Gündem

Mumyaladığı balıkları müzesinde sergiliyor

By  | 

Beylikdüzü ilçesinde faaliyet gösteren bir balık restoranın sahibi, nesli tükenme tehlikesi alında olan deniz canlılarını mumyalayıp yerinde sergiliyor.

İşletmenin ve  Türkiye Deniz Canlıları Balıkçı Kenan Müzesi’nin sahibi Kenan Balcı, yıllar önce iş yerine gelen bazı öğrencilerin, “Öğretmenimiz bize ders verdi. Bize palamudu, orkinosu göster” dediğini söyledi.

Onlara bu tür deniz canlılarını gösterememekten üzüntü duyduğunu dile getiren Balcı, “Buraya gelen öğrenciler ve misafirlerimiz için balıkları tuzlamaya başladık ancak ne yazık ki başarılı olamadık. Balık akar, kokar ve çürür. Deneye deneye en sonunda balığı ölümsüzleştirmeye başladık” dedi.

Balcı, deniz canlılarından bazı çeşitlerin nesillerinin yok olmaya başladığını vurguladı.

Gelecek nesillerin, denizlerde hangi çeşit balıklar olduğunu görmesi için müze kurduğunu anlatan Balcı, şöyle konuştu:

“Pek çok teknik deneyip sonunda mumyalamaya karar verdik. Mumyalama işini kendim yapıyorum. Mumyalama işi, köpek balığı, orkinos, kılıç balığı gibi büyük çeşitler için 6 ay sürüyor çünkü bunların eti çok kalın. Bunlarla çok uğraşmamız gerekiyor. Küçük balıklar ise iki ayda hazırlanabiliyor. Mumyalamanın zorlukları çok fazla. Mesela içini alıyoruz, damarlarını alıyoruz, tuzluyoruz yani çok işlemden geçiyor ve çok zahmetli bir iş. Halkımızın bu müzeyi beğenerek gezmesi bu zorlukları aşmamı sağladı. Bu müzeyi isteyen herkes gelip ücretsiz gezebilir.”

Balcı, müzesinde mumyalanmış bin 500 çeşit deniz canlısı bulunduğunu sözlerine ekledi.

balikmumya