Yaşam

Yüz Boyama Sanatı: Hallowen Tarzı Makyaj Yapımı

By  | 

Günümüzde sanat dalları oldukça gelişmiş ve ilerlemiş durumda. Artık sanatsal çalışmalar sadece kâğıt ve tuvalle değil birçok madde ile yapılabiliyor. Öyle ki insanlar artık birtakım boyalarla yüzlerini bir tuval olarak kullanabiliyorlar. Yüz boyama işlemini aslında sizler de biliyorsunuz. Genellikle anaokulu çağındaki çocukların yüzlerinde sıklıkla bu boyama tipine rastlayabiliyoruz. Ama yüz boyama sanatı aslında bu kadar basit ve sınırlı değil. Günümüzde oldukça popüler olan Yüz Boyama Sanatı insanların hayal gücü sınırlarını zorluyor ve kafalarında kurguladıkları çizimleri yüzlerinde uygulamalarına fırsat tanıyor. Özellikle Hallowen zamanlarında oldukça popüler olarak yapılarak internet üzerinde paylaşılan bu makyaj türü insanların oldukça ilgisini çekiyor. Eğer sizde resim ve makyaj yapmaktan hoşlanıyorsanız bu iki ilginizi bir araya getirerek hayal gücünüzün kapılarını aralayıp yüzünü bir tuval haline getirebilirsiniz.

Peki Yüz Boyama Sanatı İçin Gerekli Olan Malzemeler Nelerdir?

Yüz Boyama Sanatını sizler de denemek istiyorsanız ihtiyacınız olan birkaç şey var. İsteğinize göre elinizde bulunan makyaj malzemelerini kullanabilirsiniz. Ya da sadece yüz boyamak için özel olarak üretilen makyaj malzemelerini de kullanabilirsiniz. Eğer daha profesyonel bir çalışma yapmak istiyorsanız birçok internet sitesinde bulunan plastik makyaj için üretilmiş olan makyaj malzemelerini de kullanabilirsiniz. Ancak yeni başlayacaksanız tavsiyemiz yüz için özel olarak üretilmiş boyaları satın alıp kullanmanız. Oldukça makul fiyata bulabileceğiniz bu boyalar birçok kırtasiyede bulunuyor. İster pastel boya, ister kuru boya, isterseniz de sulu boya tarzı yüz boyalarını bu kırtasiyelerden veya internet üzerinde satış yapan alışveriş sitelerinden temin edebilirsiniz.

Yüz Boyama İşlemi Nasıl Yapılır?

Günümüzde oldukça popüler hale gelmiş olan yüz boyama işlemi gerçekleştirilmesi aslında oldukça basit. Eğer makyaj yeteneğiniz veya çizim yeteneğiniz varsa başlangıç olarak biraz zorlansanız da ilerleyen zamanlarda kendinizi geliştirebilirsiniz. Youtube üzerinde de birçok yüz boyama videosu bulunuyor. Başlangıç aşamasında bu videolar size oldukça yardımcı olacaktır. Belli teknikleri size öğreten bu videolar ile birlikte bir süre çalıştıktan sonra kendi isteğinize göre makyaj yapmaya devam edebilirsiniz.

Bu videoları izlerken ilk önce videoda bulunan makyajın aynısını yapmayı deneyin. Daha sonra tam anlamıyla makyajı yapmayı başardığınızı düşündüğünüzde çiziminizde ufak değişiklikler yapın. Örneğin makyajınıza yeni bir figür ekleyin veya renklerini değiştirin. Zamanla bu değişimleri yaparken artık videolara ihtiyacınızın kalmayacağını sizlerde göreceksiniz.

Sağlığınız İçin Makyaj Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Yüz Boyama Sanatı her ne kadar insanın hayal gücünü geliştiren bir sanat tipi olsa da işlem direkt olarak yüze veya vücuda uygulandığı için cildinize zarar verebilir. Özellikle hassas ve beyaz tenli kişilerin bu işlemi uygularken dikkat etmesi gerekir. Bunun için ya güvenilir makyaj malzemelerini ya da bitkisel olarak hazırlanmış yüz boyalarını kullanmanızı öneririz. Zira bazı makyaj malzemeleri ve yüz boyaları kaliteli olmayabiliyor. Bu durum ise kullanım sonrası cildinizde kızarıklıklara veya kuruluktan dolayı oluşacak tahrişe sebebiyet verebilir. Bu nedenle kullandığınız malzemelerin kaliteli ve güvenilir olması gerekmektedir. Aldığınız malzemeleri yüzünüzde ilk deneyeceğiniz zaman belli bir bölgeye bu malzemeleri uygulayın ve makyajın yüzünüzde kalmasını istediğiniz süre kadar bekletin. Daha sonra ise o bölgeyi silerek herhangi bir sorun olup olmadığını kontrol edin.

Bazı kişiler makyaj malzemelerine veya yüz boyalarına para harcamak istemedikleri için ellerinde bulunan sulu boya tarzı kâğıt ve tuval için üretilmiş boyaları kullanabiliyorlar. Bu tarz yüzünüz için uygun olmayan boyaları kullanmanız cildinize kesinlikle zarar verecektir. Bu nedenle yüz boyamak için uygun olamayan malzemeleri kesinlikle cildinizde kullanmayın!

Makyaj sonrası ise mutlaka yüzünüzü temizleyin. Ardından ise gül suyu veya cilt temizleyici peeling kullanarak işlemi uyguladığınız bölgeyi temizleyin. Zira kullandığınız boyalar yüzünüzde ki gözenekleri kapatacak ve cildinizin hava almasını engelleyecektir. Peeling işlemi sonrası ise cildinizi nemlendirici bir krem ile mutlaka besleyin. Çünkü yüzünüz gördüğü temizlik işleminde sonra ister istemez kuruyacaktır. Bu açıdan nemlendirmeniz oldukça önemli. Eğer sizler de Yüz Boyama Sanatı ile ilgilenmek istiyorsanız bu dediklerimize dikkat etmelisiniz. Sonrası ise hayal gücünüze kalmış.