Kültür - Sanat

Dünyanın En Güzel 10 Kütüphanesi

Kızılay Web Banner 950X100

Sosyal medya, elektronik kitaplar ve yoğun hayat koşturmacası içinde eskisi kadar uğramasak da kütüphaneler her zaman entelektüel yaşamın en önemli parçası. Kütüphaneler haftası sebebiyle New İstanbul dergisi olarak kitap kokularının yayıldığı, büyüleyici mimarisiyle göz alan içindeki kitaplar kadar olmasa da kendisine hayran bırakan dünyanın en güzel 10 kütüphanesini sizler için derledik.

1. Klementinum Kütüphanesi, Prag-Çek Cumhuriyeti

Barok mimarinin en güzel örneklerinden biri olarak kabul edilen Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’daki Klementinum Kütüphanesi, ilk kez 1722’de Cizvit Üniversitesi’nin bir parçası olarak açıldı ve onbinlerce kitaba ev sahipliği yapıyor.

2. Dokk1 Kütüphanesi, Danimarka
2016 yılında dünyanın en iyi halk kütüphanesi ödülünü alan Dokk1, 30 bin metrekarelik alanı ile tüm İskandinav ülkelerindeki en büyük kütüphane. Kütüphanenin en ilginç özelliği ise binanın ortasında yer alan bir çan. Şehirdeki hastaneye bağlı olan bu çan her doğum olduğunda bir defa çalıyor. Aarhus nehri kenarında kurulan binanın dış mimarisi poligonal şekillerden oluşuyor.

3. Yangzhou Zhongshuge Kütüphanesi, Çin
Çin’in ZhenYuan şehrinde yer alan bu kütüphanenin içerisinde yürümek kitaplardan oluşan bir nehirde ilerlemeye benziyor. Kıvrımlı şekilde oluşturulan raflarda kitaplar tavana doğru bükülerek koyu renkte aynalardan oluşan yer döşemesi üzerinde yansıma yapıyor. Aynı zamanda bir nehir kenarında kurulu olan kütüphane iç mimarisi ile de su ve sudaki yansımalar hissini veriyor.

4. Portekiz Kraliyet Okuma Salonu, Rio de Janeiro-Brezilya

Portekiz dışında yer alıp Portekiz mimarisini en çok yansıtan yapı olan bu Güney Amerika kütüphanesi 1887’de tamamlandı. İnanılmaz bir avize ve demir tavan penceresiyle bu güzel yapı büyüleyici mimarisinin ötesinde nadir eserlerin de yer alığı çok zengin bir bilgi kaynağı.

5. Çin Milli Kütüphanesi, Pekin-Çin

Bu kütüphanede Çin edebiyatı ve tarihi belgeleriyle birlikte 31 milyon parça bulunuyor. Asya’nın en büyüğü olan bu muhteşem kütüphane dünyanın en büyüklerinden biri aynı zamanda. Tüm kaynaklarını hala bilmediğimiz Çin Ulusal Kütüphanesi’ni keşfetmeniz en az birkaç günü bulabilir. Kütüphanede Türk tarihi ile ilgili de Çin kaynaklarına ulaşmak mümkün.

6. Beyazıt Kütüphanesi, Türkiye

Beyazıt Devlet Kütüphanesi, Türkiye’nin Devlet tarafından kurulan ilk kütüphanesi unvanına sahip. Bir ‘derleme kütüphanesi’ olan kütüphane, yaklaşık yarısı kitap olmak üzere toplam bir milyona yakın dokümanı barındırıyor. Kütüphanede yer alan kitapların 11.120 adedini ise aralarında çok önemli eserlerin de bulunduğu ‘el yazması eserler’ oluşturuyor.

7. Trinity Üniversitesi Kütüphanesi, Dublin – İrlanda

İrlanda’nın en büyük araştırma kütüphanesi Trinity Koleji Kütüphanesi, Birleşik Krallık ve İrlanda Cumhuriyeti’nin yasal mevduat kütüphanesidir. Bu, bu ülkelerde basılan tüm kitapların bir kopyasını barındırdığı anlamına geliyor. Bu nedenle her yıl 100 bin çalışma ekleniyor.

8. Stuttgart Şehir Kütüphanesi, Almanya

Görenleri hayran bırakacak modern bir mimariye sahip olan Stuttfart Şehir Kütüphanesi, ilk 4 katı klasik bina şeklindeyken, üstteki 5 kat cam kaplamalı bir piramit formundadır.

9. Old British Reading Room, British Museum – İngiltere

British Museum Kütüphanesi,hekim ve doğabilimci Sir Hans Sloane’un biriktirdiği ünlü bir kitap, elyazması ve doğa tarihi nesneleri koleksiyonunun hükümet tarafından satın alınmasıyla 1753’te kurulmuş.

10. Fransa Milli Kütüphanesi, Paris-Fransa

Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan ulusal kütüphanedir. Birkaç yüzyıl boyunca yapılan koleksiyonları koruyan ve Fransa’da yayımlanan tüm yayınları toplamaktan sorumlu olan Fransız kurumudur. Kütüphane içinde 2000’den fazla el yazması Türkçe eser bulunmaktadır.

Bonus

Millet Kütüphanesi, Ankara – Türkiye

Yapımına 2016’da başlanan ve geçtiğimiz ay açılışı yapılan Selçuklu, Osmanlı ve çağdaş mimariden esintiler taşıyan  kütüphane 125 bin metrekare kapalı alana sahip ve aynı anda 5 bin kişiye hizmet verebilecek kapasitede. Kütüphanede 4 milyon basılı, 120 milyonun üzerinde elektronik yayın ile 550 bin e-kitap ve nadir eser bulunuyor.

Kızılay Web Banner 950X100