Genel

Tasarruf Etmenize Yardımcı Olacak 8 Fikir

Kızılay Web Banner 950X100

Korona virüsü, pandemi derken hayat iyice pahalılaştı. Birçok sektörün durma noktasına geldiği bu dönemde ekonomik olarak daralmamanın en önemli yoluysa tasarruf etmek… Ancak tasarruf kelimesi her ne kadar kulağa hoş gelse de çoğumuz daha en başından pes eder ve hatta üç kuruş kar edeyim derken, beş kuruş zarar ederiz. Ancak ilk adımı atmak önemli, disiplin her şeyin başı diyor, sözü uzatmadan masraflarınızı azaltmanıza ve paradan tasarruf etmenize izin verecek ipuçlarını sıralıyoruz.

  1. Paralar nerelere gidiyor!

Alışverişlerinizin ne kadarı gerekli, her ay ne kadar parayı belki de hiç kullanmadığınız şeylere harcıyorsunuz. Paranızın nerelere gittiğini görmek için bir ay alışverişi minimuma indirmeniz gerekiyor. Özellikle alışverişe çıkmadan ihtiyaçları yazmalı ve listenin dışına çıkmamalısınız. Ay sonunda tüm faturaları ve gider kalemlerini inceleyerek kendinize uygun bir tasarruf planı yapabilirsiniz.

  • Dışarı yerine ev

Zaten virüsten dolayı biraz da mecburiyetten dolayı evde daha çok vakit geçirmeniz gerekiyor. Dışarıda özellikle abur cubur harcamalarına dikkat etmelisiniz. Gözünüze gelmeyen şeyler için emin olun bir servet harcıyorsunuz.

3. Çocuklara oyuncak alımını azaltın


Çocuklar oyuncaklardan çok sizinle vakit geçirmeyi severler. Ayrıca birkaç video izleyerek ve biraz pratikle çok güzel oyuncaklar yapabilirsiniz.  Hem bu onları daha mutlu edecektir.

Ayrıca hediye almak yerine de kendiniz hediye yapabilirsiniz.

4.Hazır gıdalar tüketmeyi bırakın

Fast food veya dondurulmuş gıdalar tüketmek yerine evinizde sağlıklı yemekler yapmaya çalışın. Emin olun aslında herkesin eli lezzetlidir, yeter ki doğru yemeği yapın, tadına doyum olmayacaktır. Hem cebiniz hem sağlığınız için sadece video izleyerek veya okuyarak yapacağınız binlerce yemek varken, hazır ve dondurulmuş gıdalardan uzak durun.

5. Elektrik-su tasarrufu

Fazladan yanan her ampul sizden para götürecektir.  Yine bu anlamda tasarruf ampullerini kesinlikle kullanmalısınız. Gereksiz hiçbir eşyayı çalıştırmamalısınız. Bulaşıktan, çamaşır makinesine, televizyondan ütüye kadar elektrikle çalışan tüm ev aletlerini gerekmedikçe kullanmamaya özen göstermelisiniz.  Su tasarrufu hem cebiniz hem geleceğimiz için hayati önem arz ediyor. Bu sebeple damlayan musluklar varsa yenileriyle değiştirmeli, bulaşıkları makinede ve tam dolu olarak yıkamaya özen göstermelisiniz.

6. Fırsatlardan yararlanın

Kullandığınız kredi kartının, üyesi olduğunuzun derneğin veya abonesi olduğunuz operatörün size ücretsiz olarak sunduğu çeşitli avantajlardan yararlanın. Mesela Turkcell Platinum müşterilerine vale hizmetinden, hava yolu transferine kadar birçok şeyi ücretsiz sunarken çeşitli indirimler de kazandırıyor.

7. Kısa vadeli tasarruf

Hepimizin en çok becerdiği tasarruf ne yazık ki kısa süreli olan tasarruflar. Bir haftada 20 lira ayırmak yılda 500 lira tasarruf etmekten daha kolay görünmesi sebebiyle başlangıçta kısa süreli tasarruf planları yapın. Tasarrufu alışkanlık haline getirmeye çalışın.

8. Nakit para taşıyın

Bazı günler dışarı çıkarken yanınıza kredi kartı almayın ve sadece kısıtlı bir parayla dışarı çıkın. Sadece bunu yaparak bile onlarca lira tasarruf ettiğinizi göreceksiniz.

Kızılay Web Banner 950X100