Yaşam

Aşk Hakkında Bilimsel Gerçekler

Kızılay Web Banner 950X100

Aşk nedir? Aşk hakkında bilmediğimiz neler var? Tarifi bile yapılamayan yada herkesin kendince tanımladığı bu duygu bütünü bilimsel araştırmalara da konu olmuş ve şimdiye kadar pek çok şeye iyi geldiği ispatlanmış…

İşte ispatı zor olan aşkın, bilimsel olarak ispatlanmış gerçekleri…

Stres anında alınan minik bir öpücük stresinin azalmasını sağlar

Aşktan gelen elbette güzeldir ancak öpücüğün yeri ayrı. Stres anında sevdiği insan tarafında öpüldüğünde hatta bunu düşündüğünde bile stresin azaldığı bilimsel olarak kanıtlanmış durumda.

Sarılmak ömrü uzatıyor

Sevdiği kişi ile sarılmanın birbirlerinin kalp ve vücut ısılarını dengelediği ve bunu her gün yirmi dakika yapan çiftlerin daha az kalp rahatsızlığı çektiğini ve psikolojik sorunlarla daha az karşılaştığı gözlemlenmiş. Ayrıca sarılarak uyumanın da baş ağrısına iyi geldiği, sarılma ve öpüşme  sırasında salgılanan oksitosin hormonunun baş ağrısı ilaçlarının temel ham maddesi olduğunu da belirtelim.

Gözlere bakmak

Aşıkların birbirinin gözlerine 3 dakika baktıklarında çiftlerin nefes alış verişi ve kalp atış hızı dengeleniyor.

Aşık olan insan daha güvenilir bir karaktere ve pozitif enerjiye sahip oluyor

Aşık olmak hayata daha mutlu ve özgüvenle bakmayı sağlıyor. Aşık olunduğunda ortaya çıkan  oksitosin hormonu insanın üzerinde pozitiflik gibi pek çok etkinin ortaya çıkmasını sağlıyor. Aşık olduğunuzda gelecekle ilgili planlar yapmaya başlıyor, karşı tarafla bir bağ ve samimiyet kuruyorsunuz. Beyniniz bu yapıyı kendi günlük hayatınıza da geçiriyor. İşve günlük yaşantınızla ilgili uzun vadeli planlarınız artıyor, ayrıntılar üzerinden daha fazla durarak sorunları çözmeye daha odaklı bir insan haline geliyorsunuz.

İlk Bakışta Aşk 

Her ne kadar pek inanılmasa da aslında ilk bakışta aşk gerçektir, bir insan saniyenin beşte birinde oksitosin hormonun üretimi ile aşık olabilir. Erkeklerin kadınlara oranla ilk bakışta aşık olma ihtimali daha yüksektir.

Birbirini çekici bulmayan insanların daha sonra birbirlerine aşık olma olasılığı çok yüksektir. 

Zıt kutupların birbirini çektiğinden midir veya büyük aşklar kavgayla başlar sözünün gerçekliğinden mi bilinmez ama ilk zamanlarda birbirlerini çekici bulmayan çiftlerin daha sonra birbirlerine aşık olma ihtimali çok daha yüksektir.

Yeni aşık olan insanlar sürekli aşık olduğu kişiyi düşünür.

Yeni aşık olan insanlar sürekli aşık olduğu kişiyi düşünmesini sağlayan hormonlar üretilir.  Halk arasında dalgınlığı tarif için kullanılan aşık mısın sözü aslında gerçektir. Öyle ki aşkın ilk zamanlarında konsantrasyon bozukluğu, dikkat eksikliği gibi durumlar çok yaşanır.

Aşkın gözü kördür

Meşhur Leyla ile Mecnun hikayesindeki gibi Mecnun’un gördüğü Leyla ile başkalarının gördüğü Leyla arasında epey farklar vardır. Aşık olan insanlar aşık oldukları kişilerin kötü özelliklerini görmedikleri, iyi olan özelliklerini ise büyüttükleri gözlemlenmiştir.

Ayrılık eşittir ölüm

Karacaoğlan şiirinde söylediği gibi  “Ölüm ile ayrılığı tartmışlar Elli dirhem fazla gelmiş ayrılık” Aşkından ayrılan insanlarda yapılan araştırmalara göre ayrılığın başta psikoloji olmak üzere pek çok rahatsızlığa davetiye çıkardığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Kızılay Web Banner 950X100