Göze Çarpanlar

100 günde hayatınızı değiştirecek 50 ipucu

Kızılay Web Banner 950X100

Popüler inanışın aksine, yaşam kalitenizi iyileştirmek için köklü değişikliklere ihtiyacınız yoktur. Ayrıca, olumlu eylemlerin ardından somut sonuçlar elde etmek için sonsuza kadar beklemeye de gerek yoktur. Başarının anahtarı, 100 günlük bir süre boyunca düzenli olarak küçük adımlar atmaktır.

İşte 100 günde hayatınızı iyileştirecek 50 küçük ipucu.

Evde

Özel bir “Karmaşayı Bitirmek İçin 100 Gün” takvimi oluşturun. Sıralamak veya kaldırmak istediğiniz nesne gruplarının bir listesini yapın. Ardından önümüzdeki 100 gün boyunca tüm bu öğeleri takviminizde dağıtın.

İşte bazı örnekler:

– 1. Gün: dergileri sıralayın.

– 2. Gün: DVD’leri sıralayın.

– 3. Gün: kitapları sıralayın.

– 4. Gün: mutfak eşyalarını kaldırın.

İşte yeni çalışma yönteminiz: “Her şey için bir yer var ve her şey kendi yerinde”.

Önümüzdeki 100 gün boyunca, konaklamanızdaki şu 4 organizasyon kuralına uyun:  

– Bir nesneyi alırsam, onun yerine koyarım. – Bir şeyi açarsam kapatırım. – Bir şey düşürürsem, alırım. – Bir şey alırsam kapatırım.

Şimdiye kadar tahammül ettiğiniz 100 küçük sorunu belirlemek için evinizde dolaşın. Sonra her gün bu küçük problemlerden birini düzeltin.

İşte bazı örnekler:

– Değiştirilmesi gereken yanmış bir ampul. – Gömleğe düğme dikin. – İçindekilerin başımıza düşmesinden korktuğumuz için artık açmadığımız bir dolap…

Mutluluk

Pozitivist psikologların önerdiği yöntemi izleyin: her gün minnettar olduğunuz 5-10 şeyi yazın.

Sizi mutlu edecek 20 kolay şeyden oluşan bir liste oluşturun. Her gün bunlardan en az birini yapmak için elinizden gelen her şeyi yapın.

Listenizin neler içerebileceğine ilişkin örnekler aşağıda verilmiştir: – Açık havada öğle yemeği.

– Sohbet etmek için en iyi arkadaşınızı arayın.

– En sevdiğiniz yazarın romanını okumak için birkaç dakikanızı ayırın.

Aklınızdan geçenlerin bir günlüğünü oluşturun – hem olumlu hem de olumsuz tüm düşüncelerinizi bu günlüğe yazın.

Tüm düşünceleriniz olabildiğince net bir şekilde 10 gün boyunca yazın:

– Günde kaç kez kendini suçluyorsun?

– Kendini yararlı hissediyor musun?

– Başkalarına karşı sıklıkla eleştirel düşünceleriniz olur mu?

– Her gün kaç kere olumlu düşünüyorsun?

Bu düşüncelere eşlik eden duyguları yazmaya özen gösterin. Ardından, önümüzdeki 90 gün boyunca düşüncelerinizi geliştirmeye çalışın. Düşüncelerinizi geliştirerek duygularınızı geliştireceksiniz.

Önümüzdeki 100 gün boyunca günde en az bir kez yüksek sesle gülün. Hem unutmayın gülümsemek bulaşıcıdır.

Kişisel Gelişim

Öncelikle entelektüel çaba ve konsantrasyon gerektiren bir kitap seçin. 100 günde tamamen bitirmek için bu kitabı her gün okuyun.

Her gün yeni bir şey öğrenmek için bir noktaya gelin: bahçenizde büyüyen bir çiçeğin adı, dünyanın öbür ucundaki bir ülkenin başkenti veya bir şarkının adı.

100 gün boyunca şikayet etmeyi bırakın. Yazar Will Bowen, birkaç yıl önce koğuşunun her üyesine mor bir bileklik hediye etti. Bu bilezikler, onlara şikayet etmeyi bırakmalarını hatırlatmak için tasarlanmıştı. Bowen’a göre, “Olumsuz konuşma olumsuz düşünceler üretir; olumsuz düşünceler olumsuz sonuçlar doğurur”. Önümüzdeki 100 gün boyunca şikayet etmek istediğinizde kendinizi geri tutun.

Sonraki 100 gün için her gün, çalar saatinizi 1 dakika önce programlayın. Ardından alarmınız çalmaya başlar başlamaz yataktan kalkın. 100 gün içinde, mevcut uyanma saatinizden 1 saat 40 dakika önce yataktan çıkarsınız.

