Röportaj

Paco De Lucia Konser Öncesi Çok Özel Röportajlar

By  | 

PACO DE LUCİA 24.CAZ FESTİVALİ KAPSAMINDA BEYOND THE MEMORY KONSERİ İLE ANILACAK!

Paco De Lucia’nın kariyerinin çeşitli evrelerinde birlikte çalıştığı, Jorge Pardo, Carles Benavent, Jose Maria Bandera, Nino Josele, El Piranha, David de Jacoba gibi yıldız müzisyenlerin katılacağı, Levent Yüksel, Cenk Erdoğan ve Taksim Trio’nun da konuk sanatçı olarak yer alacağı “Paco De Lucia Anısına: Beyond The Memory” tribute konseri 8 Temmuz Cumartesi günü saat 21.30’da Zorlu PSM’de müzikseverlerle buluşuyor.
24. İstanbul Caz Festivali tarafından gerçekleştirilen bu özel konser öncesi Paco De Lucia’yı Beyond The Memory konserinde yer alacak müzisyenlerden dinledik.

Türk Müzisyenlerin de eşliği ile Türkiye’de Paco De Lucia: Beyond The Memory konserinde Paco De Lucia’yı anmak nasıl bir duygu?

Jorge Pardo: Hepimiz için özel ve sürpriz bir konser. Ben daha önce Türkiye’de bulunmuştum. Hatta Türkçe şarkılar da biliyorum. Bu konserle hem müzisyen arkadaşlarım hem de dinleyiciler olarak çok fazla şey paylaşabileceğimizi düşünüyorum.

Paco De Lucia’yı tek cümleyle nasıl tanımlarsınız?

Carles Benavent: Bir müzik elçisiydi, bugün Flamenko olarak bildiğimiz şey onun mirasına dayanıyor.

Paco De Lucia size ilham veren isimlerden biri diyebilir miyiz?

Cenk Erdoğan: Evet, hatta Paco De Lucia için yaptığım “Bir Ucu Yanık” adında bir bestem var. Paco De Lucia’yı Açıkhava Tiyatrosunda canlı dinledikten sonra anladım ki Flamenko’yu iyi çalmak için gerçekten hissetmek gerekiyor. Bunu farkedince en derinine gidebileceğim müziğe kendi müziğime yöneldim. Virtüöz olmak sadece iyi çalmak demek değil insanları pesinden sürüklemektir. Ve Paco De Lucia gerçek bir virtüöz.

Hakan Akoğlu

Devamı için…

E-Dergi