Gündem

Türkiye Kendi Savaş Uçağını Yapabilir mi?

By  | 

Özellikle genç insan kaynağının çok olması bizim için büyük avantaj. Buradaki temel nokta ise tecrübe olarak gözüküyor. Türkiye’de teorik bilgi var ama tecrübe yok. Yani bizim daha önce savaş uçağını sıfırdan yapan bir ekibimiz, insan kaynağımız yok. Aslında bütün mesele de bu. Tecrübeniz olduğu her alanda hem yenisini, hem daha iyisini yapabilirsiniz.
Yeter ki ilk prototip üretilebilsin.

Bu soruya kısaca evet ile başlasak aceleci mi olmuş oluruz bilmiyorum. Ama Türkiye teknik olarak 10 yıl içinde kendi milli savaş uçağını geliştirebilecek bir potansiyele sahip bir ülkedir. Ancak bunun en büyük şartı kararlı olmak.
Özellikle genç insan kaynağının çok olması bizim için büyük avantaj. Buradaki temel nokta ise tecrübe olarak gözüküyor. Türkiye’de teorik bilgi var ama tecrübe yok. Yani bizim daha önce savaş uçağını sıfırdan yapan bir ekibimiz, insan kaynağımız yok. Aslında bütün mesele de bu. Tecrübeniz olduğu her alanda hem yenisini, hem daha iyisini yapabilirsiniz. Yeter ki ilk prototip üretilebilsin.
Türkiye mevcut durumda bir uçağın motoru hariç neredeyse tamamını yapabilecek bilgi birikimine sahip. Bununla ilgili en önemli tecrübeyi f-16 montaj tesislerinden elde etti. Mesela aviyonik sistem geliştirmek zordur. Türkiye kendi aviyonik sistemlerini geliştirebilen dünyadaki az ülkelerdendir. Ruslar bile bu teknolojiyi 2002 sonrasında Fransa ile yaptıkları anlaşma üzerinden kazanmışlardır.

Devamı dergide…