Yaşam

Yaşlı Bir Bilgeden Hayat Dersleri

Kızılay Web Banner 950X100

Çoğumuz öğüt almayı sevmeyiz ancak öyle sözler duyarız ki bazen kulağımıza küpe olur. Yaşamın aslında tecrübeden ibaret olduğunu yaş aldıkça ve tecrübenin ne kadar önemli olduğunu da yaşararak anlarız.  O yüzden öğüt dinlemek vakit kaybından çok kestirme yol öğrenmektir. Başlıktan anlaşılacağı üzere yaşlı bir bilgeden hayat dersleri aslında bir dizi öğütlerden oluşuyor. Yaşlı bir bilge kim diyecek olursanız hepimizin tanıdığı isimsiz kahraman diyebiliriz. Bilmeniz için yaşlılardan hayat dersleri…

Geçmişi geride bırakın

Ne yaşarsanız yaşayın geçmişi daima geride bırakın. Geçmişle yaşamayın, hayat andadır. Unutmayın durum ne kadar kötü olursa olsun tünelin ucunda daima ışık vardır. Çevrenizden bir şey beklemeyin, hiçbir şeyi kesin bir yargı ile kabul etmeyin. Herhangi bir durumda elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışın ve bunu yaptıktan sonra sonuçları düşünmeyin.

Hayatınızı basitleştirin

Her seferinde tek bir şeye odaklanmalısınız. Her şeyi hemen yapmak zorunda değilsiniz. Hepsinden iyisi, hepsini şimdi yapmak zorunda değilsiniz! Nefes alın, anda olun ve elinizden gelenin en iyisini yapın. Her durumda, hayata verdiğiniz şeyi, hayatın size geri vereceğini bilin.

Kendiniz olun ve başkalarının sizi anlamasını beklemeyin

Ne olursa olsun doğruyu söylemeye çalışın. Başka biri gibi davranmayın. Kendiniz olarak dünyaya güzel bir şey katarsınız ne mutlu, bunun için çalışırsanız da ne mutlu… Seçtiğiniz yola baş koyun, başarısızlıklardan korkmayın. İnsanların sizi anlamasını veya taktir etmesini beklemeyin.

Acılar hep olacaktır

Hayat sürekli mutluluk veya hüzün vermez, inişler ve çıkışlar muhakkak olacaktır. Acı bile olsa bazı deneyimler bugünkü gibi düşünmeni sağladı. Yıllar geçtikçe bakış açın değişecek, hayatın tümü dersler gibidir ve bu sınavları geçtikçe güçlenirsin. Unutma güçlenirsin, ne olursa olsun güçlenirsin bunu hiç aklından çıkarma ve hedeflerine doğru durmadan adım at.

Zengin olmaya değil mutlu olmaya çalışın

Ömür dediğin bir nefes gibi bu nefesi doğru kullanmalısın. Götüremeyeceğin şeyler için vaktini harcama, para elbette önemli ama unutma en önemlisi mutluluğun. Hayattan zevk almaya bak, anı yaşa, yeni hobiler edin, seni mutlu edecek şeylere her zaman vakit ayır. Hayat aslında bu mutlu olduğun anlardan ibarettir.

Olumlu olun

Olumlu olmak, olumlu düşüncelere sahip olmak polyanacılık değildir. Her konuda değerlendirme yaparken sonunu düşünerek hareket etmek önemli olduğu kadar olumlu düşünmekte önemlidir. Olumlu olmak aynı zamanda güçlü olmaktır. Sizi kızdıran insanlara bile tebessüm edin ve duruşunuzdan asla ödün vermeyin. Emin olun bunu yaptığınızda insanların size yaklaşımı çok daha farklı olacaktır.

Sizin için önemli olan kişilere iyi bakın

Aileniz, eşiniz, yakın arkadaşlarınız sizin için önemli olan herkese iyi bakın. Size ihtiyaçları olduğunda yanlarında olun ve bazen sürprizler yapın. Hediye alın, hal hatır sorun. Hediye alma işini abartın inanın bunun ne kadar önemli olduğunu bir gün anlayacaksınız. Bazen iyi olmadıklarını bildiğiniz halde size iyiyim demelerine aldırış etmeden onları düşündüğünüzü belli eden jestler yapın. İnsanlar zor zamanlarda yanında olanları asla unutmazlar. Unuturlarsa bile üzülmeyin unutmayın değer veren elbet değer görecektir.

Aşık olun

Aşk belki de hayatın tek kazanımıdır. Sevin, sevilin ve sevişin… Aşka vakit harcayın, sevdiğinizle birlikteyken yapabilecek tüm aktiviteleri yapın. Yeni yerler görün, sinemaya gidin, farklı tatları keşfedin… Unutmayın sevdiğinizle yaptığınız her şey daha bir keyiflidir. İzlediğiniz o filmi yıllar sonra gördüğünüzde dahi o lezzeti hissedersiniz.

Kızılay Web Banner 950X100