Göze Çarpanlar

Model X

By  | 

Model Y Görücüye çıktı

Otomobil dünyasının devrimcilerinden Tesla yeni SUV Model Y’nin ilk görüntüsünü paylaştı. SUV formatında bir araç üzerinde çalıştığını duyuran Tesla yeni Model Y’nin ilk görüntüsü Tesla takipçilerinin büyük beğenisini kazandı. Elektrikli araç üretimi ve farklı konseptiyle otomobil kullanıcılarının özel ilgisini kazanan marka yeni modelleri ve farklı konseptleriyle adından sıkça söz ettireceğe benziyor.

Tesla X modeline çok benzeyeceği bilinen araç 2018’de yollarda olması bekleniyor. Bizde Sizler için bu sayımızda Model X’i tanıtacağız.

Model X için tarihteki en güvenli, en hızlı ve en yetenekli spor arabalardan bir tanesi diyebiliriz. Aile otomobili olarak tasarlanan ancak spor görünümüyle herkesi baştan çıkaran bir otomobil Model X. Tesla  kendine has görünümü, çalışma sitemi , logosu ve Elon Musk hayranlığımızdan dolayı neredeyse hepimizin hayallerini süsleyen bir otomobil ve Model X özellikle SUV kullanıcıları için başlı başına bir ütopya diyebiliriz.

Güvenlik

Model X için ilk diyebileceğimiz şey güvenlik. Araç girdiği tüm testlerden 5 yıldız almayı başarmış. Elon Musk’a göre Model X gelmiş geçmiş en güvenlikli SUV.  Model X bütün NHTSA güvenlik testlerinde 5 yıldız alarak en güvenli SUV unvanını kapmış. Teslanın diğer aracı Model S‘te olduğu gibi araç pilinin otomobilin tabanında yer alması aracın yapısal dayanıklılığını arttırarak ön tarafta motor yerine boşluk olmasıyla da çarpışma anında şiddeti emerek bir anlamda çarpışma şiddetini azaltıyor ve sürücüsünün hayatını kurtarıyor. Ayrıca araçta bu özellikler dışında birçok güvenlik özellikleri ve bu konuda geliştirilmiş teknolojik özellikler bulunması hiç şüphesiz aldığı unvanı hak ettiğini gösteriyor. Bu konuda ayrıca  Model X kabini de çok güvenli hale getirilmiş. Diğer araçlarından10 kat daha büyük bir hava filtresi kullanılmış. Dikkat çeken bir özellikte  “Biyolojik Silah Koruması Modu” olması bu mod aracın içinde ekstra basınç yaratarak her türlü bakteri ve mikrobun  içeri girmesini engelliyor. Bu özellik herhangi biyolojik bir saldırı anında araca girerek hayatta kalmanızı sağlıyor.

Kartal Kanat Kapılar

İlk bakışta çok fazla hoşunuza gidecek hatta aklınız da kalacak bir detay. Model X’in belki de en çarpıcı özelliği ve aracın 3 sene gecikmesine sebep olan şey bu kartal kanat kapılar. Kapı tercihinde amaç çift yolcu sırası bulunan ve genelde çok çocuklu ailelerin tercih edeceği Model X‘te arka sıralara ulaşımı rahat kılmak. Ana fikir bu kapılar sayesinde sorunsuz bir şekilde çocuklarınızı iki sıraya da yerleştirebilecek ve rahat giriş çıkış yapabilecek olmanız. Bu kapılar diğer otomobillerdeki benzerlerinin aksine çift eklemli. Yani bu sayede kapılar dar noktalarda da açılabiliyor ve kullanımı çok daha rahat oluyor. Bunun üstüne kapılarda bulunan sensörler sayesinde otomatik açılma sırasında çarpma gibi durumlar olmuyor. Tavan yüksekliği, yanda bulunan araba vs. hepsi yazılım ile görülüp ayarlanabiliyor. Kapıların açılması için 30cm bir mesafe yeterli.

En Büyük Ön Cam

Tesla Model X‘in ön camı daha önceden sokaklarda çekilen prototip görüntülerinde de yakalandığı üzere tavana kadar uzuyor. Üst kısım UV ışını korumalı ve karartmalı olacak şekilde kullanım sırasında panoramik görüntü sağlıyor ve bugüne kadar üretilmiş en büyük ön cam. Arabayı görüp de kullanan herkes fotoğrafların bu cama hakkını vermediğini söylüyor.