Yaşam

Mutlu Olmak Bir Seçimdir

Kızılay Web Banner 950X100

İnsanların yaşadıkları yaşamdan duydukları memnuniyet ve coşkuya “mutluluk” diyoruz. Kuşkusuz her insan mutlu olmak üzere doğar ve mutlu olabilmek için yaşar.  İşte tam da bu nokta da Hellen Keller ‘ın çok sevdiğim biri sözü gelir aklıma “Kimse mutluluğu üretmeden, tüketme hakkına sahip değildir.” 

Bu yüzden mutlu olmak için çok paraya ihtiyacın yok. Öyle çok büyük devasa evlerde yaşamaya da ihtiyacın yok. Çok fazla arkadaşa da ihtiyacın yok. Başkasında olanın aynısının sende olmasına da ihtiyacın yok. Özgür olun! Bir birey olup kendi hedeflerinizi kovalayın. Güven duyun! Çevrenizde güveneceğiniz ve size güvenen insanlar olsun. Doğada olun. Araştırmalar, insanın doğada zaman geçirdiğinde tahmin ettiklerinden çok daha mutlu olduklarını gösteriyor. Evinizde bitki beslemek bile buna dahil… Aslında mutluluk bir seçimdir her şey öncelikle “mutlu olmayı seçmekle” ve birinci önceliğiniz haline getirmekle başlar. Buradaki seçim kelimesine dikkat! “İstiyorum” değil, “Seçiyorum”.  Çünkü hepimiz seçimlerimizden ibaretiz.

 Peki ne yapmalıyız daha mutlu olmak için, neleri hayatımıza almalıyız veya çıkarmalıyız gelin birlikte bakalım.!

 • Sizi zehirleyen, mutsuz eden, sürekli eleştiren, kınayan, yoran insanlardan kurtulun.
 • Yeni bir şey deneyin; rutinlerini değiştiren insanların daha mutlu olduğunu ortaya çıkardı.
 • Bol bol şükredin; yaşadıklarınıza, sahip olduklarınıza, sevdiklerinize, sevmediklerinize yakından bakıp şükredin. Şükretmek, farkında olmanızı sağlar.
 • Kendinizi eleştirmeyi bırakın; zaten hiç bir şeyi başaramıyorum, niye yeterince güzel değilim vs. daha bir çok örnek verilebilir…
 • Kin tutmayın; ruhun en büyük zehri budur. Farkında olmadan sizi yer bitirir ve hep şüpheci bir insan olursunuz.
 • Yakın ilişkiler kurabileceğiniz insanlar edinin; en az beş kişi sizi anlayan ve size değer veren. Daha fazla arkadaşın daha fazla mutluluk demek olduğuna dair güçlü kanıtlara rastlamadım, çünkü önem arz eden asıl şey hayatınızdaki insanların kalitesidir.
 • Egzersiz yapın.
 • Merhametli olmayı öğrenin; kendinize karşı merhametli, şefkatli ve anlayışlı olmayı öğrenmek mutlu ve neşeli olmanızda yüksek önem taşımaktadır.
 • Enerjik müzikler dinleyin; müzik ruhun gıdasıdır sözünü unutmayalım.
 • Güneş ışığıyla mutlu olun; her gün mutlaka en az 15 dakika dışarıya çıkıp güneşi, rüzgarı, yağmuru ve doğayı hissedin.
 • Daima gülümseyin; sadece gülümseme hareketi bile, insanların kendilerini daha mutlu hissetmelerine sebep olur.
 • Aşık olun; iyi bir ilişki sizi dinç tutar ve daha mutlu olmanızı sağlar.

Ve en önemlisi de geçmişe takılıp kalmayın.

Tüm bu yazılanlar ve söylemler dışında, mutsuz hissettiğiniz bir durum karşısında başkalarının sizi mutlu etmesini bekliyorsanız kendi gücünüzü ve hayatınızı değiştirebilme kapasitenizi hiçe sayıyorsunuz demektir. Unutma tüm güç sende içine dön ve orada ara mutluluğu… Şimdi seni mutsuz eden her şeyi çıkar hayatından, sana yük olanları at sırtından, yoluna çıkan zorluklara karşı dik dur ve gülümse..!

Ve her şeyin sonunda göreceksiniz, küçük adımlarla büyük mutluluklar yaşayacaksınız. Kendine iyi davran.!

Pro. Eğitim Koçu Gülşah KAYGUSUZ

Kızılay Web Banner 950X100