Magazin

Simge’den İlk Albüm

By  | 

Riff Cohen’in şarkısını Türkçe sözlerle söyledi ve ‘patladı’. ‘Miş Miş’ isimli şarkısının klibi milyonlarca kez izlendi. Ardından çıkardığı teklilerle başarısını sürdürdü. Şimdi 14 şarkıdan oluşan ilk albümü ‘Ben Bazen’i çıkaran ve şimdilerde yeni klibi  “Öpücem” ile zirve de olan Simge’yle buluştuk. Karşımızda ‘tık’ sayılarını eskisi kadar önemsemeyen bir kadın bulduk: “İnsan bir rüzgâra kapılıyor ama sakin olmalı. Ben müziği ‘tık’ için yapmamayı öğrendim, artık hiç umursamıyorum. Ayakta kalmam, para kazanmam gerekiyor ama ben dünyaya iyi müzik yapmak için geldiğime inanıyorum.”

* Şarkınız ‘Miş Miş’in klibi 180 milyondan fazla izlendi… Bir şarkıyla şöhreti yakaladınız… Sizin için her şey bu kadar kolay mı gelişti?

 

– Hayır. ‘Miş Miş’ şarkısının başarısını yaşamadan önce ağır travmalar geçirdim. Riff Cohen’le görüşme, sözlerin değişmesi, yeniden yazılması, imza bekleme süreci… Daha öncesinde de iki çalışmam olmuştu. Onlarda da başarısız tanıtımdan dolayı duvara toslamıştım.

* Yaşadıklarınız size ne öğretti?

 

– Hayatın inişli çıkışlı olduğunu öğrendim. Ne zaman bir yere doğru hafifçe düşmeye başlasan o sırada ruhun acı çekiyor ama bir şeyler de öğreniyorsun. O öğrendiklerinle ayakta kalıp başarılara imza atıyorsun. Ben her düşüşün beni ayağa kaldırdığını, her dibe vuruşun suyun üstüne fırlattığını gördüm. Acı beni güçlendirdi.
* Peki hangi noktada “oldu” dediniz?

 

– Bir gün taksiye bindim, baktım ‘Miş Miş’ çalıyor. İndim, yolda yürürken bir kafenin önünden geçtim, yine şarkım çalıyordu. Sonra bir kulübe girdim ve yine ben çalıyorum. O an yere eğildim, “Ben patladım” dedim. Gerçek anlamda patlamak kelimesinin anlamını yaşadım. Sonra da ‘Yankı’ isimli şarkım ikinci kırılma noktam oldu. 100 milyon izlenmeye yaklaştı. Tekrar küllerimden doğdum. O şarkıda Deniz Erten ve Sezen Aksu‘nun yazdığı “Eğilsem bile devrilmem” sözleri benimle birlikte birçok insana güç verdi.

 

 

Hayatı boyunca ‘patlamayı’ bekleyen biri miydiniz?

 

– Patlamayı beklemedim, hak ettim. Yıllarca eğitim gördüm, konservatuvara gittim. Serdar Ortaç, Gülşen, Yaşar gibi isimlere yıllarca vokal yaptım. Sadece güzel bir iş yapmak ve hakkımı almak istiyordum, şu an da o yoldayım.

 

Devamı New İstanbul Dergisinde…