Yaşam

Eskimiş Eşyalarınızı Kolayca Yeni Gibi Yapmanızı Sağlayacak Pratik Fikirler

Kızılay Web Banner 950X100

Halıdaki lekeleri temizlemeden, tencere ve tava parlatmaya, çizilen tabakları yenilemeden, atmaya kıyamadığınız çantaya… Evde kullandığınız ve sevdiğinizden dolayı atmaya kıyamadığınız o eşyaların pratik birkaç yöntemle nasıl eski hale döndüğünü görünce şaşıracaksınız.

Öncesi ve sonrasıyla eski eşyaları nasıl ilk hallerine geri getirebilirsiniz basit uygulamaları sizin içi derledik..

Bakır kaplar

Bakır tencere ve kaplar çoğu mutfağın vazgeçilmezi durumunda. Özellikle yumurta pişirmek ve Türk kahvesi yapmak için tercih edilen ürünlerin başında geliyor. Ancak bakır zamanla kararabiliyor. İşte böyle bir durumda ihtiyacınız olan şey sadece tuz ve sirke. Bakır yüzeye tuz serpiştirin ve üzerine bir miktar sirke döküp sert bir süngerle ovalayın. Bakır kabın ilk günkü haline geri döndüğünü göreceksiniz.

Fırın tepsileri

Yemek sonrası kurumuş yağlar ve zamanla oluşan eskilik görüntüsü. Fırın tepsisine karbonat ve hidrojen peroksit ile yapacağınız macunu sürüp yarım saat bekletip yıkayınca tüm kirlerinden arınmış ve parlayan tepsiye yeniden kavuşacaksınız.

Halı temizliği

Halı temizliği için ihtiyacınız olan tek şey sirke.  Biraz sirke ve az suyu herhangi bir sprey şişesine koyarak lekenin olduğu kısma püskürtün ardından üzerine nemli bir bez örtün. Ütüyü buhar moduna getirerek 25-30 saniye bezin üzerine koyun. Bezi kaldırdığınızda halınızda lekeden eser kalmayacaktır.

Kesme tahtası veya tahta tepsi

Kesme tahtası veya tahta tepsiyi, limon suyu ve tuz karışımına batırdığınız herhangi bir sünger ile kolayca temizleyebilirsiniz ve parlak bir görünüm verebilirsiniz.

Tabaklar

Zamanla oluşan çizikler ve eski görüntüden kurtulmak aslında çok kolay. Çok uygun fiyatlara alacağınız porselenler için tasarlarmış cila ile tabaklarınız tamamen yenilecektir.

Diş fırçası

Sağlık ürünlerini yenilemeyi tavsiye edilmese de oldu ki ihtiyacınız olursa eski diş fırçalarını yenilemek için tek ihtiyacınız kaynar su. Eski diş fırçasını kaynar su dolu bir kaseye sokun bir süre bekleyip çıkardığınızda yeni alınmış gibi olduğunu göreceksiniz.

Diş fırçasındaki tüm mikroplardan ve bakterilerden kurtulmak içinse, sirke ile dezenfekte etmek yeterlidir. Dezenfekte için de kaynar suya bir miktar beyaz sirke ekleyin, diş fırçasını bunun içine koyduğunuzda fırçanız dezenfekte olacaktır. Ayrıca bu taktiği benzer plastik eşyalarda da uygulayabilirsiniz.

Fayanslar

Fayans aralarındaki kirli ve sararmış yerleri temizlemek içinse ihtiyacınız olan şey eski bir diş fırçası ve çamaşır suyu. Su ve çamaşır suyunu yarı yarıya olacak şekilde bir kabın içinde hazırlayın ve diş fırçası yardımıyla fayansları temizleyin. Pırıl pırıl bir görüntüye kavuşacaklardır. Temizlik sonrası zehirlenmemek için ortamı havalandırmayı unutmayın.

Kızılay Web Banner 950X100