Yaşam

Su Tasarrufu İçin 10 Altın Öneri

By  | 

Dünya üzerinde bulunan su miktarının sadece yüzde ikisi içilebilir su. Geri kalanları çoğunlukla tuzlu su. Özellikle son yıllarda küresel ısınmanın da etkisiyle su oranı giderek azalıyor. Bu da su tasarrufunun önemini oldukça artırıyor. Günlük hayatımızda, özellikle mutfaklarda kullanılan su miktarına dikkat etmemiz gerekiyor.

 

Son yıllarda dünyanın içinde bulunduğu küresel ısınmadan en çok su kaynakları etkilendi. Çünkü buharlaşıp atmosfer tabakasına çıkan su buharı tekrar yoğunlaşıp dünyaya dönecek soğukluğa çoğunlukla erişemedi. Bu da su seviyelerinin giderek azalmasına neden oldu. Bu durumu dengeleyebilmek ve suyun dünyadaki varlığını devam ettirebilmek için su tasarrufu yapılmalıdır.

 

Bakıldığında su tasarrufu ile ilgili yapılacak bir sürü şey vardır. Temelde tek ihtiyaç duyulan şey daha duyarlı ve bilgili olmaktır. Hem evlerde hem de iş yerlerinde yapılabilecek küçük hamlelerle büyük tasarruflara ulaşılabilir.

 

Yapacağınız birkaç basit önlemle ayda 10 lira su faturasını düşürebilir, yılda 120 lira tasarruf ederek ortalama 2 ay su faturası ödememiş olabilirsiniz.

 

Su tasarruf önerileri;

Evde harcanan suyun yüzde 10’u mutfakta kullanılır.

Makarna sularını dökmeyip lezzetli ve besleyici çorbalar yapabilirsiniz.
Kaynattığınız yumurtaların sularını atmayın. Çiçekleriniz bu suyu çok seveceklerdir. Onlar için kalsiyum kaynağıdır.

Dolu bir bulaşık makinesi bulaşığı sadece 12 litre su ile yıkar. Aynı bulaşığı elde yıkarsanız, ortalama 100 litre su harcarsınız.  Bu da bir yılda ortalama 40 ton suyu kurtarmanız demektir.

Sebze ve meyveleri açık musluk altında yıkarsak gereksiz yere yılda 18 ton su harcamış oluruz. Bunun yerine bir kapta veya lavaboyu tıkayarak su doldurup içine de sirke dökersek hem daha az su harcamış oluruz hem de sebze ve meyvelerin üzerinde olan kimyasallardan kurtulmuş oluruz.

Tuvaletlere tuvalet kâğıdı atmayın. Kâğıtların gidebilmesi için iki kere sifonu çekmek durumunda kalırsınız. Günde bir kez sifonu amacı dışında çekersek yılda 16 ton su harcamış oluruz.

Tasarruflu çift basmalı sifon sistemi kullanın. Bu size yarı yarıya su tasarrufu sağlayacaktır. Yoksa 1,5 litrelik bir pet şişeyi su ile doldurarak sifonunuzun içine yerleştirin. Bu pratik önlemle yılda 2 ton su kurtarabilirsiniz.

Duş sürenizi 1 dakika azaltmanız yılda 5 ton su tasarrufu yapmanız demektir. Su tazyikini çoğaltan ekonomik duş başlıklarını kullanırsanız daha az su kullanmış olursunuz.

Musluklarınızın damlatmadığından emin olun. Saniyede bir damla damlatan musluk yılda 1 ton su demektir.

Ellerinizi yıkarken, dişlerinizi fırçalarken, tras olurken muslukları açık bırakmayın. Çevirmeli musluk yerine kullanımı daha kolay olan “aç kapa” musluklar kullanın. Açık bıraktığımız musluklardan boşa akan su, yılda ortalama 12 tondur.

Çamaşır makinesi her yıkamada 176 litre su harcar. Bu yüzden tam makine dolmadan çamaşır makinasını çalıştırmanız gereksiz su harcaması demektir. Haftada bir kez gereksiz kullanmayı önlersek, yılda 9 ton suyu kurtarmış olursunuz.

Eğer yeterli imkan varsa yağmur suyu depolama sistemi eve kurulabilir. Yağmur suyu taşıdığı mineraller açısından engindir. Bu suyu depolama sistemi oldukça basittir. Evin dışındaki bir tankerde yağmur yağdığında akan su depolanır, ayrıca çatılar da bu depoya yönlendirilir.

Çok gerekmedikçe arabanızı yıkamayın, nemli bezlerle silerek temizleyin veya bir kova su ile yıkayın.

Bir musluğu açık gördüğümüzde israf olduğunu bildiğimizden onu hemen kaparız. Peki ya evdeki musluklarımız, sadece ellerimizi yıkarken ve diş fırçalama esnasında açık bıraktığımız musluktan yılda 24bin küçük su şişesini dolduracak kadar suyun israf olduğunu biliyor muydunuz?