Eğitim-Sağlık

MAKİNE ÖĞRENİYOR MU?

By  | 

Dijital platform argümanları hız kesmeden çeşitlenerek yoluna devam ederken, ‘Veriden Değer Yaratma’ günümüz teknoloji firmalarının en önemli enstrümanlarından biri haline geldi. “Artık çağın neresindeyiz?” sorusu ne kadar hızlı uyumlanabildiğinle alakalı hale geldi.

Doğru, yanlış eğrisine bakmadan ‘Erişilebilirlik’ yeni bir bağımlılık noktası. Bu arzuya cevap vermek için çılgınca bir trend ile hizmet sunan içerikler peyda olmaya başladı.

İnsan alışkanlıklarını; sentezleme ve davranışsal eğilimleri tespit için elde edilen ham veriler işlenerek vücut bulmayı bekliyor. Evet, bir yerlerde hala gizli hikayeler var keşfi uzun sürmemeli. Fırsata ilk tohumlandığı zihinlerde dönüşmeli.

‘Yapay Zeka’ ve ‘Makine Öğrenmesi’ figürleri günümüzde oldukça popüler durumda. Hatta Amozon firması, ‘Amozon GO’ ile fark yaratacak ilk dev adımı atalı bile çok oldu. Zaman bilinenin dışında farklı bir spektrumda akıyor.

Sosyal platformlar ellerinde ki verileri bir sunak taşı gibi (bedeli karşılığında) fütursuzca sunmaya hazır.

 

Makine Nasıl Öğrenir?

‘Phyton’ dediğimiz yazılım dili, artık yaş eğrisi oldukça küçük çocukların bile diline pelesenk olmuş durumda. ‘Geleceği yazan çocuklar’ oldukça moda. Sektörün iştahı için bu yaşlarda atılan temeller ile fantastik senaryoların kapıları aralanmakta. Gelecek toplum mühendislikleri artık bu çalışmaların oluşturduğu sonuçlara göre ancak tahmin edilmeye çalışılacak.

Binlercesi serbest dolaşımda olan bu algoritmalar marifetiyle, dolaşımda olan verilerden bir amaca yönelik seçilen veri kümesi, doğruluğa en yakın öğrenmeyi gerçekleştirme amacıyla bir matematik taşımakta. Bu aşama da artık elimizde öğrenilmiş bir model bulunmaktadır. Sonrası merak edilen parametre için, sonucu bilinmeyen kümeye soruyu sormak ve tahminlemek.

Tahminlediğimiz bilgi artık finansal bir değerdir. Alıcısına hızla ulaşmayı beklemektedir.

IOT (Internet Of Things), Nesnelerin interneti ile ‘Akıllı Şehirler’ oluşturma ve bir paydaşı olma kısmına oldukça yakın durumdayız. Temasımız olan ve bize hizmet sunan cihazlar kümesinin orkestrasyonu ile kolaylaşan yaşamlarımıza yaklaşıyoruz.

İnsan olarak; bizim paylaşımlarımızın dışında, dokunduğumuz cihazlarda bizim adımıza veri üretmeye başlayacak. Artık öğrenilecek davranış modelleri daha da çeşitlenmiş olacak. Yakın gelecekte bize tavsiye veren kişisel/dijital asistanlarımız ile yaşamaya hazır mıyız? Evde, sokakta, işte kimin sözü geçmeye başlayacak dersiniz?