Gündem

İslam Güncellenmeli Mi?

By  | 

İslam Güncellenmeli Mi?

Ateş, toprak, hava, su, TAHTA!

İslam inancı da böyle artık Kur-an, sünnet, FETVA!

Fetva; Bir konu Kur’an-ı Kerim ve Sünnette belirtiliyor veya açık açık belirtilmiyorsa devrin din adamlarının gelen sorulara Kur’an ve Sünnet ışığında  verdikleri hüküm. Bu hükümler zamanla kitaplaştırılmış ve günümüzde hocaların ana kaynakları arasına girmiş. Son dönemdeki moda tabirle İslam güncellenmediğinden yüzyıllar önce zayıf bir rivayete dayandırılarak verilen fetvalar dahi dinin ana kaidesi haline gelmiş. Ortaya da odun gibi sorular, tahta gibi cevaplar çıkmış.

Aslında meselenin çözümü gayet basit, tasavvufi bakış ile akıl ve bilim ışığında konuları yeniden ele almak. Ancak inanç dediğimiz şey aklı her zaman ön planda tutmuyor. Bilimi ise sürekli geliştiğinden dolayı muhkem kabul etmiyor. Yani döndük yine başa, bu sebeple de güncelleştirme inancımızda değil düşüncemizde yapılmalı. Şöyle ki İslam’ın değil bizim İslam’a atfettiğimiz düşüncelerimizi yenilemeli, beynimizi güncelleştirmeliyiz.

Bol bol dua ezberletilen ilkokul din kültürü ve ahlak bilgisi dersi, yazları çocukların gittiği camii, Kuran Kursu ve Arap alfabesiyle okunan kutsal kitabımız. Aileler Ramazan ayından Ramazan ayına oruçlu, babalar cumadan cumaya veya bayramdan bayrama namaz kılıyor. Anneler arada Yasin okuyor. Bu muhafazakar ailenin profili ve bu aile çocukları dindar yetişsin, arkalarından bir Fatiha okusun istiyor. Netice cemaatler, tarikatlar ve malum devletin ve milletin bölünmez bütünlüğü dalından koparılan yaprağın akıbetini rüzgar tayin ediyor. Cemaat veya tarikat hainse nur topu gibi bir vatan haini üstelik de aile rızasıyla, övgülerle yetişiyor.

Ali Şeriati’nin bir çok görüşüne katılmasam da bu sözünü hatırlatmakta fayda görüyorum. “Kuran kurslarında, Kuran’ın ne dediğini değil de, Arapça harflerin nasıl yazılıp okunduğunu öğrettiğimiz sürece kimse erdemli ve ahlaklı bir toplum beklemesin”

Madem güncelleyeceğiz. O zaman en başından başlayalım. İmam Hatip okulları dahil dini gerçek manası ile anlatalım. Ezbere kaçmayalım, soru soran, araştıran ve sorgulayan bir nesil için kolları sıvayalım. Cemaatlere ve tarikatlara çocukları kaptırmayalım. Tasavvufi bir anlayışla hoşgörülü, çağdaş bir nesil yetiştirelim.

 

Türkiye Ateistleşiyor!

Meselemiz İslam’ın güncellenmesi ve bu konunun aciliyetini vurgulamak adına….

Devamı Nisan Mayıs Sayısında…