Röportaj

Metin Hara Bilinmeyenlerini Anlattı

By  | 

Metin harayı tanıyalım mı biraz?

 

MH:  Merhaba… Metin aslında son derece basit yaşayan sadece hayallerini kaybetmemiş biri… Aslen hayatımı şekillendiren olaylar annemin ve babamın sağlık sıkıntıları diyebilirim. Normalde Üsküdar Amerikan Koleji’nde okuyan sonrasında Çapa’ya giren asıl lisans mesleği “fizik tedavi” olan biriyim. Şu anda ise insanların yaşamlarını değiştirebilmek için 17 yıldır eğitimler veren, kurumsal şirketleri eğiten, iyilik projeleri üreten, 4 kitabı olan bir konuşmacı/yazarım.  Ama okullar, bu sıfatlar insan hayatında önemli değil. Babamın 2 trafik kazası, 1 kanser hikayesi var… Annemin ise 5 seferlik kanser hikayesi… Aslında bütün hikaye de bu acının içinden filizleniyor. Ailem bu fırtınaların içinden geçerken ben de kendi yeteneklerimi geliştirmek zorunda kalıyorum.

 

-Ailenizde yaşanan bu sıkıntılar sizde ne gibi bir etki yaratıyor?

 

MH:  17 yaşındayken her gün babamı yoğun bakında ziyaret ederdim. Komadaki babama hep bir masal anlatırdım. “uyanacaksın baba… Acıların bitecek… Ve söz veriyorum baba…  eğer sen uyanırsan senin can borcunu insanlığa ödeyeceğim.” Ve babam uyandı. 1 yılın sonunda bebek gibi adımlar atmayı öğrendi. Ben de bu süreçten ilham alıp mühendis olmaktan vazgeçip fizik tedavi okumaya başladım. 15 yaşından beri içsel yolculuğumun bana kattıklarını tıbbın değerli bilgileriyle eşleştirmeye başladım. O günden beri 17 yıldır insanlara kalbimdekileri paylaşma şansı yaşıyorum.

 

-Tam olarak mesleğiniz nedir? Siz kendinizi nasıl tanımlıyorsunuz?

 

MH: Aslında bu en zor sorulardan biri… Asla bir kişisel gelişimci değilim. Kişisel gelişim bir ilgi alnına hitap ediyor. Benim anlattıklarım ruhsallıkla bilimin kavuşmasını içeriyor. Yani kişinin buna inanması/ilgi duymasının bir önemi yok. Üzerinde birçok çalışma yapılmış gerçekleri paylaşıyorum. Bazen fizyoterapist yazalım diyorlar. Tabi ki benim lisansım bu konu… Ama şu anda yaptığım mesleğin fizik tedavi olduğunu söylemek zor. Yaklaşık son 5 yıldır kimseyle birebir çalışma da yapmıyorum. Ne yazık ki eğitimlerden, etkinliklerden zaman kalmıyor. Şu an için konuşmacı/yazar diyoruz…

 

Devamı New İstanbul Temmuz Ağustos Sayısında