Göze Çarpanlar

Dijital Paralar: Bitcoin Geçmişi ve Geleceği

Kızılay Web Banner 950X100

Bitcoin Nedir?

Son zamanlarda popüler olan Dijital Paralar günümüzde çokça gündeme gelmektedir. Dijital Para veya Paralar arasında en popüler olan ve bilinen Bitcoin, 2008 krizinden sonra Satoshi Nakamato adlı kişi ve kişiler uçtan uca elektronik ödeme sistemi olan Bitcoine dair teknik yazılarını yayınladılar. Böylece Bitcoin merkezsizleştirilmiş, üçüncül müdahalelere karşı korumalı kripto para birimi olarak ortaya çıktı. 2009 yılında ise halka açık ağ olarak kullanıma girdi. Sonrasında Bitcoin, ilk başarılı kripto para olarak “1. nesil blockchain” olarak adlandırılıyor.

Bitcoin ağına giren işlemlerin takip edilmesi mümkün iken, işlemi gerçekleştiren kişinin kim olduğunu bulmak imkansız. Bitcoin Blockchain ağında onaylanan işlemler, zincir yapısından dolayı geri döndürülemez ve bu işlemler değiştirilemez.

Bitcoin ‘in yükselişinin ardından birçok kripto para birimi daha ortaya çıkmıştır. Bu para birimlerine “alt coin” denmektedir. Bitcoin blockchain platformunda üretilebilecek maksimum Bitcoin miktarı ise toplam 21.000.000 madencilik için çıkarılmak üzere tasarlanmıştır. Ve geçenlerde 18 milyoncu bitcoin üretildi.  10 yılda toplam 18 milyon bitcoin üretilmiş oldu. Geriye sadece 3 milyon bitcoin kaldı ve bundan sonra yıllar içinde ise sadece 3 milyon bitcoin üretilmiş olacak.

Bitcoin adresleri kullanıcıların platform üzerindeki kimlikleridir. İşlemi yapan şahısla ilişkilendirilemezler ve bu adreslerin anahtarları kaybedildiğinde adresler üzerinde hak iddia edilemez. Ayrıca

Bitcoin’in Avantajları Nelerdir?

Bitcoin kullanımının çeşitli risklerinin yanı sıra pek çok avantajı da vardır. Enflasyon ve çökme riskinin düşük olması, basit, güvenilir ve iz sürülemez (anonim) olması en temel avantajlarındandır. Para transferlerinin geleneksel yöntemlere kıyasla daha güvenli, daha ucuz ve daha hızlı olması Bitcoin’in sağladığı önemli bir avantajdır. Milyonlarca lira değerindeki Bticoinlerinize cüzdan erişimi sağlayabildiğiniz her yerden ulaşabilirsiniz.

Bitcoin’in Dezavantajları Nelerdir?

İzinin sürülememesi bazı durumlarda avantaj sağlasada dezavantaj oluşturduğu durumlarda mevcuttur. Ticaretinin illegal olduğu ürünlerin ödemelerinde kullanılmasına ve kara para aklama maksadıyla kullanılmasına neden olmaktadır. Bu teknoloji üzerinde uzmanlaşmış kişi sayısının az olması, kaybetme riski, harcama yapılabilecek platformların darlığı sistemin diğer dezavantajlarındandır.

Bitcoin’in Kaynağı Nedir?

Bitcoin herhangi bir devlete veya merkez bankasına bağlı değildir. Geleneksel paralarda olduğu gibi karşılığında altın gibi herhangi bir değerli maden yoktur. Fiziksel olarak basılan bir para değeri değilidir. Bitcoin tamamen sanal olarak üretilen ve temelinde matematik formülü olan bir sistemdir. Bu matematik formülü herkese açıktır ve isteyen herkes bu sisteme dahil olabilir.

Bitcoin Güvenilir Midir?

Bitcoin, belli bir protokole bağlı olması sayesinde yaptığınız her işlemde baştan sona şifrelenir. Ve şifrelenen zincir üzerindeki bütün işlemler kayıt altına alınır. Cüzdan bilgileriniz kaybetmeniz veya bilgisayarınızın hacklenmesi gibi kullanıcı hataları dışında sistemin güvenlik konusunda hiç bir açığı bulunmamaktadır.Belli bir merkezinin olmaması ve bütün işlemlerin farklı bilgisayarlar üzerinden onay alması gerekliliği Bitcoin sistemini güvenli kılmaktadır.

Bitcoin’in Değeri Nasıl Belli Olur?

Bitcoin değer fiyatı ise sadece arz-talep ilişkisine göre değişir, nedeni ise dolaşımdaki Bitcoin sayısı sınırlandırılmıştır. Arz-talep dengesinde alıcı ve satıcının belli bir üründe karşılıklı olarak fiyat konusunda karar kılmasıdır.

Bitcoin ile Nasıl Ödeme Kabul Edilir?

Bitcoin ile ödeme kabul etmenin en kolay yolu kişiden kişiye, yani adresten adrese transfer yapmaktır. Bu yöntem bazı mobil uygulamalarla uygulayabilirsiniz.

Bitcoin Geleceği Nedir?

Bitcoin, toplam 21.000.000 madencilik için çıkarılmak üzere tasarlandığı için Bitcoin miktarı azdır. Geçenler ayda 18 milyoncu Bitcoin üretildi. Yani 10 yılda 18 milyon geriye 3 miyon Bitcoin miktarı kaldı.  Bu demek oluyor ki Bitcoin %85 kazıldı geriye %15’lik dilim kaldı. Kalan 3 milyon Bitcoin ise yüzyılda çıkarılayacağı öngörülüyor.

Ayrıca yakın bir zamanda CNBC spikeri Joe Kernen, Bitcoin’in 2020 yılının Mayıs ayındaki blok ödülü yarılanmasına kadar 50 bin dolara ulaşacağını öngörüyor. Kripto para topluluğunun bir diğer önde gelen ismi Anthony ‘Pomp’ Pompliano ise Bitcoin’de blok ödülünün yarılanmasının popüler kripto para biriminin 2021 yılına kadar 100 bin dolara ulaştıracağını iddia ediyor.

Selçuk Çandır

Kızılay Web Banner 950X100