Yaşam

Urfa-Harran-Halfeti Cumadan Pazara bir hava almalık zaman

By  | 

Urfa gezisi hep aklımızda vardı, uygun mevsimi, Urfanın sıcağı meşhur olduğundan ekim dediler, biz de iki aile daha önceden aldığımız promosyon biletler ile cuma sabah 6:25 uçağı ile programa başladık. Ardından Budget araç kiralamadan iki aile için kiralık araçları aldık, bu arada gezgin gurmeyiz kurumsal indirimi olduğunu ve gün aşımlarında günlük değil saatlik ücret aldıklarını öğrendik, bir sonrası geziler için Budget’ i not ettik. Araçlara benzin alırken mırra ikramı var çoğu yerde. Aman dikkat mırra fincanını sakın yere bırakmayın,  Urfa’da büyük saygısızlık algılanıyor, getirenin eline verin, fincanı.
Acıkan ekibi kahvaltı İçin  ciğerci Yusuf ‘ a yöneldik. ‘’Abey yarım ciğer, yarım kuşbaşı ‘’ diyerek taburelere oturduk. Soğanları kendimiz doğrayıp, isotla dürümledik, aman acı dikkat. Ardından Eyüp peygamber sabır mekânına ziyaret edip, Eyüp peygamberin şifa bulduğu düşünülen suyu içip, İstanbul’daki yakınlarımız için bir numune aldık. Rotamız konaklayacağımız Manici otel.  Otel Balıklı gölün hemen yanı, otoparkı da bulunması, merkezde rahatça dolaşma olanağı sağlıyor. Restore edilmiş taş bir otelde dinlenme sonrası Halil-ul Rahman Camiinde cuma namazını eda edip, gölü tepeden gören kahvede bol fıstıklı menengiç kahvesi ile dinlenme ve tabi ki Balıklı gölde unutulmaz fotoğraf imkânı. Merkezde yemek molası ardından rotamızı Harran ‘a çevirdik. Hz. Hüseyin’ in torunu İmam Bakır ve Hayat-el Harrani türbe ziyaretleri peşinden Harran kalesi ve klasik Harran evleri. Burada fotoğraflama İçin geleneksel kıyafetleri de veriyorlar.
Yol boyu pamuk tarlalarında fotoğraf İçin durmayı unutmayın. Ekim’de bol miktarda pamuk yüklü kamyon görmeniz mümkün, çünkü hasat zamanı.
Vakit kaybetmeden dünya mirası Göbeklitepe’ ye geçmek istiyoruz. Burası Mısır piramitlerinden 7500 yıl eski, insanlık tarihinin en eski yapıtı. Doğuş holding işletmeyi aldıktan sonra güzel bir düzenleme ve hareketli barkovizyon alanları oluşturmuş. Göbeklitepe terasından akşam gün batımı seyrettikten sonra, bir Urfa klasiği olan sıra gecesi için daha önceden rezerve ettiğimiz, otelimize yürüme mesafesinde olan, Gülizar konuk evine geçiyoruz. Tarihi han, bahçesi ile birlikte konuk evine çevrilmiş. Bizim gibi bebekli aile iseniz, sesten rahatsız olursanız bahçede masa kurdurup, arada içeri girebilirsiniz, Yoğurt aşı, kebap, isot sırayla geliyor, peşinden çiğköfte ve şıllık tatlısı tabi ki arada halay. Sıra gecesini…………

 

Devamı New İstanbul Dergisinde….