DergidenYaşam

Belediyelerin Spor Politikaları

Kızılay Web Banner 950X100

Belediyeler spor politikalarını belirlerken bir hedefe ve amaca ulaşacak şekilde belirlemelidir.

Yapmak için yapılan yaz okulları, kurulmak için kurulan spor kulüplerinden tek karlı çıkan ihaleyi kapanlar ya da spor kulübü üzerinden şahsına menfaat sağlayan birileridir. Elbette ki herkes için kendine menfaat sağlıyordur, diyemeyiz. İşini gerçekten düzgün yapan ve ekibini çok iyi kuran birileri ya da belediye başkanları da var.

Bir belediye neden yaz-kış spor okulu düzenler?

Bir belediye neden spor kulübü kurar?

Bir belediye neden spor tesisi ya da spor kompleksi inşa eder?

Sizden ricam yukarıdaki soruları cevaplamanız, eğer sizde isterseniz, cevabınızı bana da ulaştırabilirsiniz. Çünkü cevabınızı merak ediyorum.

Bir belediyenin yaz-kış spor okulu düzenlemesinin temel amacı olmalıdır. Çocuk ve genç olarak ifade ettiğimiz yaş grubunun spor ile kötü alışkanlıklardan uzaklaşması, içlerinden spora yetenekli olanların seçilip ülke sporuna kazandırılması, sosyal yönden; liderlik, özgüven, iletişim ve cesaret gibi özelliklerinin gelişmesi için düzenlemelidir. Tabi çoğu belediye de bu yaz-kış spor okulları bu amaçtan ziyade liyakat sahibi olmayan ekiplerle ya da liyakat sahibi olmayan şirketlere ihale edilip sonucunda da topluma fayda sağlamayan bir çıktı oluşturabilmektedir.

Bir belediyenin spor kulübü kurmasının temel amacı; yaz-kış spor okulunda spora yetenekli olan çocuk ve gençlerin tespit edilip ülke sporuna sporcu olarak mesleklendirilmesine ön ayak olma amacıdır. Kurduğu takımlarla il ya da ilçesini, ulusal ya da uluslararası düzeyde tanıtıp il ya da ilçesine turist çekmesini sağlayarak, ülkesinin hem tanıtımına hem de ekonomisine katkı sunmayı amaç edinmesi gerekir. Lakin bazı belediyeler, kulüpleri paravan şirket rolü görüp birilerinin şahsi sermayelerine çalışmasını sağlayabilirler.

Bir belediye spor tesisi ya spor kompleksi inşa ediyorsa; hem kitle sporuna hem de meslek sahibi yaptığı sporcuların antrenman yapabilmesini sağlamak için uygun ortam oluşturmalıdır.  Liyakatli olmayan spor mühendisliğinden anlamayan müteahhitlere spor tesisi inşa ettirmek, doğru değildir, birileri para kazansın diye kullanışsız ve amaçsız tesisler inşa etmek, bir vebaldir.

Kısacası belediye başkanı ve ekibi asli görevini yapmalıdır. Birilerini ya da kendini zengin etmek temel amacı olmamalıdır. Temel amacı toplumda yaşayan her kesime dil, din ve ırk ayırt etmeksizin hizmet sunmak olmalıdır. Bunu yapmadan da bulunduğu ilçenin demografik yapısını, yaş aralığını, memleketini, kullanılabilecek arazisini, spora yetenekli çocuk ve gençlerin tespitini yapıp hem zaman hem de para israfından kurtulup doğru sistemle toplumsal fayda oluşturabilir.

Spor Bilimleri Uzmanı

Hakan Nergis

Kızılay Web Banner 950X100