Yaşam

Atatürk hakkında az bilinen 10 şey

Kızılay Web Banner 950X100

Bu yıl 10 Kasım’da, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ölümsüz önderi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin üzerinden tam 82 koca yıl geçmiş olacak…

Biz de bu 10 Kasım gününde, aradan geçen yıllara rağmen aynı hüzün ve özlemle andığımız Ata’mız hakkında az bilinen bu gerçekleri sizlerle paylaşmak istedik:

“Başöğretmen” Unvanı Alan İlk ve Tek Liderdi

İlköğretimin herkes için ulaşılabilir, zorunlu ve ücretsiz olmasını sağlayan ve yaşamı boyunca, savaş dönemlerinde dahi eğitim konusunu her zaman çok fazla önemseyen Atatürk, bu çalışmaları neticesinde başöğretmenlik unvanı alan ilk lider olmuştur.

52 Sayı Yayınlanan Minber Gazetesini Çıkarmıştı

Kara Harp Okulu yıllarında okul arkadaşı Fethi Bey ile Minber isimli bir gazete çıkarmıştır. El yazısıyla çoğaltılan ve bin bir emekle hazırlanan bu gazete 52 sayı boyunca yayımlanmıştır.

Bir Geometri Kitabı Yazmıştı

Matematiğe olan ilgisi ve yeteneği ile bilinen Atatürk, 44 sayfalık bir geometri kitabı yazmasının yanı sıra Latince kökenli geometrik kavramları Türkçemize uyarlamıştır ve bugün kullandığımız geometri kavramlarının (açı, dikey açı, ters açı, üçgen, dörtgen vs.) isim abası Atatürk’tür.

Türkçe Dışında 7 Dili Okuyup Yazabilen Bir Liderdi

Gazi Mustafa Kemal, ana dilimiz Türk diline ve lehçelerine hakimdi. Türkçeye son derece önem veriyor, hatta dillerin beşiği olarak görüyordu. Türkçe dışında Fransızcayı ana dili seviyesinde biliyor, İngilizce, Rusça, Farsça, Yunanca, Bulgarca ve Almanca gibi dilleri konuşup, yazabiliyordu. Türkçe’nin birçok lehçesini de son derece hakimdi. Dil konusunda sürekli araştırmalar yapıyor, yeni diller öğreniyordu.

Hayvan Severdi

Atatürk köpeği Foks’a düşkünlüğünün yanı sıra hemen hemen her hayvanı seviyor ve kolluyordu. Atlara meraklıydı.

Bozkurt sevgisi

Hayvanseverliğiyle bilinen Atatürk’ün hayatta belki de en sevdiği hayvan, Türk’ün simgesi olarak gördüğü Bozkurt’tu. Devlet ambleminden, ilk paralara, ilk pullardan çeşitli kurum simgelerine kadar hep Bozkurt ismini ve sembolünün kullanılmasını sağlamış, masasında da bozkurt heykeli bulundurmuştu.

Türk Kahvesi

Tam bir Türk kahvesi tutkunu olan Atatürk, özellikle hayatının son yıllarında doktorlarının tüm uyarısına rağmen günde 10 ila 15 fincan az şekerli Türk kahvesi içmekten vazgeçemezdi. Ayrıca günde 2 paket sigara tüketirdi.

 Giysilerini Kendisi Tasarlıyordu

Şıklık abidesiydi. Hazır dikilmiş giysiler giymekten hoşlanmazdı. Kendi çizimlerini terzisine gösterir, kıyafetlerini kendisi tasarlardı. Beyaz gömlek tercih eder, lacivert takımları sevmezdi. Kıyafetlerinin rengine uygun 33’lük tesbih taşır arada bu tesbihleri hediye ederdi. Tesbih koleksiyonu vardı.

Düzen hastasıydı

Askerlikten kalma en belirgin huyu bulunduğu ortamın sürekli tertipli ve düzenli olması isteğiydi. Simetri takıntısı vardı, her şey yerli yerinde ve muntazam olmalıydı

En Büyük Hayali Dünyayı Gezmekti

Kültüre, sanata, insan hikayelerine meraklıydı. Sürekli okuyor, araştırıyordu. Ancak çok istediği dünyanın her yerini görme isteğine kavuşmadı. Ömrünün yarısından çoğu savaşlarda, kalanı da memleketi ihya etme süreciyle geçti.

İstediği Son Yemek Enginardı

En çok sevdiği yemek kuru fasulye pilav ikilisi olsa da Atatürk, Dolmabahçe’deki hasta yatağında son günlerini geçirirken yaverinden enginar yemeği istemiştir. İstanbul’da enginar bulunmadığı için hemen Hatay’a ısmarlansa da ne yazık ki Ata’mız enginar yiyemeden hayata gözlerini yummuştur.

Rahmet, Minnet ve Özlemle Anıyoruz.

Kızılay Web Banner 950X100