DergidenYaşam

Cesaretin Dehası

Kızılay Web Banner 950X100

Cesaret nedir? Tabi ki de size şimdi saatlerce cesaretin tanımını yapmayacağım… Başlangıçta korkak ile cesur insan arasında pek bir fark yoktur. Aradaki tek fark: Korkak korkularını dinler ve onları izler. Cesur ise korkularını bir kenara koyup ileri adım atar. Cesur insan, bütün korkularına rağmen bilinmeyene adım atandır.

Johann Wolfgang Von Goethe ‘nin çok sevdiğim bir sözü vardır: “Cesarette deha, güç ve sihir vardır” der. Öyle de olmalı ki cesaretin içinde ki aklı ve nezaketi anlamak cesaretteki dehadır.

Çevremdeki yakın arkadaşlarımın geneli bana “bayan cesaret”der. Neden mi ? Mesela durum ne olursa olsun sormaktan çekinmemek sayesinde hayatım boyunca birçok fırsat kapısını araladım. Hem alabileceğim en kötü karşılık ‘HAYIR’ cevabıdır. Bazen duvara çarptığım da olur. Arkadaşlık kurmak istediğim yada iş yapmak istediğim ama benimle pek ilgilenmeyen isimlerden oluşan uzun bir liste sunabilirim size. Çoğu insan için başkalarıyla tanışma korkusu, topluluk karşısında konuşma (ölüm korkusu kadar büyüyebilen bir korkudur bu) korkusu, başarısız olma korkusu, reddedilme korkusu, utanç bir duruma düşme korkusu vs. uzar gider bu… Mesela hepimiz başarısızlık yaşayabiliriz. Tercih: başarı ve hüsran arasında değil, riske girme ve büyüme ile hiçbir şeyi riske etmeme ve vasat bir düzeyde kalma arasındadır. Korkuyla başa çıkmanın en iyi yolu bunun son derece normal olduğunu, başkalarının da aynı duyguyu hissettiğini bilmektir.

Albert Einstein‘ın, enerjinin meşhur E=mc² formülünü bilirisiniz. Size şimdi bu formülünün sırrını çözümlüyorum Enerji = Motivasyon X Cesaret ² . Bence mükemmel çözümledim ama tabiki şaka yapıyorum itiraf edin güzel uydu.

Cesaretin bende tek anlamı ÖZGÜRLÜK desem size… Ne kadar cesur ve enerjik iseniz bir o kadar da özgürsünüzdür. Bunu anlamak çok zor değildir şöyle bir çevrenize bakınca görürsünüz zaten haklı olduğumu. İşte tamda bu nokta birkaç önerim var aç kulağını iyi dinle…

Bir Rol Model Bulun: Her insan kendine benzer insanlarla daha yakındır. Çekingen insanlar, çekingenlerle, girişken insanlar girişkenlerle yakınlaşır. Lakin siz yine de her daim sizi bir adım ileri götürecek, sizden daha başarılı ve üst rütbeli insanlarla yakınlık kurun. Onlarla sosyal aktivitelere katılın, davetlere gidin nasıl davrandıklarını gözlemleyin. Zamanla sizde onların tekniklerini kapacaksınız emin olun. Sonunda ise başka insanlarla ilişki kurma konusunda sizde cesaretlenecek ve daha girişken olacaksınız.

Konuşmayı Öğrenin: İnsanlar sandığınızdan daha rahat. Birçok insan yeni kişilerle diyaloğa girmekten çekinmiyor. Siz de rahat olun ve özgüveninizi yüksek tutun. Öncelikle özgüven kazanmak ve üzerinizdeki çekingenliği atmanız için konuşmayı öğrenmeniz gerek. Güzel konuşmak bir ustalık ve üstün yetenek gerektirmez. Milyonlarca insanın konuşma becerilerini geliştirmek için ve korkularının üstesinden gelmek için gösterdiği çabayı göstermeniz yeter.

Kendini Gaza Getir: Evet, doğru okudunuz 🙂 Tamam tamam, gaza getirmek biraz sokak ağzı oldu ama yöntem bu. Kendi kendinizi cesaretlendirecek, telkin edecek bir slogan bulun. Bu yönteme “Klasik koşullanma” adı veriliyor. Sizi motive edecek, ihtiyaç olduğunda size güç katıp cesaretinizi artıracak bir slogan bulun ve aklınıza kazıyın.

Topluluk veya Kulüplere Katılın: Yeni biriyle tanışırken, ne söylediğiniz, nasıl söylediğiniz kadar önemli değil. Sosyalleşmek, enerjilerinizi değiştirmekle ilgili olduğundan, dikkat etmeniz gereken ilk şey samimi olmak. Kendinize herhangi bir hobi bulun golf oynayın, müzik dinleyin, edebiyatın içine dalın. Bu tür ilgi alanları ile ilgili çok sayıda kulüp ve topluluk bulabilirsiniz. Her şeye rağmen yine de ne diyeceğinizi bilmiyorsanız, “Merhaba” yeterli ve samimi bir başlangıç olacaktır. Bu tarz yerlerde yeni insanlarla tanışma ve onlarla ilişki kurma olasılığınız katlanarak artacaktır.

Gidin ve Hadi Yapın: Kendinize her hafta yeni biriyle tanışmak gibi bir hedef koyun. Otobüste giderken kendinizi yanınızdaki kişiye tanıtın. Bir mekâna gittiğinizde oranın yetkilisine kendinizi tanıtın. Şirkette daha önce hiç konuşmadığınız biriyle konuşmayı deneyin. Pratik yapa yapa bunun nasıl kolaylaştığını göreceksiniz. Hem en kötü ne olabilir ki reddedilirsiniz, siz bunu öğrenmenin bir parçası olarak kabul ederseniz reddedilmeler sonunda kazanıma dönüşecektir. Cesaret edin çekingenliğin bir yararı olmadığını anladığınızda her kişi sizin için bir başarı fırsatına dönüşecektir.

Hayallerine Güven: Hayal etmek psikolojide önemli ve farklı bir yere sahip; buna imajinasyon da deniyor. Bir tür kendini telkin ve inandırma yöntemidir. Cesur olmak istediğiniz konuları, durumları, ortamları hayal edin ve yapmak istediğinizi hemen gerçekleştirin.

Ve son olarak “başkası yapıyorsa?” kuramı, insana cesaret verir. Başkası araba sürüyorsa, bisiklet sürüyorsa, yüzebiliyorsa, işletme kurup başarılı olabiliyorsa, yurt dışına çıkıp başarılı olabiliyorsa, ben neden yapamayayım? Benim ne eksiğim var? Benim de iki kulağım, iki gözüm var. Bu şekilde düşünen insanların da kolayca harekete geçebiliyor. O kadar şey yazdım hadi hiçbirini yapamıyorsun yada yapamayacaksın en azından başkası yapıyorsa bende yaparım diye kedini cesaretlendir.

Kısacası cesaret, bilinmeyen için bilineni riske etmektir; tanıdık olmayan için tanıdık olanı; konforsuzluk için konforlu olanı; bilinmeyen bir varış noktası için herkesin bildiği göç yollarını terk etmek demektir. İnsan başarıp başaramayacağını asla bilemez ama sen her zaman “Cesur ol çünkü cesaretin kadarsın”.

Pro. Eğitim Koçu Gülşah KAYGUSUZ

Kızılay Web Banner 950X100