Gündem

Kılıçla makinalı tüfeğe karşı

By  | 

Hattı müdafaa yoktursathı müdafaa vardır. O satıh, bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı, vatandaşın kanıyla ıslanmadıkça, terk olunamaz.”

Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Bu tarihi emirle 22 gün 22 gece süren savaş Türk’ün zaferi ile sonuçlanacaktı. Dünya harp tarihine geçen bu emirle bir millet işgal edildiği İzmir’den, dağlarında yeniden çiçekler açan İzmir’ine kavuşacaktı.

 

26 Ağustos 1071

Sultan Alparslan savaş meydanına beyaz bir elbise giyerek gelmiş ve ordusuna; ‘Bu beyaz elbise benim kefenimdir. Zaferi kazanırsak İstikbal bizimdir’ diye seslenmişti.

Sultan Alparslan komutasındaki Türk ordusu Malazgirt’te Bizans’ı yenerek Anadolu’ya Türklerin kapısını açmıştı.

Malazgirt Zaferi sonrası Alparslan “Size öyle bir Vatan bıraktım ki; ebediyen sizin olacaktır” diyecekti.

26 Ağustos 1922

Mustafa Kemal taarruz yapacağı gün için Anadolu’nun Türkleştiği Malazgirt zaferinin gününü seçmişti.

Düşünceliydi, sürekli hesap yapıyor, strateji kuruyordu.

Taarruzun adı ‘Kurt Kapanı’ydı.

İmkanların azlığı, düşmanın çokluğu karşısında kısa bir dua döküldü dudaklarından; “Ya Rabbi! Sen Türk ordusunu muzaffer et! Türklüğün ve Müslümanlığın düşman ayakları altında, esaret zincirinde kalmasına müsaade etme!”

1683 Viyana önlerinden çekilmeye başlayan milletin son kalesi Anadolu düşman işgalinde ve var olma savaşı veriliyor, İstikbal’i Malazgirt’te kazanan millet İstiklal’i için mücadele ediyor ve bu öyle bir mücadeleydi ki, Mehmetçik sadece düşmanla değil, yoklukla da mücadele ediyordu. Karşısında itilaf devletleri destekli tam tesisatlı Yunan kuvvetleri ve onun karşısında teknolojik ekipmanı sınırlı ve at üstünde makineli tüfeğe karşı çoğu kez kılıçla mücadele eden Türk ordusu… Grafikte görüldüğü üzere düşmanın özellikle teknolojik ekipman anlamında gücü mukayese edilmeyecek kadar fazlaydı.

Ancak inanç ve İstiklal’e adanmış ruhla tarih yeniden yazılacaktı. Kara Harp Okulu Marşında geçen ‘Yıldırımlar yaratan bir ırkın ahfadıyız’ mısraları Büyük Taarruz ’da gerçekleşmiş. Türk Ordusu günde 25 Km hızla taarruz ederek, dünyanın en hızlı ve etkili taarruzu yapılmıştı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün komutasındaki ordu Afyon’dan- İzmir’e kadar olan 400 Km’yi süratle düşman işgalinden kurtarmıştı.

26 Ağustos 1071’de Malazgirt’te Anadolu’nun kapılarını açan Sultan Alparslan Anadolu’yu Türk’e yurt kılmış, yüzlerce yıl sonra 26 Ağustos 1922’de Büyük Taarruz ile Mustafa Kemal, Anadolu’nun Türk yurdu olduğunu tüm dünyaya tescil etmişti.

Malazgirt Zaferi’nin 949, Büyük Taarruz’un ise 98. yılında, bizlere bu mukaddes vatanı miras bırakan başta Sultan Alparslan ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşları olmak üzere, tüm şehitlerimiz ve gazilerimiz ve kahraman askerlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Ruhları Şad, mekânları Cennet olsun.