Yaşam

“İstanbul’a Hizmet Etmek Bir Büyük Davaya Hizmet Etmektir”

By  | 

“İstanbul’a Hizmet Etmek Bir Büyük Davaya Hizmet Etmektir”

 

AK Parti İstanbul İl Başkanlığı İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İstanbul sadece Doğu ile Batı’nın köprüsü değil, aynı zamanda tarih boyunca hiç bitmemiş ve kıyamete kadar bitmeyecek olan bir büyük medeniyet mücadelesinin de kilit taşıdır. Batı için İstanbul, Türk’tür, yani İslam’ın sembolüdür. Doğu için de İstanbul, Türk’tür, yani ecdadımızın ‘Kızıl Elma’ dediği o büyük hedefin, o hiç bitmeyecek büyük yürüyüşün sembolüdür. Onun için İstanbul’a hizmet etmek bir büyük davaya hizmet etmektir” dedi.

İstanbul’un 15 milyonu aşan nüfusu, kucak açtığı milyonlarca misafiri, ekonomiden sanata, diplomasiden spora kadar her alanda temsil ettiği küresel değerlerle bir dünya şehri olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’a hizmet etmenin bir şeref olduğunu söyleyerek, “Biz, gençliğimizden itibaren bu bahtiyarlığı yaşama imkânı bulduk” diye ekledi.

Siyasetten spora, belediyeden hükümete ve nihayet Cumhurbaşkanlığına kadar her kademede İstanbul’a hizmet ettiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “1994’ten bu yana İstanbul’un sorunlarını çözmek için attığımız adımların önemini bugün karşımızda 15 milyonluk bu dev şehri gördüğümüzde çok daha iyi anlıyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen 15 yıllık dönemde belediyeler, hükümetler, bakanlıklar ve resmî kuruluşlar vasıtasıyla İstanbul’u, tarihine ve şanına yakışır bir şehir hâline getirmeye gayret ettiklerini dile getirdi ve “Eksikliklerimiz elbette vardır, her şey tamdır diyemem. Böyle bir iddiam da yok. Hatalarımız da olmuştur; ama milletimiz şundan emin olsun ki nasıl bu ülkeye karşı taammüden en küçük bir zarar verme düşüncemiz ve eylemimiz olamaz ise İstanbul’a karşı da aynı hissiyat içindeyiz” sözlerine yer verdi.

“Hiç kimse merak etmesin, eksikler giderilir, hatalar düzeltilir, önemli olan bu hizmet heyecanını, samimiyetini, azmini, gayretini kaybetmemektir” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz ülkemize de İstanbul’a da derin bir aşk ile bağlıyız. Ülkemiz için nasıl gerektiğinde yedi düvele meydan okumayı göze alıyorsak, en yakınlarımız dahi olsa kimsenin bu aziz şehre de kem gözle bakmasına, istismarına rıza göstermedik, göstermeyiz” açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerinin devamında şunları söyledi: “Şunu çok iyi biliyoruz, İstanbul sadece Doğu ile Batı’nın köprüsü değil, aynı zamanda tarih boyunca hiç bitmemiş ve kıyamete kadar bitmeyecek olan bir büyük medeniyet mücadelesinin de kilit taşıdır. Batı için İstanbul, Türk’tür, yani İslam’ın sembolüdür. Doğu için de İstanbul, Türk’tür, yani ecdadımızın ‘Kızıl Elma’ dediği o büyük hedefin, o hiç bitmeyecek büyük yürüyüşün sembolüdür. Onun için İstanbul’a hizmet etmek bir büyük davaya hizmet etmektir. O davanın dün kurumsal olarak somutlaştığı hâli Osmanlı’ydı, bugünkü adı Cumhuriyet’tir. Bu bilince sahip olmayan hiçbir yöneticinin, hiçbir belediye başkanının, hiçbir teşkilat mensubumuzun İstanbul’a hizmet verebilmesi, kalıcı değer katabilmesi mümkün değildir. Eğer bugün 15 milyonluk nüfusuna rağmen benzer şehirler içinde yaşaması en kolay, hayat standardı en yüksek şehirlerden biri İstanbul ise işte bu anlayışla gerçekleştirilen hizmetler sayesindedir.”

