GenelGöze Çarpanlar

Korona Virüsü Zamanlarında Yaşanan İnsan Hikayeleri

Kızılay Web Banner 950X100

Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüsü salgını, karantina ve sokağa çıkma yasakları ve kaybedilen hayatlar ile sıkıntılı bir hal alsa da bu dönemde yaşanan ve özellikle sosyal medyada paylaşılan öyle hikayeler var ki hem tebessüm ettiriyor hem de geleceğe dair umut veriyor.

Sağlık çalışanları

Tüm dünyada ve ülkemizde korona virüsü ile mücadelede en ön safta çarpışan muhteşem insanlar… Onların fedakarlıklarını kelimeler ile ifade etmek imkânsız, neredeyse hepsi virüs başlangıcından bu yana düzenli uyku uymuyor, düzenli beslenemiyor ve her an tetikte yaşıyorlar. Birçoğu sevdiklerini tehlikeye atmamak için birkaç aydır hiç evine uğramıyor. Özellikle çocukları olan sağlıkçıların özlemleri ve görüntülü görüşme sırasındaki halleri yürekleri dağlıyor…

Ölmeden birkaç saat önce sevdiği kadınla evlendi

İngiltere’de bir hasta maddi imkansızlıklar yüzünden bir türlü evlenemediği sevgilisi ile evlenmek istedi. Doktorların geceyi çıkaramayacağını düşündüğü hastanın bu istediği yanından hiç ayrılmayan sevgilisinin de onayıyla kabul edildi. Hastane personelinin inisiyatif kullanarak, alınan önlemlerle ve alüminyum folyodan yapılan yüzükler takılarak gerçekleşen törenle genç çiftin nikahı kıyıldı. Nikah sırasında nefesi yetmediği için konuşmakta zorlanan ve belki de son nefesini harcayarak evlenen genç birkaç saat sonra hayata gözlerini yumdu.

300 Km pedal çevirdi

Çin’in Wuhan kentinde çalışan 20 yaşındaki Gan Ruyi isimli hemşire Çin Yeni Yılı tatilinde ailesiyle vakit geçirmek için Wuhan’dan 300 km uzaklıktaki memleketine geldi. Ancak patlak veren korona virüs salgını sonrasında sağlık çalışanlarının eksikliği hakkında haberi görür görmez 300 kilometre ötedeki Wuhan’a geri dönmek için bir dakika tereddüt etmedi. Üstelik toplu taşıma olmadığı için bu yolu bisikletle ve dört gün üç gece yol kat ederek yaptı.  Çin’li hemşirenin bu fedakarlığı tüm dünyada takdirle karşılanırken Gan Ruyi yaptığı açıklamada “Yaptığım şey aslında özel bir şey değildi. Başka bir şansım olsaydı, işe geri dönmeyi aynı şekilde seçerdim” dedi.

Nezaket abidesi Burhan amca

Ordu’da evine gelen Vefa Sosyal Destek Grubu görevlilerine sipariş verirken kibar tavrıyla görüntülenen ve sosyal medyada yoğun ilgi gören Burhan Kılıçkını (76) verilen hizmetten dolayı memnun olduğunu ifade ederken, siparişi sırasındaki nezaketi ile gönüllerde taht kurmuştu.  Daha sonra şeker hastalığı ile hastaneye kaldırılan Burhan amca tedavisinin ardından taburcu edildi.

Kızılay Web Banner 950X100