Yaşam

İçinizi Serinletecek Şerbetler

By  | 

Dünyada ve ülkemizde yaşanan Corona virüsü nedeniyle hepimiz bu yıl evlerimizde geçiriyoruz. Önceki senelerde Ramazan ayı gelmeden programlar yapılır, rezarvasyonlar ayarlanırdı. Ama bu sene farklı. Sağlımız için #evdekal çağrılarına uymak zorundayız. Evimizde geçirdiğimiz süre içinde hepimiz farklı tarifler denemekten keyif aldık. Ama henüz denemediğiniz tarifler de olduğunu düşünüyorum.

Gelelim asıl mevzumuza;

Ben uzun süredir meyve suyu satın almıyorum. Çünkü evde kendim meyvelerin aromasıyla içecek yapmaya bayılıyorum. Özellikle yaz aylarında meyve bolluğunda birçok seçenek de bulunuyor. Ramazan ayının yaz aylarına gelmesiyle birlikte yemeğin yanına serinleten içecekler iyi oluyor. Karadut, Erik, Vişne gibi..  Size bu sayıda kendim farklı meyvelerden yaptığım şerbet tariflerini paylaşacağım.

Karadut Şerbeti:

Mayıs ayı itibariyle Karadutlar da tezgahlar da yerini almaya başlamışken mutlaka denemenizi tavsiye ederim. Hatta Karadut’un bol olduğu zamanlarda dondurucuya atarsanız kışın da yapabilirsiniz. Ben öyle yapıyorum.

Malzemeler:

400 gr Karadut;( Siyah da olur ama al dut aroması daha iyi oluyor. )

2 çay bardağı toz şeker

1, 5 litre su

1 adet çubuk tarçın

2 diş karanfil

Yarım limon dilimi

Hibiskus

Yapılış:

Karadutları derince bir kapta yıkayın. Karadut narin bir meyvedir. Dikkatlice yıkamaya özen gösterin. Yıkadıktan sonra suyunu süzün ve tencereye alın. Şeker, su, çubuk tarçın ve karanfili ilave edin.  Kaynadıktan sonra ocağın altını kapatın. İçine iki tane hibiskus ve dilimlenmiş limonu ekleyin. (Hibiskus eklerken dikkatli olun. Çok ilave ederseniz acı olabilir.) Oda sıcaklığına geldikten sonra suyunu süzgeçten geçirin. Eğer posasını atmak istemiyorsanız posasınızı da süzgeçten geçirebilirsiniz.

Erik Şerbeti:

Erik Şerbeti en sevdiğim içecekler arasında. Mayhoş aroması ile benim favorim. Mutlaka denemenizi tavsiye ederim. Hatta bulabilirseniz Ekim ayında minicik dağ erikleri oluyor. Alıp dondurucuya atarsanız iftar sofralarınızda ya da kahvenin yanında da kullanabilirsiniz. Ben genellikle Ekim ayındaki eriklerden stokluyorum. Çok pratik oluyor.

 

Malzemeler:

500 gr. Kırmızı erik

2 su bardağı şeker

1 çubuk tarçın

2 diş karanfil

Bir tutam kuru hibiskus

2 çay bardağı toz şeker

2 litre su

Yapılışı:

Erikleri yıkayıp ortadan ikiye bölün. Tencereye alıp üzerine şeker, suyu ilave edin. İçine çubuk tarçın, karanfili ekleyin. Suyunun daha berrak olması için kevgirle üzerindeki beyaz köpükleri alın. Ocakta kaynatın. Ocakta kaynadıkan sonra altını kapatın. İçine bir tutam hibiskus ekleyin. Hibiskus mayhoş tadını daha da baskın hale getirecektir. Ben ayrıca muskat rendesi de katıyorum. O da şerbete güzel bir  tat veriyor. Oda sıcaklığına geldikten sonra süzgeçten geçirin. Ben posasını bırakıyorum. Posasını  geçirirseniz berraklığı bozulacaktır. Tercih sizin.

Karışık Meyve Suyu:

Karadut ve Erik Şerbeti bildiğimiz tarifler ancak şu anda anlatacağım tarif  kendi keşfimdir. Kendi keşfim olduğu için kendilerini daha çok sevdiğimi de itiraf etmek isterim.

Malzemeler:

Yaklaşık 400 gr. Kırmızı erik

Bir salkım siyah üzüm

Bir avuç Vişne

2 diş karanfil

1 çubuk tarçın

2 su bardağı şeker

3 litre su

Yapılışı:

Erikleri yıkayıp ortadan ikiye bölelim. Siyah üzüm ve vişneleri de tencereye alıp üzerine şeker, su ilave edelim. Çubuk tarçın, karanfili de ekleyip ocağa alalım. Ocakta kaynama sırasında oluşan beyaz köpükleri kevgir yardımıyla alın. Kaynadıktan sonra ocaktan alın. Oda sıcaklığına geldikten sonra süzgeçten geçirin.