Yaşam

İstanbul Kazan Ben Kepçe “Asuman Online”

By  | 

Kadıköy Moda en sevdiğim semtlerden biri. Bana hep samimi ve sıcak gelir. Yaz aylarında Moda caddesinde turladıktan sonra sahilde yürüyüş yapmaktan da oldukça keyif alırım. Modadaki asıl meselemize gelecek olursak, bu semtte o kadar çok keşfedilmesi gereken güzel mekanlar var ki! Bunlardan biri de bence Moda’ya anlam katan ve semtle  özdeşleşmiş bir mekan olan Asuman  Çikolata Dükkanı. 2012’de Çikolata Dükkanı ile başladıkları yolculuklarına, 2017’de Asuman Online ile devam etmeye başladılar. Mekan ismini Çikolata Dükkanı’nın özdeşleşen tatlısı Asuman’dan almış. Kendileri Çikolata Dükkanı’nda oldukça meşhur.

Asuman, şirin, butik bir çikolata dükkanı. Kapının girişinde buram buram çikolata kokusu sizi karşılıyor.  Çikolatanın dayanılmaz cazibesi ile kendinizi içeri atıyorsunuz. Kendine  özgü tatlıların yanında Roş, Pralin&Trüf, Kırma Çikolata, Hurmalı, Bisküvi, Kurabiye, Envai Çeşit  gibi yaklaşık olarak  60  çikolata çeşidi bulunuyor.  Her geçen gün kendilerini bu alanda geliştiriyorlar. Listeye yenileri eklenecek gibi görünüyor. Yeniliğe açık ve üretken mekanları oldukça seviyorum.

Girişte sizi karşılayan çikolata vitrini, çikolata vitrininin içinde ise kocaman bir dünya var. Çikolata vitrini olan bölüm aynı müze gibi. Ben mekanın bu bölümünü Asuman Çikolata Müzesi olarak adlandırıyorum. Aman dikkatli olun kendinizi kaybedebilirsiniz.

Ahşap ve otantik figürler, fondaki müzikler size eşlik ediyor. Bu güzel karşılama Osmanlı zamanlarını anımsatıyor. Kimi zaman fonda Ceylan Ertem, Gaye Su Akyol, Bülent Ortaçgil kimi zaman da Frank Sinatra, Ella Fitzgerrald, Luis Armstrong gibi sanatçıların eserlerinden nameler duyabilirsiniz.

Günümüzde bu tarz lezzetlerin sunulduğu butik işletmelerin sayısı oldukça fazla ve artmaya da devam ediyor. Paylaşmaya ilk başladığım günden beri  dikkat ettiğim özellik sadece lezzet değil. Güler yüzlü hizmet ve samimiyet. Asuman’da  kendinizi evinizdeymişsiniz gibi hissediyorsunuz.  Bu yönüyle takdir ettiğim bir dükkan.

 

Düşünmeye fırsat bulamıyoruz ama modern zamanların hengamesinden, koşturmacasından sohbeti, muhabbeti, gerçek paylaşımı unutmadık mı? diyerek günümüzde samimiyetin kaybolduğuna vurgu yapıp, işte biz unutulan değerleri tekrardan canlandırmak ve hep yaşatmak için Moda’dayız diyorlar. “Nerede o eski bayramlar!” diye özlem çekenlerin, eski komşuluk ilişkilerine hasret kalanların, yeri gelince muhabbetin iki belini kıralım diyenlerin, bazen de merhaba demeden geçmeyelim diyenlerin yeri olarak kendilerini tanımlıyorlar.

Gelelim Asuman’la ilgili diğer detaylara…

 

Mekanın menüsünün ana konusu tatlılar.

Asuman  Çikolata Dükkanı’nda Belçika çikolatası kullanılıyor. Kaliteli çikolata kullandıkları için lezzete de yansıyor. Farklı çikolata çeşitleriyle de yaratıcılıkta sınır tanımıyorlar. Bu yüzden  çikolata severlerin uğrak mekanlarından. Her geçen gün mevcut olanlara yenilerini ekleyen işletme çikolata konusundaki sanatını konuşturuyor. Bence bu mekanı diğerlerinden ayıran  en önemli şey tatlılara verdikleri özel isimler.

 

Asuman’da her tatlının kendine özgü bir hikayesi var. Geçmişte sıkça kullanılan eski isimlerin bugün de yaşatılmasına katkıda bulunmak için tatlılara Asuman, Feride, Müjgan, Oya, Feraye gibi isimler vermişler. İnsanı geçmişe götürüp anılarının tazelenmesine sebep olmaları ne güzel değil mi?

 

Tatlıların çoğunda çilek meyvesi kullanılmış. Bu mevsimde çilek yok ki dediğinizi duyar gibiyim. Türkiye’de dört mevsim yetişen bir meyve. Asuman, kavanoz içinde çilek, çikolata ve bisküvi parçalarıyla; Feride, Bol çikolatalı sıcak kek üzerine antep fıstığı ve mascarpone dondurmayla; Feraye, waffle üzerine taze çilek ve eritilmiş çikolata ile; Müjgan, kedi dili bisküvi üzerine maskarpone dondurma ve sıcak espresso ile;  Oya, taze çilek ve beyaz çikolata kreması, hafif karamelize edilmiş badem ile sunuluyor.

 

Asuman tatlısının yanında benim favorim Feraye ve Oya oldu. Waffle’a en çok yakıştırdığım meyve çilek olduğu için Feraye, çilek ve beyaz çikolata uyumuna bayıldığım için de Oya diyorum.

Asuman Online Çikolata Dükkanı, keşfedilesi, gidilesi görülesi mekanlardan. Yolunuz bu taraflara düşerse yorgunluk atmak ya da arkadaşlarınızla iki muhabbetin belini kırmak için uğrayın derim.

Mekanın fiyatlarına gelecek olursak lezzetlere göre fiyatları da oldukça makul.

 

*Online olarak internet sitelerinden çikolata siparişi verebiliyorsunuz.
Asuman Çikolata Dükkanı, Caferağa Mahallesinde Moda İlkokulu’nun hemen arkasında bulunuyor.

 

Mekan, 12:00 ile 22:30 saatleri arasında hizmet veriyor.
Telefon numarası:

0216 345 05 26