi duyuyor demektir.

Duruş

Tıpkı kadınlarda olduğu gibi erkeğin duruşu, oturuşu ve ayaklarının yönü beden dili okumada çok önemlidir. Eğer bir erkek sürekli olarak size doğru dönüyorsa ve aynı ortamda olmaya dikkat ediyorsa size karşı boş değildir.

Elbisesini düzeltmesi

Eğer karşınızdaki sürekli kravat, gömlek, ceket vs. elbiselerini düzeltiyorsa kendisini size beğendirmeye çalışıyor demektir.

Sakallarıyla oynama

Kadınların saçlarıyla oynaması gibi erkeklerde sakallarıyla oynar. Bu ilgi işaretidir. Düşünen pozu olsa da kur yapmak için kullanılır.

Yüzüne dokunması

Eğer sizinle konuşurken eli sürekli yüzüne gidiyorsa bu ilgi duyuyor anlamına gelir. Kulaklar, saç ve yanaklarına dokunması heyecanlı olduğu anlamına gelir.

Objelerle oynaması

Karşınızdaki sürekli bardakla, telefonla veya masayla oynuyorsa bu sizden sıkıldığının değil tam tersi hoşlandığının belirtisi. Genelde utangaç erkeklerin hoşlanma belirtisinin bu olduğunu söyleyebiliriz ancak gözlerine bakın göz bebekleri büyüyorsa kesinlikle hoşlanıyordur.

Kolları bağlaması

Eğer kolları göğsünde bağlıyorsa bu erkeğin savunmasız kaldığı anlamına gelir. Bu kişiyle beraberseniz o an ne derseniz muhtemelen kabul edecektir.

Burnuna dokunması

Erkekler yalan söylemeyi beceremeyen varlıklardır. Eğer bir konuşurken eli normalde olmayan şekilde sürekli burnuna gidiyorsa bu onun yalan söylediği anlamına gelebilir.

Ciddiyet

Genellikle erkekler kadınlardan hoşlandıkları an çocuksu bir hale girseler de bazı erkekler ciddi bir hal takılırlar. Çok fazla bir ciddiyet hissediyorsanız bu sizden hoşlandığı belirtisidir.

Temas

Dokunmak kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de en belirgin hoşlanma belirtisidir. Ancak bu durumu iyi anlamanız gereklidir…

Sonuç; beden dili karşı cinsin hislerini anlamanıza yardımcı olacaktır. Bunun için dikkatli gözlem yapmanız ve hislerinize güvenmeniz yeterli. Ancak karşınızdakinin sizle beraber diğer kişilere de nasıl davrandığına ve beden hareketlerine dikkat etmeniz gerekiyor.

Kızılay Web Banner 950X100