Göze ÇarpanlarYaşam

Memleket hikayeleri ‘Cinci hoca’

Kızılay Web Banner 950X100

Çevrenizdeki herhangi birine ciddi bir surat ifadesi takınarak sende cin var deyin! 
İlk cevap saçmalama, bu nerden çıktı falan gibi tepki cümlesi olacak, ardındansa niye böyle söyledin gibi meraklı bir cümle kuracaktır. Eğer dini bilgi veya spiritüalizm, enerji vesaire gibi konularda biraz bir şeyler biliyorsanız, ne anlattığınızın önemi yok sabaha kadar konuşsanız sizi merakla dinleyecek ve en az sizin anlattığınız kadar da anlatacaktır.

Siyaset, spor, dünya ve yerel haber konuları bir kenara iki gizli gündem başlığımız var ki aman aman… Birincisi define kime sorsan bir kazı hikayesi anlatır. Hemen herkesin bir akrabası veya tanıdığı definecidir. Konusu açılmaya görsün, işaretlerden tutun, tılsımlara kadar aklınıza gelmeyecek detaylar hakkında tonla malumat sahibi olursunuz. Hemen herkesin bir yakını veya köylüsü de define bulmuş ve o yolla zengin olmuştur. Bulana rastlamaz ama hikayesine çokça şahit olursunuz.

 İkinci gündemimiz ise doğa üstü canlılar, cinler, periler ve tabi cinci hocalar… Aklınıza gelmeyecek insanlar bu cinci hocaların mahdumları olmuşlardır. En seküler olan hatta deistimiz, ateistimiz bile bir şekilde konudan haberdar ve konu açılınca hep temkinlidir. Yazının başında dediğim gibi sadece denemek amaçlı bile bir soru sorsanız veya bir şey söyleseniz kilit açılır. Sonra öyle hikayeler anlatılır ki, Palu ailesinin dramını aratmaz. Evinde kâğıt (büyü) çıkandan, işi gücü batana, mutlu evlilikleri bitene bir sürü olay buna bağlanır. Hemen herkesin de bir cincisi vardır. Sorun ne olursa olsun bir okur üfler hiçbir şeyiniz kalmaz. Öyle ki cinci hocayı tavsiye eden aslında bende inanmazdım böyle şeylere ama diye başlayan cümlelerle başlar hocayı methetmeye, sana faydası oldu mu diye sorsan çok yakın bir tanıdığa diye cevaplayacaktır. Zaten herhangi psikolojik veya bedensel hastalık tamamen doğa üstü güçlere dayandırılır. İşiniz iyi gitmiyorsa ekonomiye değil büyüye yorulur, üstüne kendinizi kötü hissediyorsanız zaten cinnisiniz demektir. Enerjiniz düşmüşse hepten ayvayı yediniz. Anlayacağınız bir okutsanız hiçbir şeyiniz kalmaz, hem ne zararı var, denemiş oluruz. Hazret zaten para pul istemiyor, gönlünden koparsa tabi o kadar emeğe de gönlünüzden illa ki kopuyor. 100 lirayla zengin olacak değilsiniz ya…

Eskiden mahalle aralarında ki gecekondularda yaşayan cinci hocalara ulaşmak artık daha da kolay yani tanıdığa bile ihtiyacınız yok. İnstagram ‘da reklam veren verene her türlü sorun halledilir. Büyü, cin çıkarma, aşk büyüsü, bağlanma, ayrılma-soğutma, bereket duası vs. Bir defa bu tarz bir şey aratmaya görün durmadan gözünüze cinci hoca reklamları ilişecektir. Bu tarz derken bunlar en net ifadeler mesela depresyon, aşk, nazar, dua ve benzeri şeyleri arattığınızda da yine bu reklamlara denk geliyorsunuz.

Velhasıl İslam’a inanan biri olarak ilk önce fal ve büyünün dinimizde yasak olduğunu hatırlatmak isterim. Ayrıca doğaüstü canlılar vs. gibi konularda gerçekten bu işin ehli olan insanlar elbette vardır. Ancak İnstagram ‘da bakım yapacağını düşünmek büyük hatadır. İnstagram değil de gecekonduda bakım yapsa doğrumu diyeceklere en fazla yüz liranız gidecektir o parayla zengin olacak değilsiniz ya…

Son olarak Ulu Önder’in ‘Hayatta en hakiki mürşid ilimdir’ sözünü hatırlatır, tüm okuyucularımıza esenlikler dilerim.

Hakan Yetişkin

Kızılay Web Banner 950X100