Yaşam

Yolculuk

By  | 

Yolculuk

Tan ağarırken biraz eski tip bir otobüsün en arka koltuğunda lacivert gök, gölgemsi dağ tepe manzaraları, kulağımda hafif rock eski şarkılar evren müzikle bütünleşmiş adeta… Aklımda bir şey yok boş bos bakıyorum aslında ama sanki derinlere dalıyorum bu boşlukta hiç bir şey umurumda değil tüm kanunlardan, yasaklardan, günahlardan beriyim o an sırf kendimi düşünüyorum. Belki de insanlığı düşünüp kendime yontuyorum ama özgürlük! neyse çetrefilli konulara girmeyelim.

Ne kadar çok dinlemediğim şarkı, okumadığım kitap, gitmediğim yer tanışmadığım hatta eski tabirle sevişmediğim insan var diye geçiyor aklımdan. Bir yerde okumuştum son farklı müzik bestesi yapıldığında, son özgün kitap yazıldığında kısaca yapılanlar hep taklit olarak kaldığında kıyamet kopacakmış. Belki de kopmuştur da haberimiz yoktur diye geçiriyorum içimden sonra yeni dinlediğim şarkılar, okuduğum kitaplar geliyor aklıma daha epey var diyip kendimi rahatlatıyorum. Aslında kıyamet kopsa ne sanki! Herkese olan bana da olacaktır. Belki de mutlu son…

Ne kadar çok özlemişim uzun yola çıkmayı müthiş bir duygu yanınıza ne kadar az şey alırsanız o denli yoğun geçiyor. Anadolu kucağını açıyor sanki size ismi gibi bir ana kucağı, insanın olmadığı yerler gerçekten güzel. Tarla, bağ, bahçe irili ufaklı tepeler, uzakta görünen dağlar… Ilgaz Anadolu’nun sen yüce bir dağısın ne güzel türkü dilime dolanıyor bir anda bozkır ne güzel şey, her güzel şey gibi seyrederek geçmek ise ne kadar acı… Sahi neden izliyoruz madem izleyecektik uyanmasaydık o rüyadan taa en baştan belli olan sonu ne diye iple çekiyoruz mutluluğu izleyip kederlerde boğulurken… Sen kendi adına konuş diye içinden geçirenler beri dursun. Onlar bence dergi de okumasın kitap da, kafa karıştırıcı hiç bir şey yapmasın hatta mutlu mesut devam etsin hayatına bilmek erdem bilmemekse mutluluktur. Hem ne kadar az bilgi o kadar çok mutluluk hem bilip ne olacak bu kadar çok her şeyi bilen ne yapıyor sanki. Mesela devrim mi yaptı solcular, Turan mı kurdu milliyetçiler, hilafet mi getirdi İslamcılar, hiç bir şey! Bildikleri ile kaldılar bol fikir yürütüp (bazıları para da yürüttü tabi) laklak yaptılar. Sonuç? Belki de o çoook meşhur üst akıl hepimizden zekidir. Ne güzel gidiyordun ne bağladın yine siyasete diye kendi kendime iç geçirdim yazarken ama ne açıdan bakarsan bak hep aynı sonuç çıkıyor aslında. Örnek bir beden küçük bile, zira daha neler var neler velhasıl naçizane tavsiye bir kitap, seçtiğiniz güzel müzikler ve cam kenarı bir bilet yolculuğa çıkın hiçbir şeye değil belki ama size iyi gelecektir.

Devamı dergide…