Yaşam

Kendi Şehrinizde Nasıl Turist Olabilirsiniz?

Kızılay Web Banner 950X100

Bu yıl tatil yapmadıysanız bir farklılık deneyin kendi şehrinizde turist olun. Öncelikle ciddi bir şekilde mental anlamda kendinizi sanki ilk defa gideceğiniz bir şehre gidiyormuş gibi hazırlayın. Sonra başlayın araştırma yapmaya daha önce görmediğiniz hatta merak dahi etmediğiniz semtleri araştırın. Semtlerin görünecek yerlerini, müzelerini, tarihi mekanları, ünlü lokantalarını not alın hatta mesela İstanbul’daysanız o semti dünyadaki bir şehirle özdeşleştirin orayı o gözle değerlendirin.

Semtin ünlü yerleriyle başlayın. Gideceğiniz semt neresi olursa olsun muhakkak ünlü bir yeri vardır. Çoğu zaman gözümüzden kaçan aslında çok yakın olduğumuz bu mekanlar için önceden araştırma yapın. Bütçenizi belirleyin ve başlayın gezmeye…

Kişisel ilgi alanlarınıza göre özel bir tur tasarlayın . Yerel yemekleri seviyorsanız, birkaç hafta sonunu şehrinizin yerel pazarlarını ziyaret ederek geçirin. Kahve meraklısıysanız, bölgedeki esnaf kahvehanelerini gezin. Bisiklet meraklısı mı? Yerel parkları ve yan yolları iki tekerlek üzerinde turlayın. Yüzmek mi istiyorsunuz? Deniz, havuz ve hamam gibi yerlerden faydalanın. Doğa severseniz daha önce gitmediğiniz ancak doğasını merak ettiğini semtlerle başlayın.

Müzelerini keşfedin. Daha önce gitmediğiniz bir müze varsa ilk oralardan başlayın. Tarihi yapılar da her zaman ilgi çekicidir. Yaşadığınız şehri ne kadar iyi tanırsanız tanıyın inanın keşif etmenizi bekleyen tarihi yapılar vardır. Türkiye’de yaşıyorsanız savaşların yapıldığı alanlardan, ipek yoluna, metruk hanlardan, küçük kalelere her türlü tarihi mekanla karşılaşmanız olasıdır.

Sanat dışı müzeleri keşfedin. Büyük metropol alanlarının çoğunda çeşitli koleksiyonlar bulunur – tarih müzeleri, bilim müzeleri, çocuk müzeleri, ulaşım müzeleri – ve birçoğunu da ücretsiz veya çok cüzi bedellerle görebilirsiniz.

Açık hava mekanları ve bitki seraları , arboretumlar ve heykel parkları gibi diğer benzersiz tuhaflıkları inceleyin. Son dönemde açılan millet parklarını ziyaret edin. Şehrinizde tarımsal üretim yapılan sera ve tarlaları gezin hatta üretime katkıda bulunun. Dalından meyve veya sebze yemenin tadını çıkarın.

Sizi ilgilendiren özel etkinliklerin ve bir programını bulun. Takviminiz müsaitse hiçbirini kaçırmayın. Bu konuda biraz esnek davranarak çevre illerdeki etkinlikleri de takip edin, oralardaki etkinliklere de katılın.

Kızılay Web Banner 950X100