“TÜRKİYE BİRLİK VE BERABERLİK İÇİNDE HEDEFLERİNE DOĞRU İLERLİYOR”

Cumhuriyetin kuruluşunun ardından geçen yaklaşık bir asrın âdeta sürekli bir arayış dönemi geçirdiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İçinde demokrasiye geçişimiz gibi sevindirici, darbeler gibi üzüntü verici pek çok hadisenin bulunduğu bir dönemin ardından son 15 yılda kendimize yeni bir mecra açmayı başardık. Bu mecra, büyük Türkiye’nin inşası ve ihyası yoludur” şeklinde konuştu.

Her büyük mücadele gibi bu süreçte pek çok engel, saldırı ve ihanetle karşılaştıklarını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, özellikle son beş yılın, Türkiye’nin bekasına yönelik kesintisiz tehditlere karşı yürüttükleri şanlı bir mücadeleyle geçtiğini söyledi. Sultan 2. Abdülhamid’in, ‘Birlik ve beraberlik her kuvvete üstündür’ sözünü hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz de milletimizin ve devletimizin beka mücadelesini her kuvvete üstün olduğuna inandığımız birliğimizi, beraberliğimizi güçlendirerek yürüttük, yürütüyoruz. Hamdolsun girdiğimiz her mücadelede milletimizin desteğini yanımızda bulduk. Türkiye yerli ve millî tüm unsurlarıyla tarihinin pek az döneminde görülen bir birlik, beraberlik, kenetlenme içinde hedeflerine doğru ilerliyor” dedi.

“BEN DEĞİL, BİZ OLMAYA MECBURUZ”

Partilerinin il başkanlığında bir devir teslimi gerçekleştirdiklerine ve bu yeni sürecin sonunda 2019’da yapılacak yerel seçimleri ile milletvekilliği ve Cumhurbaşkanlığı seçiminin olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm parti teşkilatında sadakat ve teslimiyetin önemine vurgu yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Eğer biz kendi içimizde sadakat, teslimiyet, bunları gerçekleştiremezsek, arkadaşlar bizim yolumuz açık değildir ve burada başarıyı asla beklemeyin” diye ekledi.

Hesabi değil hasbi olunması gerektiğinin altını çizen ve “Onun için de ben değil, biz olmaya mecburuz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Bütün işlerinizde istişare ediniz’ şeklindeki ayeti işaret etti ve şunları ekledi: “İstişare ediliyorsa, neticesine uyacaksın. Bu istişarenin de nihai kararını verecek olan merci neresidir, oradaki o toplantının lideri kimse odur. ‘Ben daha iyi bilirim’; hayır arkadaş, sen daha iyi bilmezsin, biz daha iyi biliriz, bizim anlayışımız budur. Bu dünyadan çok benler geldi gitti, kalıcı olmadı. Ama bu istişare mekanizması bizim için her şeydir. Çok önemli üniversiteler bitirebilirsin, profesör olursun, doçent olursun, çok çok büyük zengin olursun, bunların hepsi gelip geçici şeyler. Aslolan, o ekibin içerisindeki az önce saydığım hasletlere tabi olmaktır. Onlara tabi olursak, nasıl neticeler alınabileceğini çok açık ve net görmek mümkündür.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ne FETÖ ve PKK başta olmak üzere terör örgütlerinin alçakça saldırıları ne yıllarca müttefikimiz diye gördüğümüz kimi devletlerin artık husumet boyuna varan politika değişiklikleri bizim bu tavrımızı, bu güzel iklimimizi bozamadı ve bundan sonra da bozamayacaktır” ifadelerini kullandı.