Yaşam

Muhteşem manzara efsane lezzetler Geyve

By  | 

Muhteşem Manzara Eşliğinde Yöresel Lezzetler

‘Kadın eli değmeli’  deyimini hayatın her anlamında duyar olduk. Siyasette, teknolojide velhasıl birçok alanda sıkça kullanılan sözü Geyve Belediyesi’nin Sosyal Tesisleri’ni ziyaret ettikten sonra neden bu kadar yaygın kullanıldığını anladım

Geyve Belediyesi Şehit Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk Sosyal Tesisleri yaygın kullanılan adıyla Seyir Terasında ziyadesiyle kadın eli değiyor. Seyir Terasında pişiren, servis eden, kasada duranların tamamı kadın. Geyve Seyir Terasına kadın eli değmiş.

450 rakımlı tesis 50 dönümlük bir alan üzerine kurulmuş. Ahşap çardaklarda piknik yapmak ücretsiz. Tesisin cafe &restoran bölümünde yöresel ürünler servis ediliyor. Yeşilin ve ahşabın uyumu ilk göze çarpan ayrıntı.

Şehrin kargaşasından uzaklaşıp temiz hava isteyenler 450 rakımlı tepede nefes alıyor. Muhteşem manzara eşliğinde servis edilen yöresel lezzetlerin tarifi imkansız. Geleneksel metotlarla üretilen yiyeceklerin servisi harika.

Yediklerinizin hazır, paketlenmiş ürünler olmadığını bilmek siz muhteşem manzarayı izlerken mutfakta kadınların mantı açtığını, gözleme pişirdiğini bilmenin rahatlığıyla şehre tepeden bakıyorsunuz.

Rüzgar esintisi şehrin kirini, yorgunluğunu en önemlisi stresini alıp götürüyor. Şehre tepeden bakarken içtiğiniz kahvenin yanında ikram edilen elma suyu, şifa oluyor adeta.

Geyve Seyir Terasının hikayesini dinlediğinizde bir kere bir kere daha gelmek istiyorsunuz. Belediye laf olsun diye kurmamış tesisi. Kadınlar çalışacak, çiftçinin ürünü değer kazanacak en önemlisi Seyir Terasının ana gövdesi diyebileceğimiz Yöresel Ürünler Üretim Merkezi’nde de kadınların çalışacak olması. Her iki tesisten elde edilen gelirle yetim ve öksüz çocukların eğitim masraflarına katkı veriliyormuş. Öyle bir dişli kurulmuş ki .çiftçi kazanıyor, kadın istihdamına katkı veriliyor ve daha da önemlisi yetim ve öksüz çocuklar bankamatikten harçlıklarını alabiliyor.

Bu detayı öğrenince Seyir Terasının sıcaklığının nereden geldiğini de anlamış oldum.

 

Devamı New İstanbul Temmuz Ağustos Sayısında