Yaşam

Katar- Doha Gezisi

Kızılay Web Banner 950X100

Bu sayıda sizinle Doha deneyimimi paylaşmak istiyorum. İstanbul’dan, Katar’ın başkenti Doha’ya yaklaşık 4 saatlik bir uçuşla varabiliyorsunuz. En güzel tarafı da vize istemiyor. Katar ziyareti için pasaportunuzun olması yeterli. Türkiye ile ilişkileri çok iyi ve Türkler seviliyor.

Katar, dev gökdelenleri, gösterişli alışveriş merkezleri ve lüks restoranlarıyla oldukça meşhur olan bir ülke. Doğalgaz ve petrol bakımından zengin. Aynı zamanda ülkenin de geçim kaynağı. Ürettikleri başka hiçbir şey yok. Her şey ithal. Katar, ilk olarak inci ile geçimini sağlarken doğalgaz ve petrolün bulunmasıyla zenginliklerine daha da zenginlik katmış. Katarda yaşayanların sadece %10’u ülke vatandaşı. Başka ülkelerden gelenlere ise kapıları açık. Ülkede işsizlik oranı %,0,1. Katar, dışarıdan gelenlere iş imkanı sağlıyor ancak hiçbir şekilde vatandaşlık vermiyor. Ülke vatandaşları dışındakilere sadece The Pearl adasından ev alma imkanı sağlıyor.

Ülke oldukça sıcak bir iklime sahip. Katar’da 3 mevsim yaşanıyor. Yaz, Kış ve Cehennem. Gitmek için en iyi mevsim Kasım ile Nisan ayları. Haziran ile Ağustos aylarında burada yaşamak mümkün değil. Gelir seviyesi oldukça da yüksek. Katar, gösterişler ülkesi. Hatta bunu yemeklerdeki sunumlara bile yansıtış durumdalar. Mesela; altın tozundan pasta sunmak gibi.

Katar’ın yemek kültürü ise daha çok Hint, Ortadoğu ve Arap mutfağı ağırlıkta. Kabsa, Balaleet, Ghuzi, Machboos gibi yöresel yemekleri bulunuyor. Bir de kakule, safran ve şeker karışımından oluşan turuncu kahveleri var. Doha mutfağı, meze bakımından oldukça zengin. Etler oldukça lezzetli. Deve eti ilk kez denedim. 4-5 gezide birkaç restoran keşfettim. Ama en çok aklımda kalan Yasmin Restoran oldu.  

The Pearl Adası/Yasmine Restaurant

The Pearl Adasında  yüksek binaların inşa edildiği, içinde restoran, alışveriş merkezi ve  marina bulunuyor.

Yasmine Restaurant, şehrin dışında The Pearl adasında. Adanın içine inşa edilmiş birkaç restauranttan biri. Yasmine Restoranın oldukça görkemli bir girişi var. Altın kaplama dekorasyonuyla insanı adeta büyülüyor. Açıkçası ilk mekana girerken insanın zihninde fiyatlar gibi bir soru işareti oluşuyor. Sipariş verdiğinizde fiyatların diğer restoranlardaki fiyatlarla hemen hemen aynı olduğunu görüyorsunuz.

Sizi girişte lokum, atıştırmalık ve hurmaların bulunduğu  bir stantta karşılıyorlar. Ayrıca Osmanlı şerbeti ikram ediyorlar. İlk defa burada deve eti yedim. Deve etinin lezzetini duymuştum. Burada tescillenmiş oldu. Gerçekten de lezzetliydi. Ayrıca safranlı pilav eşliğinde kuzu eti yani Machboos oldukça iyiydi. Et tam istediğim gibi. Adeta ağızda dağılıyordu. Safranlı pilav da çok güzel bir uyum sağlamış.  Yemek sonrası Türk kahvesi istedik. Burada Türk kahvesi istediğinizde Osmanlı kahvesi getiriliyor.

Souq Waqif

Souk Waqif buranın ticaret merkezi gibi. Hemen girişte renkli renkli minderlerin olduğu bir mağaza ile karşılaşıyorsunuz. Hatta bu alanın fotoğrafını çekmek adettenmiş 😊 Ben de sizlerle paylaşmak için çektim.

Souq Waqifta hanlar ve hanların içinde daha çok kumaş ağırlıklı dükkanlar var. Kumaş fiyatları uygun. Sıcak olduğu için handa gündüzleri çok az dükkân açık. Genelde dükkanlar akşam üstü açılıyor. Çalışanların çoğu yabancı. Hanın girişinde çeşit çeşit çayların olduğu bir çay dükkânı var. Ancak ben gittiğimde dükkân açık değildi. Çay aklıma düşünce hemen çay satan bir aktar buldum ve “Çay Yemenden Gelir” deyip satın aldım. Siyah çaylara çok güzel bir aroma veriyor. Yolunuz düşerse dükkanların birinden alıp valizinize atabilirsiniz. Hanın dışını ise tatil yöresi gibi düşünebilirsiniz. Çarşı kısmında hediyelik eşya satılan dükkanlar, biraz ilerisinde restoran, kafeler bulunuyor.

Corniche

Doha’nın en güzel yerlerinden biri bence Corniche.  Doha’nın Basra Körfezine uzanan tarafı.  Katar Ulusal Günü ve Ulusal Spor bayramları burada yapılıyor. Sahilde bir yürüyüş yapmak çok iyi geldi. Burada Arap Modern Sanatları müzesi bulunuyor. Çok fazla vaktim olmadığı için ziyaret edemedim. Vaktiniz olursa müzeleri de ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Falcon Souq

En son ziyaretim, Falcon Souq. Burası şahin ticaretinin yapıldığı yer. Şahin yetiştiricileri onları avlayıcı moduna sokmamak için bu şekilde kapşonlarıyla tutuyorlar. Bu alanda aynı zamanda şahin hastanesi de bulunuyor. Ülkenin zenginleri Falcon Souq’tan şahin satın alıyorlar. Fiyatları 3000$ ile 100.000 $ arasında değişiyor. Ocak ayında yapılan şahin festivallerinde kazanan kişiye 1 milyon $ veriliyor.

Katar benim için farklı bir deneyim oldu.  Farklı bir ülke deneyimi yaşamak isteyenler bu ülkeyi de ziyaret etmeli.  

Büşra Kahveci Rodoplu

Kızılay Web Banner 950X100