Yaşam

Tereyağlı kruvasan mı?

Kızılay Web Banner 950X100

Geçenlerde uzunca zamandır gitmediğim Kadıköy’e geçtim.

Boğa heykeli Bahariye derken.

Ufakça bir dükkan ve kalabalık bir müşteri grup gördüm. Ne ola ki diye dikkatli bakınca kruvasan çeşitleri dikkatimi çekti.

Ama bir gariplik vardı, Tuzlu (pastırma, domates, kıvırcık, chedar peynirli) diğer tarafta frambuaz ve güzel gözüken kremalı yan yanaydı sandviç gibi.

Hangisinden yemeliydim derken, tezgahtaki arkadaş kararsızlığımı anlamış olmalı ki; ikisinden de yarımlarım vereyim deneyin, beğendiğinizden yine vereyim dedi.

Eee iyiymiş dedim. Birde çay versen oh mis…

Sonra işletmecisiyle tanıştım, Arda Bey.

Uzun uzun arkanın hikayesini anlattı. Bende muhabir edasıyla dinledim hatta röportaj yapar gibi notlar aldım. Anlatsan yazsak kardeşim dedim ve bir nevi kalemi ona bıraktım.

“Bu hikaye Ukrayna’nın Lviv şehrinde kruvasancıda başladı diyebilirim. Yediğimiz kruvasanin daha iyisini Türkiye’ye nasıl taşıyabileceğimizi el değmeden bu ürünü nasıl hazırlayabileceğimizi düşünmeye başladık

Yaklaşık üç yıl suren Ar-Ge çalışmalarımızı tamamladığımızda Türkiye’de ilk ve tek olan sandwich formundaki kruvasanlarımızı %100 tereyağlı olarak sunuma hazırladık.

Tatlı çeşitleri frambuazli, yabanmersinli, Bodrum mandalinalı, süt reçelli özellikle sadece bizde tadılabilecek havalı kremalı… 

Tuzlu çeşitleri tahinli ton balıklı, kuru etli, pastırmalı, kavurmalı, jambon ve peynir çeşitlerini Her turlu damak tadına hitap edebilecek lezzetleri doldurduk ve Kadıköy Caferağa mahallesi general Asım gündüz caddesinde Croisandwich olarak işletmemizi açtık” dedi.

Mekan, Bahariye’de Kadıköy Kültür Merkezi karşısında.

İnstagramda da https://instagram.com/croi_sandwich

Adres; Caferağa mahallesi General Asım Gündüz caddesi No:70B Kadıköy

0216 338 1777

Kızılay Web Banner 950X100