Önümüzdeki 100 gün boyunca oyun yazarı Julia Cameron’ın içinizdeki yaratıcılığı açığa çıkarma yöntemini uygulayın . Onun yöntemi bilinç akımı tekniğine dayanmaktadır. Düşüncemizi oluşturan iç sesi kelimesi kelimesine yazıya dökülmesinden oluşan bir tekniktir. Uyandığınızda bu yöntemi titizlikle uygulayarak yazmaya çalışın.

Finansman

Bir gider bütçesi oluşturun. Önümüzdeki 100 gün boyunca, harcadığınız her kuruşu yazın ve harcama bütçenize bağlı kalın.

Para biriktirmek için yapacağınız şeyleri araştırın, ipuçları oluşturun. Önümüzdeki 100 gün boyunca bu ipuçlarını uygulayın. İşte bazı ipuçları:

– Markete gittiğinizde kredi kartınızı evde bırakın. Bunun yerine nakit ödeme yapın ve bir hesap makinesi alın.

– Süpermarkete gitmeden önce bir alışveriş listesi yapın.

– Gerçekten sabit bir telefon aboneliğine ihtiyacınız var mı?

– Benzin tasarrufu yapmak için tek seferde alışverişe çıkın.

Bu ipuçlarının 100 günde ne kadar işe yaradığını görmek için harcamalarınızı yakından takip edin.

Önümüzdeki 100 gün boyunca, tüm alışverişlerinizi nakit olarak ödeyin ve paranın geri kalanını bir kavanozun içine koyun.

Önümüzdeki 100 gün boyunca yalnızca ihtiyacınız olanı satın alın. Kaçınılmaz olarak tasarruf edeceksiniz.

Tasarruf edilen para ile neler yapacağınıza karar verin.

 – Varsa, borçlarını ödeyin.

– Parayı bir yatırım fonuna koyun.

Zaman yönetimi

Önümüzdeki 100 gün boyunca evinizden not defteri olmadan çıkmayın. Bu not defterine kesinlikle her şeyi yazın. Bu not defteri, tüm bu fikir ve düşüncelerle ne yapacağınıza karar vermenizi sağlayacaktır.

İşte üzerine yazabileceklerinizin örnekleri:

– Görmek istediğiniz kişilerin isimleri.

– Randevu tarihleri.

– Görev listesi.

Bir zaman bütçesi oluşturmak için bu araştırmanın sonuçlarını kullanın: yani, hafta boyunca her tekrarlayan aktiviteye ayırmak istediğiniz zamanınızın yüzdesini ayarlayın.

Aşağıda, yinelenen etkinliklere bazı örnekler verilmiştir: – Ulaşım. – Temizlik / temizlik. – Hobiler. – Gelir getirici faaliyetler. Önümüzdeki 95 gün için zaman bütçenize uyun.

Önümüzdeki 100 gün boyunca yapacağınız küçük bir faaliyet belirleyin, mesela bir hobi edinin.

 Zamanınızı boşa harcayan 5 alışkanlığı tanımlayın. Önümüzdeki 100 gün boyunca bu faaliyetler için harcanan zamanı azaltın.

İşte 3 örnek: – Günde 30 dakikadan fazla TV izleme. – Sosyal ağlarda günde en fazla 30 dakika. – Günde 20 dakikadan fazla oyun oynanamak gibi…

Önümüzdeki 100 gün boyunca aynı anda birkaç iş yapmayı bırakın. Dikkatiniz dağılmadan bir seferde 1 şey yapın.

Önümüzdeki 100 gün için, günlerinizi bir gün önce planlayın. Önümüzdeki 100 gün için, başka herhangi bir şeye başlamadan önce en yüksek önceliğe sahip görevle başlayın.

Önümüzdeki 14 hafta boyunca, hafta sonu aktivitelerinizin kaydını alın. Raporunuz aşağıdaki soruları yanıtlamalıdır: – Ne başardın? – Ne yanlış gitti? – Ne iyi gitti?

Önümüzdeki 100 gün boyunca, günün sonunda, aşağıdaki 3 şeyi yapmak için zaman ayırın: masanızı düzenleyin, kağıtlarınızı sıralayın ve çalışma alanınızı temizleyin. Amaç, güne temiz ve düzenli bir çalışma alanıyla başlamaktır.

Önümüzdeki 100 gün için planladığınız tüm sosyal faaliyetlerinizin ve faaliyetlerinizin bir listesini yazın. Sonra kırmızı bir kalem çıkarın. Sizi mutlu etmeyen veya ana hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmayan her şeyin üstünü çizin.

Önümüzdeki 100 gün boyunca, aktiviteden aktiviteye geçerken, kendinize şu soruyu sorun: “Bu gerçekten şimdi yapılacak en önemli şey mi?”

Sağlık

Önümüzdeki 100 gün boyunca diyetinizden günde 250 kalori keserseniz, 2,5 kilo vereceksiniz.

100 gün boyunca günde 3 porsiyon meyve ve sebze yiyin.

Daha sağlıklı beslenmeye çalışırken sizi çıldırtan yiyecekleri belirleyin. 100 gün boyunca yemek için normalden daha küçük bir tabak kullanın. Öğünlerinizin porsiyonlarını kontrol etmenize yardımcı olacaktır.

