Yaşam

Karantinada Vaktini Çöpe Atma

Kızılay Web Banner 950X100

Evvveett sevgili okurlarım nasılsınız? Ben iyiyim…! Umarım sizler de iyisinizdir? Biliyoruz ki hepimiz şu an küresel salgın Covid19 (Koronavirüs) nedeniyle evlerimizdeyiz bir süredir. Kimimiz çok sıkıldık, kimimiz işlerimizi özledik, bazılarımız bir kafede oturup kahve içmeyi özledik, arkadaşlarımızı özledik ve tabi ki sarılmayı özledik. İtiraf etmeliyim ki bende denizin kokusunu çok özledim.  Ama az daha sabır, içimden bir ses güzel günlere çok az kaldı diyor.

Bu süreçte olabildiğiniz kadar çalışkan ve üretken olun. Tembelliğe, ihmalkarlığa yönelmemek için çalışkan olmayı sürekli kendinize hatırlatın. İnsan doğası her şeye müsaittir. Ertelemeye de olduğu gibi.” Kendi zamanımızı yönetmek konusunda ne kadar erteleyici olabiliyoruz?” diye hiç düşündünüz mü? Kendimize zaman yaratmak için tüm kesintileri ortadan kaldıramayız ya da sürekli insanlardan uzaklaşarak yaşayamayız ama zaman sınırlıdır. Etrafta yapılmak için sizi bekleyen onlarca şey varken hissettiğiniz kaygının yerini bazı detaylarla doldurabilir ve zamanınızı doğru yöneterek hayatınızdaki stres kaynaklarından birini uzaklaştırabilirsiniz.

Peki evde kaldığımız günleri nasıl değerlendirebiliriz? Öncelikle bunu bir durma zamanı gibi düşünebilirsiniz, lakin kesinlikle bir tembellik zamanı değil.  Bol bol vaktin var ve evdesin. Uzun zamandır hayatın koşturmacası içerisinde hepinizin biriken kitap listesi veya kitaplığında okunmayı bekleyen kitapları vardır, işe ilk kitaplardan başlayabiliriz. Kendinize bir liste hazırlayın ve bu dönemde bol bol okuyun, öğrenin. Yeni şeyler araştırın artık her şey bir tık uzağında biliyorsun. Vaktin olmadığı için o hiçbir zaman başlayamadığın diziye başlayabilirsin. Belki de bir belgesel izleyebilirsin. Yeni hobiler edinebilirsin. Yoga yapmayı düşünüyorsanız size engel olacak bir şey yok. Youtube üzerinden bir sürü yoga videosu ile yoga yapmanız mümkün. Uzun zamandır halının altına ittiğiniz, ertelediğiniz temizliğe bugün başlayabilirsiniz. Kendinizi tamamen bırakarak özgürce, gerekirse çığlık atarak dans edebilirsiniz. “Ya şu konuyu çok merak ediyorum” dediğiniz tüm konuları derinlemesine öğrenmek için de vaktiniz var. Ünlü bir ressam olmayabilirsin ama yeteneğini ortaya koy ve bir resim yapmayı dene. Yemek yap, farklı tatlar dene vs. vs. Sana burada tonlarca şey sayabilirim aslında ve sende okudukça içinde sinyaller yanacak eminim. Keşfettiğin mekanlar kadar evde olduğunda yaptıkların da sana keyif verecektir unutma.

Şimdi tüm yazdıklarımızı toparlayacak olursak senin için aşağıya bir yapılacaklar listesi bırakıyorum.

 1. Bol bol su tüketeceğim.
 2. Sağlıklı besleneceğim.
 3. Cilt bakımı ile kendimi şımartacağım.
 4. Yeni bir dil öğreneceğim.
 5. Müzeleri online olarak gezeceğim.
 6. Hakim olmadığım bir konuda araştırma yapacağım.
 7. Kitap okuyacağım ve film izleyeceğim.
 8. Yeni tarifler deneyeceğim.
 9. Bir hobi edineceğim.
 10. Kendimi keşfedeceğim.
 11. Çocuğumla, ailemle zaman geçireceğim.
 12.  Meditasyon ve egzersiz yapacağım.
 13. …………….. Bu şekilde devam edebilirsin.

Hayatında daha farklı ışıklara, güneşlere ihtiyacın yok, bir tek senin içindeki ışık büyük bir güneş olmaya yeter.  Evdeyiz diye isteklerini erteleme, harekete geç. Sağlıkla kal.

Kızılay Web Banner 950X100