Yaşam

Özel Okul mu? Okulcuk mu?

By  | 

İnsan yaratılışı itibariyle eğitime en fazla ihtiyacı olan canlıdır. İnsan haricinde ki tüm canlılar, kendi cinsinin özelliklerini kazanmış olarak dünyaya gelir. İçgüdüsel olarak kendisinde var olan özellikleri zamanla açığa çıkarırlar. Ancak insan eğitim yoluyla kendinde var olan özellikleri keşfeder ve potansiyelini açığa çıkarır.

Dünyanın tüm büyük önderleri, dâhileri, bilim adamları iyi bir eğitimden geçmiştir. Günümüzün en önemli eğitim kurumu ise malumunuz üzere okuldur. Ebeveynlerin çalışması, sosyal hayatın sanallaşması ve ne yazık ki ailede ve toplumun kendi içinde verilen eğitimin azalması sonucu okullar en önemli eğitim kurumu haline gelmiştir.

Peki iyi bir okul seçimi nasıl yapılmalıdır?

Konunun uzmanı olmamakla birlikte naçizane görüşüm, öncelikle eğitimin ailede başlayıp okulda devam ettiği unutulmamalı bunların birbirini tamamlayıcı nitelikte olmasına özen gösterilmesidir. Aksi takdirde çocuğun kendi içersinde tutarsızlıklar başlayacak ve kişilik çatışması, bozukluğu yaşayacaktır.

Okul seçerken ikinci önemli husus ise verilen eğitimin bilimsel olması ve hali hazırda okulun başarısıdır. Başarı konusun da ise sınav başarılarından ziyade öğrencileri gözlemlemenin daha doğru yol olacağı kanaatindeyim.  Anlayacağınız okul seçiminde çok fazla dikkatli olmanız gerekiyor.

Özel okullara gelecek olursak şimdi bir okul düşünün! Güzel süslü püslü bir bina, şık bir tabela, oyun ve spor alanları, rehabilitasyon, etüt merkezi, özel sınıflar vesaire eğitim için her şey mevcut ancak okulun ruhu yok! Çünkü tamamen para kazanmak için yapılmış, devlet teşviki, aile hayalleri, toplumun özel okula bakışı derken mantar gibi türeyen özel okullar her sene şube açan bilmem ne okulları…

Sahi nereden çıktı bu okullar dikkatinizi çekmiyor mu? Neredeyse adım başı özel okul oldu. Diyeceksiniz ki ; “hiç mi yok içlerinde iyi okullar?” elbette ki var. Türkiye’nin hemen her yerinde çok başarılı Özel okullarımız mevcut ama başlıkta dediğim gibi özel okul var okulcuk var iyi araştırmak lazım.

Güzel bir isim, şık bir logo ve tabela, gösterişli bir bina, önünde son model servis araçları sonunda verilen bilmem ne koleji yazan bir diploma…

Özel Okullara karşı olumsuz bir tutumum yok ama sormak istiyorum. Cevaplayıp gönderen olursa da yayınlamak isterim. Ya hu arkadaş 20 bin liraya okul mu olur? Bu arada rakam ortalama bir rakam yani daha yüksek fiyatta olanlar da var.  Araba mı alıyoruz? Anadolu’da bu paraya tarla hatta arsa alırsın. Bu fiyatları belirlerken neyi kriter olarak belirliyorsunuz. Öğretmen maaşı 20 bin oldu da benim mi haberim yok altı üstü bir bina, 20 tane öğretmen, elektrik-su üstüne 500 ‘den fazla öğrencin var zaten, ayrıca devlet teşviki de ayrı konu…

Velilere ve veli adaylarına da bir çift sözüm var. 20 bin lira bedel ile 4+4+4 öğretim sisteminde yani 12 yılda hiçbir ek masraf olmaksızın 240 bin, ek masraflarla 400bin liradan fazla para ediyor. Yazık değil mi arkadaş? Samimi olarak söylemek gerekirse çocuğunuz büyüdüğün de hiçbir işveren sizin çocuğunuzun hangi ilkokul yâda ortaokulda okuduğuyla ilgilenmez. Lisede ise Galatasaray ve eski birkaç lise dışında hiçbir önemi yoktur. Önemli olan hangi üniversiteyi okuduğudur. İyi de iyi bir üniversiteyi kazanması için gönderiyoruz diyebilirsiniz.  Göndermeyin efendim. O parayla zaten A.B.D başta olmak üzere çocuk dünya üniversitelerine gider ayrıca baktınız okumadı hiç değilse ömür boyu oturacağı evini satın alabilirsiniz. Anlayacağınız mahallenizde ki Devlet Ortaokulu ile iyi araştırmadığınız bilmem ne özel okulunun farkı her yıl cebinizden çıkacak 20 bin liradır.

Son olarak da bu verdiğim ortalama fiyatın altında veya çok üzerinde para alan ancak işini hakkıyla yapan ayrıca fakir ama çalışkan öğrencilere burs veren özel okulları ayrı tutuyor ve tebrik ediyorum. Bu konuda herkesin azami dikkat etmesini ve çok iyi araştırma yapmasını tavsiye ediyorum.

Not:

Özel Okullara dergimizin reklam tarifesi normal fiyatların iki katıdır. Dergimiz de yer almak isteyen parası bol özel okullar bize mail atabilir.

Not2:

Türk Yurdu Koleji gibi başarılarına şahit olduğum güzide Özel Okullarımızın olduğunu hatırlatır, Bu gibi özel okullarımıza dergimizin kapısının her daim açık olduğunu belirtmek isterim.