Göze Çarpanlar

Başarılarıyla İsimlerinden Söz Ettiren Türk Kadınları

Kızılay Web Banner 950X100

İlk kadın savaş pilotundan, ilk kadın kimyacımıza, savaş muhabirinden heykeltıraşa kadar tarihin ilklerine imza atan birçok Türk kadını bulunuyor. İlk Türk kadın hükümdar Tomris Hatun’dan bu yana Türk kadını kutsal annelik vazifesinin yanında dünyada ilkleri başarmış, adını tarihe altın harfler yazdırmış. Başarılarıyla göğsümüzü kabartan, imkân verildiğinde daha doğrusu özgürlüğü elinden alınmadığında adını tarihe yazdıran ebediyete intikal etmiş tüm kadınlarımızı rahmetle anıyor, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle tüm kadın okurlarımızın kadınlar gününüzü kutluyoruz.

Alanlarında gösterdikleri başarılarla isimlerinden söz ettiren Türk kadınları, dünyanın dikkatini çekiyor. Biz de başarılarıyla adlarını dünyaya duyuran kadınlarımızın hikayelerini sizler için derledik.

Dr. Canan Dağdeviren

Sağlık sektörünün geleceği olarak görülen Medikal teknoloji alanında çalışarak pilsiz giyilebilir kalp çipi ve cilt kanserini teşhis eden bir cihaz geliştiren Canan Dağdeviren, Harvard Üniversitesi’nin genç akademi üyeliğine seçilen ilk Türk. İlk ve orta eğitimini Kocaeli’de tamamladıktan sonra Hacettepe Üniversitesi Fizik Mühendisliği’nden mezun olan Dağdeviren, Sabancı Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği’nde yüksek lisans eğitimini bitirince de aynı yıl Fulbright bursu kazanarak UIUC’de Malzeme Bilimi ve Mühendisliği bölümünde doktora eğitimine başladı. Esnek ve katlanabilir, deri üstüne yapıştırılabilir veya giyilebilir elektronik âletler üzerine çalışmalar yapan Dağdeviren, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) bilimsel çalışmalarını sürdürüyor.

Eren Özmen

Türk kamuoyunda fazla bilinmeyen bir isim olan Özmen, 1994 yılında eşiyle birlikte çalıştığı Amerika merkezli Sierra Nevada Corporation (SNC) şirketini satın aldı. Şu anda şirketin başkanı olan Özmen, Türkiye’niin yerli uçak projesinde kullanılacak Alman Dornier 328 uçak firmasının da sahibi. NASA’nın Dream Chaser Cargo Sistemi kullanılarak Uluslararası Uzay İstasyonu’na gelen giden asgari altı kargo teslimatı hizmeti görevinin yerine getirileceği Ticari Bütünleme İkmali Hizmetleri 2 ihalesini elinde bulunduruyor. Amerikan hükümetinden iş alan bir işkadınının sahip olduğu en büyük şirketin sahibi Özmen, elektronik, uzay, havacılık, mikro uydu, uçak, iletişim sistemleri ve güneş enerjisi alanlarında faaliyet göstererek şirketi bugünkü haline getirmiş.

Prof. Banu Onaral

Türk sanayisi deyince akla gelen ilk isim  olan Nuri Demirağ’ın torunu, makine ve uçak mühendisleri arasında sayılan pilot Mehmet Kum’un kızı olan Banu Onaral, biyomedikal alanda dünyanın yakından tanıdığı bir isim. Drexel Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği, Bilimleri ve Sağlık Sistemleri Fakültesi kurucu dekanı olan Onaral, işlevsel beyin görüntüleme, ultrason ve optik yoğunluklu biyomedikal sinyal işlemciliği ile kompleks sistemler ağırlıklı bilgi mühendisliği üzerine akademik çalışmalar yapıyor. Birçok uluslararası ödüle layık görülen Onaral, ürüne dönüşebilir araştırma ve girişimci teknoloji aktarımı akımının da öncülerinden.

Prof. Dr. Feryal Özel

Dünyanın sayılı bilim insanları, Albert Einstein, John Nash gibi isimlerin yer aldığı 20 kişilik listeye adını yazdıran Türkiye’nin NASA’daki gururu ünlü astrofizikçi Prof. Dr. Feryal Özel, bilim çevrelerinde dünyanın en akıllı kadınlarından biri olarak nitelendiriliyor. Henüz 42 yaşındaki Özel, doktor bir anne baba ile kimya profesörü bir teyzenin olduğu ailede büyümüş. Özel, daha çocukken maddenin yapısını merak edip araştırmaya başlamış. Şimdiyse astrofizik alanında dünyada ilk sıralarda yer alan Arizona Üniversitesi’nde hem teorik fizik hem de uzay gözlemleri üzerine çalışmalar yapıyor. Geçtiğimiz yıl astronomi-astrofizik alanında üstün sanatçı ve bilim insanlarına verilen Guggenheim Foundation ödülünü alan Özel, yüksek manyetik alanda nötron yıldızlarının ilk kuantum hesaplarını yapan kişi. NASA tarafından verilen Hubble ödülüne de layık görülen Özel, Hubble kadrosuna alınan ilk ve tek Türk.

