Göze Çarpanlar

Hayat Bir Senaryo ise Kızdığın Kim?

Kızılay Web Banner 950X100

Hepimiz hayatlarımızda bazı şeylerin eksikliğini hissederiz ve hepimizin hayatta dilek ve arzuları vardır.

Bun dilek ve arzularımızın olması için dualar ederiz, bu dualar gerçekleştiğinde ‘Allah’ım beni çok seviyor’ der dualar gerçekleşmediğinde ise ‘Allah beni duymuyor’ diyerek isyana gireriz.

Dua, insanoğluna verilen en önemli mekanizmadır ve duanın iki çeşidi vardır. Biri hal duası diğeri ise dil duası.

Dil duası gün içerisinde etmiş olduğumuz istek ve arzuların sözel olarak bizlerden açığa çıkmasıdır. Bu dualarda çok fazla içtenlik yoktur ama hal doğasında durum farklılaşır.

Hal duasında çanımızı yakan bir şey olmuştur ya da çok ama çok arzu etmiş olduğunuz bir şey vardır, hani bazı anlar tüylerimiz diken diken olur, bir olaydaki duyguya, nesneye, kişiye kendimizi çok kaptırırız ya!

İşte o an tam da o AN’daki hal, istek, arzu ve duanız kabul olur. 

Dua gökteki bir Tanrı’dan istenilen bir şey değildir ama hepimiz çocukluğumuzdan beri bu şekilde öğrenmişizdir. Ellerimizi gökyüzüne açarız ve sanki yukarıdan isteklerimiz ellerimize doğru düşecek diye düşünürüz.

Halbuki sana şah damarından daha yakınım diyeni unuturuz o gökte midir ki? O her yerdedir, senin tüm hücrelerinde tüm benliğinde, kalbindedir.

Kimi enerji der kimisi evren der kimisi Tanrı der bana göre ise ‘ALLAH’…

Hayat bir senaryodur, sen bu senaryo içerisinde oyunculara mı kızarsın? yönetmeni mi kızarsın yoksa senariste mi kızarsın?

Yönetmene ya da senariste kızamazsın çünkü o rolü okudun ve sen kabul ettin, madem kızacaktın neden kabul ettin?

O zaman neden o rolü kabul ettin? Peki ya kızman doğru mu?

O zaman bugünden sonra hayatında oynayacağın rolün için kimseye kızma, rolünü benimse, rolün içindeki mesajları almaya bak çünkü kızsan da kızmasan da bu rolü kabul ettin ve oynamak zorundasın, isteklerinle, arzularınla, dualarınla kaderini şekillendir, unutma bazen rol gereğinde olsa bir oyuncu diziden çıkmak zorunda kalır, senaryo nasıl değişiyorsa hayat rolünde de duan ile değişiklikler yapabilirsin, bir kukla değilsin, İNAN…

Ve rolünün en iyisini oynamaya çalış ki en iyisi ol ve film bittiğinde o güzel ödülü ulaş

#yazardannot: Her şeyden önce kendinizi çok sevin olur mu?

Bilge Karadeniz

Kızılay Web Banner 950X100