Yaşam

Günde 30 Dakika Yürümenin 7 İnanılmaz Faydası

Kızılay Web Banner 950X100

Yalnızca 30 dakika yürüyüş yapmanın sağlığa ve psikolojinize inanılmaz faydaları var. Kilo vermeden, kan basıncını düşürmeye, kronik hastalık riskini azaltmaktan, kalp rahatsızlıklarını önlemeye ve zihinsel olarak iyi hissetmeye kadar onlarca faydayı sadece 30 dakika yürüyerek kazanabilirsiniz.

Tek ihtiyacınız rahat edeceğiniz bir çift spor ayakkabı. İşte yürümenin herkesin bilmesi gereken 7 inanılmaz sağlık faydası…

1. Ruh haliniz iyileşir

Zor gün geçiriyorsanız? Eve geldiğinizde kendinizi koltuğa atarak çikolata ya da bir aperatif yeme eğiliminiz olabilir… Bir dahaki sefere zor bir gün geçirdiğinizde bunun yerine yürüyüşe çıkın! Çünkü bilimsel çalışmalar, günlük yürüyüşün sinir sistemini öfke ve düşmanlığı azaltacak kadar sakinleştirdiğini göstermiştir. Ayrıca, biriyle yürüyüşe çıktığınızda, sizinle birlikte yürüyen kişiye bağlı hissedersiniz. Sonuç, ruh halinizi iyileştirir.

2. Yaratıcılığınızı geliştirir

İster işte sıkışıp kalmış hissediyor olun, ister zorlu bir soruna çözüm arıyor olun, yürüyüş kesinlikle duruma en iyi çözümüdür. Nitekim Journal of Experimental Psychology’de yapılan bir araştırmaya göre, yürümek yaratıcılığı teşvik ediyor. Bu çalışma için araştırmacılar, oturan ve yürüyen deneklerin yaratıcılığını test ettiler. Yürüyenlerin diğerlerinden çok daha yaratıcı düşündüklerini buldular.

3. Kolayca kilo verirsiniz

Yürümenin en önemli faydalarından biri kilo kaybı ve kas kazanımıdır. Yürürken, skala üzerinde belirtilen sayı çok fazla değişmese bile pantolonunuzun sizi karnınızın etrafında daha az sıktığını hissedeceksiniz. Bunun nedeni, düzenli yürüyüşün vücudunuzdaki insülin işlenmesini iyileştirmeye yardımcı olması ve göbek yağını azaltmasıdır. Bu nedenle günlük yürüyüş, kolayca yağ yakmanın en etkili yollarından biridir. Günlük yürüyüş, kalori yakarak ve kas kaybını önleyerek metabolizmayı iyileştirir, bu özellikle yaşlandıkça önemlidir.


4. Kronik hastalık riskini azaltırsınız

Yürümek kan şekeri seviyelerini ve genel diyabet riskini düşürür. Colorado’daki Boulder Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, düzenli yürüyüşün kan basıncını 11 puan düşürdüğünü buldular. Ayrıca felç riskini % 20 ila % 40 oranında azalttığını kanıtladılar. Başka bir çalışmada da haftada en az 5 gün 30 dakika yürüyenlerin, düzenli yürümeyenlere kıyasla kardiyovasküler hastalık bildirme riskinin % 30 daha düşük olduğunu buldu. Yürümenin sağlığa faydaları tartışılmaz. Böylesine etkileyici sonuçlarla bir dakika bile tereddüt etmemelisiniz!

5. Güzel bacaklara sahip olursunuz

Yaşla birlikte bacaklarda ortaya çıkan varislerden kurtulabilirsiniz Baldır ve ayakta bulunan kaslar, damarlar ve valflerden oluşur. Bu sistem kanı kalbe ve akciğerlere döndürür. Yürümek, kan dolaşımını uyararak bacak kasını güçlendirdiği ve koruduğu için bu ikincil dolaşım sistemini güçlendirmek için idealdir. Halihazırda varisleriniz varsa, günlük yürüyüş bacaklarınızdaki şişliği gidermeye yardımcı olacaktır. Ve varisli damarlara ve / veya damarlarına yatkınsanız, her gün yürümek onların başlangıcını geciktirir.

6. Yeniden başlamak

Bazen biraz tembellik yapıyorsanız, sabah yürüyüşü her şeyi yeniden başlatmanıza yardımcı olacaktır. Her sabah düzenli olarak yürümek mide hareketliliğini iyileştirir.

7. Diğer hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olur

Her gün yürümek, programınızda iyi bir rutin oluşturmanıza yardımcı olur. Bu durum iyi alışkanlıklarınızın devamını sağlar, disipline eder. Yürümenin sağlık, vücut, şekil ve ruh üzerindeki tüm faydaları sayesinde diğer hedeflerinize daha kolay ulaşmanızı sağlayacaktır.

Kızılay Web Banner 950X100