DergidenMagazinYaşam

Mutluluğun tarifi

Kızılay Web Banner 950X100

3 adımda mutlu olunmaz, 5 adımda lider, 7 adımda ideal anne veya baba olunmaz. Evrene enerji göndererek kader değişmez, eşyalara umut bağlayarak şans gelmez, sürekli ‘ben’ demekle özgüvenli olunmaz.

Başarı dayatılan büyük bir kandırmacadır. Şöhret ve zenginlik ise kendini feda etmeden gelmez.

Ne mi yapmalı?

Çalışmak, sevmek, tebessüm, aile ve dost bağlarını korumak, şükretmek, teşekkür etmek, özür dilemek ve yardımlaşmak…

Gerisi gelir ve geleni dürüstçe karşılamak…

İnsan olgunlaştıkça daha güzel seviyor.

Değiştirmeyi değil geliştirmeyi, Öfkelenmeyi değil anlamayı, küsmeyi değil tanımayı, kazanmayı değil paylaşmayı, ötekileştirmeyi değil hoş görmeyi, konuşmayı değil susmayı, kaybetmeyi değil ders almayı öğreniyor…  

İnsan sevmeyi öğrendikçe kendini tanıyor aslında…

O zaman anlıyor ne dert ne de engel var sadece çözülmesi gereken bir değer var. 

Olgunlaşmak özgürleşmektir. Dayatılmış ve çaresizce öğrenilmiş her şeyi cımbızla ayıklamaktır.

Anne Babalara Önemli Not!

Çocuklarınızı yaşı uygunsa yaz aylarında bir işe yerleştirin. İster su satsın, ister herhangi bir yerde çırak olsun. Yaşı gelince yaşadığı ev için küçük bedeller ödesin. Elektriğe, su parasına katkısı olsun. Az bir destekle çok değerli hissetsin kendini. Eve değer ödemeyen evin kıymetini zor bilir. Ne beklemeyi, ne sabır etmeyi, ne sabırlı olmayı ne de kıymet bilmeyi öğreniyorlar.  Akademik eğitimden daha değerlidir hayat eğitimi. Naçizane! İnsan neye bedel öderse onun kıymetini bilir.

Hiç yapamıyorsanız harçlığından 1 TL dahi ev giderlerine destek olmasını öğretin. Yoksa her sınavdan sonra ödül, karne almaktan duyarsızlaşır. Hiç merak etmeyin ne üzülür ne de yorulurlar. Yorulmadıkları için geneli stresli ve hayatı kendine dönük yaşıyor. Hayat okuldaki dersler gibi değil. Mücadele ve karşılıklı empati, hoşgörü ve sabır, bedel ödedikçe, mücadele ettikçe gelişir.

Aşkım Kapışmak

Kızılay Web Banner 950X100