Yaşam

Teknolojik Kentler

By  | 

Teknoloji artık hayatımızın bir parçası ve yeni gelişmeler ile birlikte artık şehirlerinde bir parçası hatta bütünü halini alıyor. Yeni planlanan teknolojik kentler Moğolistan’dan, Amerika Birleşik Devletleri’ne, Suudi Arabistan’dan Nijerya’ya kadar birçok ülkede proje olarak hayata geçiyor.

Yeni kurulacak teknolojik kentlerde her şey akıllı, çevre düzenlemesinden binaların tasarımına kadar her şey planlanmış ve iklim dostu yapıların geleceğin şehirleri olması planlanıyor.

Belmont Smart City

Amerika Birleşik Devletleri’nin Arizona Çölü’nde kurulması planlanan teknolojik şehir projesi Belmont Smart City’nin ardında dünyanın en zengin iş adamı Microsoft’un kurucusu Bill Gates var.  Phoenix’e 70 kilometre uzaklıkta kurulacak teknolojik şehir 200 bin kişi kapasiteli. Proje henüz tasarım aşamasında bu akıllı kentten amaç teknolojinin şehir e tam anlamıyla hakim olması ve geleceğe dair demo bir şehir olması düşünülüyor.

Eko Atlantik City

Afrika’nın yoksul ülkelerinden Nijerya’da da teknolojik kent yapımı başlamış bile. Ülkenin en büyük kenti Lagos’ta iş makineleri, lüks bir ticaret merkezi ve 250 bin kişilik yeni kenti yaratmak için denizi dolduruyor.Teknolojik kent,  Eko Atlantik City’de alışveriş merkezleri, oyun sahaları, yat limanı ve gökdelenlerin olduğu bir kent yaratılıyor. Halkın çoğunluğu yoksulluk içinde yaşayan Nijerya’da  teknoloji kent proje karşıtları, projeyi zenginler için güvenli bir mahalle olarak görüyor ve fakir halk ile araya sınır çekmek olduğunu savunuyor.

Maidar City

Orta Asya’nın kadim devletlerinden biri olan Moğolistan’ da yeni teknolojik bir kent inşasına başlayanlardan .Ülkenin başkenti yoğun bir hava kirliliği ve trafiğe sahip. Soruna çözüm bulmak amacıyla Ulan Batur’un güneyinde yeni bir teknolojik şehir kurulması planlanıyor.  Maidar City adı verilen teknolik kente 2030 yılına kadar 90 bin kişinin taşınması, proje tamamlandığında ise 300 bin kişinin ekolojik ve iklim dostu kentte yaşaması planlanıyor.

Neom

Dev gökdelenler ve inşaat yatırımları ile adından sıkça söz ettiren Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman’a göre yeni kurulacak akıllı kent “Neom” dünyanın en güvenli, verimli ve modern kenti olacak. Suudi Arabistan, Kızıl Deniz kıyısındaki yeni yapılacak kent ile birlikte ticaret bölgesi için 500 milyar dolar yatırım yapılması öngörülüyor. Akıllı, çevreci yüksek teknoloji kentinin yeni istihdam alanı sunması ve Suudi kanunlarına değil, özel bir yasaya tabi olması hedefleniyor.

 

Songdo

Teknoloji üretimi ile bilinen Güney Kore’de teknoloji kenti oluşturmak için planlama yapan ülkeler arasında yer alıyor. Kentin inşası için altı kilometrekarelik deniz alanı doldurulmuş durumda. Güney Kore’li yetkililere göre Songdo dünyanın en akıllı kenti, proje henüz bitmese de şimdiden refah durumu yüksek 100 bin sakini var.