Önümüzdeki 100 gün boyunca sadece% 100 saf meyve suyu için. Konsantre meyve suyundan yapılmış (ilave şeker ve koruyucu maddeler içeren) meyve suyu içmeyin. Hazırlaması kolay ve sağlıklı bir kahvaltının yapın.

Öğle veya akşam yemeklerinde yenebilecek, hazırlaması kolay, sağlıklı 20 öğünden oluşan bir liste yazın. Ayrıca hazırlaması kolay ve sağlıklı olan 10 küçük atıştırmalık yiyeceklerin bir listesini yazın. Yeni oluşturduğunuz öğle yemeği, akşam yemeği ve atıştırmalık listeleri ile tüm hafta boyunca öğünlerinizi önceden planlayın. Bu yöntemi 14 hafta kullanın.

100 gün boyunca, günde en az 20 dakika fiziksel aktivite yapın. 100 gün boyunca günde 10.000 adım yürüyün. Attığınız her adım, 10.000 adımlık hedefiniz doğrultusunda sayılır: – Arabanıza yürüdüğünüzde. – Ofisinizden tuvalete yürürken. – Bir meslektaşınızla konuşmak için yürürken vb.

Bir ağırlık tablosu hazırlayın ve banyonuza asın. Önümüzdeki 14 hafta boyunca her hafta aşağıdaki kriterleri yazın: – kilo – Yağ kitle indeksi

Önümüzdeki 100 gün için saatinizi, telefonunuzu veya bilgisayarınızı saatte bir çalacak şekilde ayarlayın. Bu zil sesi size gün boyunca düzenli olarak su içmenizi hatırlatmalıdır.

Önümüzdeki 100 gün boyunca meditasyon yapmayı, nefes almayı ve zihninizi sakinleştirecek anda olmayı alışkanlık haline getirin.

Aşk

Önümüzdeki 100 gün boyunca partnerinizin olumlu niteliklerini ve özelliklerini aktif olarak araştırın. Bunları dikkatlice yazın.

Önümüzdeki 100 gün için eşinizle paylaştığınız tüm aktivitelerin bir not defterini oluşturun. 100 gün sonra partnerinize, birlikte yaptığınız aktivitelerin not defteriyle birlikte gözlemlediğiniz olumlu şeylerin bu listesini verin.

İlişkinizi güçlendirmek için her gün yapmanız gereken 3 somut eylem belirleyin. İşte bazı örnekler: – Her sabah eşinize “Seni seviyorum” ve “günaydın hayatım” deyin. – Günün sonunda ilk görüşte partnerinizi öpün. – Her akşam yemekten sonra eşinizle el ele yürüyüşe çıkın.

Sosyal hayat

Her gün ve sonraki 100 gün boyunca, tanımadığınız biriyle sohbet edin. Emin olun göründüğünden daha kolay olacaktır

 – hiç konuşmadığınız bir komşuya merhaba deyin,

Twitter’da birini takip edin, farklı düşündüğünüz insanlarla sohbet edin.

Önümüzdeki 100 gün boyunca hayran olduğunuz, saygı duyduğunuz insanlarla takılmaya özen gösterin.

Önümüzdeki 100 gün boyunca, biri sizi üzerse, hemen yanıt vermek yerine 60 saniye bekleyin

Önümüzdeki 100 gün boyunca, hikayenin her iki tarafını da duymadan birini yargılamayın.

Önümüzdeki 100 gün boyunca, her gün bir başkasına karşı bir iyilik yapın

Önümüzdeki 100 gün boyunca bunu hak edenleri tebrik etmeye özen gösterin. Onlara kişisel olarak bu insanların neyi doğru yaptığını söyleyin. Bir meslektaş, arkadaş veya aileden biri olabilir.

Önümüzdeki 100 gün boyunca aktif dinleme pratiği yapın. Biri sizinle konuştuğunda, cevabınız hakkında düşünmek yerine söylediklerine odaklanın.

Önümüzdeki 100 gün boyunca empati kurun. Birisiyle aynı fikirde değilseniz, kendinizi onun yerine koyun ve dünyayı onların bakış açısından görmeye çalışın. Meraklı olun ve bu kişiye sorular sorun. Kişisel deneyiminin düşünme ve davranış şeklini nasıl şekillendirdiğini anlamaya çalışın. Son olarak, sonuçlarına hangi düşünme süreciyle ulaştığını anlamaya çalışın.

Önümüzdeki 100 gün boyunca sahip olduklarınıza şükredin ve kendinizi başkalarıyla kıyaslamayı bırakın.

Önümüzdeki 100 gün boyunca, size karşı değil, diğer insanların davranışlarını daima olumlu bir şekilde yorumlamaya çalışın! Önümüzdeki 100 gün boyunca, her gün kendinize çevrenizdeki herkesin elinden gelenin en iyisini yaptığını söyleyin.

Kızılay Web Banner 950X100