Ayşegül İldeniz

Teknoloji alanında kadın liderler denilince akla gelen ilk isim. ABD’nin en etkili 30 Türk kadın listesinde yer alan İldeniz, Lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nde, yüksek lisans eğitimini ise San Francisco State University’de dijital iletişimi üzerine tamamladı. Kariyerine 1998 yılında Intel’de Akdeniz, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi’nden sorumlu Pazarlama Müdürü olarak başlayan İldeniz, aynı kuruluşta 2001-2004 yılları arasında Türkiye Genel Müdürlüğü görevini yürüttü. 2004-2013 yılları arasında, aynı kuruluşta Türkiye, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi’nin Başkanı olarak çalıştı ve aynı zamanda Intel’in Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yaptı. 2013-2016 yılları arasında Intel Yeni Teknolojiler Bölümü’nün Dünya Başkan Yardımcısı olarak çalıştı. Ayşegül İldeniz 2016 yılından bu yana Silver Spring Networks Global Operasyonlar Başkanlığı (COO) görevini yürütüyor. İldeniz ayrıca 2018 Mayıs ayından itibaren Eczacıbaşı Topluluğu’nda Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapıyor.

Doç. Dr. Betül Gözel Ulusal

Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Betül Gözel Ulusal, 2001 yılında ABD’de, eşine bilimkurgu filmlerinde rastlanan bir operasyona imza attı. Ulusal, canlı farelerde yüz naklini başardı ve bu alanda bir çığır açtı. Ardından ortopedi cerrahı olan eşiyle birlikte Tayvan’da fareden fareye damar, sinir ve saç derisini naklederek ölü bir insandan yaşayan insana yüz naklinin önünü açtı. Ulusal, 2003 yılında Amerika Plastik Cerrahi dalında Beritt Brown ödülü’nü aldı.

Prof. Dr. Sevil Atasoy

Bize kusursuz cinayet olmayacağını öğreten Sevil Atasoy adli bilim konusunda sadece Türkiye’nin değil dünyanın en başarılı isimlerinden. Prof. Dr. Şemsi Gök ve Dr. Ferda Gök’ün kızı Sevil Atasoy, 25 Şubat 1949’da İstanbul’da doğmuştur. Hâlâ bir laboratuvar sahibi bakteriyoloji ve mikrobiyoloji uzmanı olan annesinin bu laboratuvarını devam ettirmek istese de; ailede çok hekimin olduğunu söylüyor. Kendisinin de her zaman “Eksik olan bir şey üzerine neler yapılabilir? Ben bugün neyi değiştirdim?” diye düşündüğünü ve Adli Tıp Kurumu’nun kurucusu babasının mesleğine kaydığını dile getiriyor.

Oya Eczacıbaşı

1959, İstanbul doğumlu. Leicester Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi mezunu. İş kadını, İstanbul Modern Yönetim Kurulu Başkanı. İş hayatındaki başarılarının yanı sıra İstanbul’un kültür-sanat hayatına kazandırdığı projeler ile adından söz ettiren Eczacıbaşı, Türkiye’nin sanatsal yaratıcılığını yurtdışına tanıtmak ve taşımakta kararlı. Başkanlığını yaptığı İstanbul Modern, farklı kategori ve özelliklerde 20’nin üzerinde ödülün de sahibidir.

Semahat Arsel

Semahat Arsel, Vehbi Koç ve Sadberk Koç’un en büyük çocuğu, ve Koç Holding yönetim kurulu üyesidir. Türkiye’nin sayılı zenginlerinden olan ve en çok vergi verenler listesinde başı çeken Arsel, mütevazi yaşamı ile bilinmektedir. Türkiye’nin eğitim alanında faaliyet gösteren en yaygın sivil toplum kuruluşu olan Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı kurucu üyelerindendir. Florance Nightingale Vakfı İkinci Başkanı ve Koç Üniversitesi Sağlık Yüksek Okulu kurucusudur. 

Güler Sabancı

Sabancı Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üyesi’dir. Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezunu olan Sabancı, Sabancı Üniversitesi’nin Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı ve aynı zamanda Sakıp Sabancı Müzesi Yönetim Kurulu Başkanı’dır.

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin (TÜSİAD) ilk kadın Yönetim Kurulu Üyesi olan Güler Sabancı, ayrıca European Round Table of Industrialists’in halen ilk ve tek kadın üyesidir. Sabancı, International Business Council’in ilk Türk üyesi olmasının yanı sıra Birleşmiş Milletler Global Compact Yönetim Kurulu’nda ve MIT Energy Initiative’in Uluslararası Danışma Kurulu’nda da görev almaktadır.

Kızılay Web Banner 950X100