Göze Çarpanlar

Haftasonu Kaçamağı: Çınarcık Erikli Yaylası

By  | 

Haftasonu Kaçamağı: Çınarcık Erikli Yaylası

 

Çınarcık, yaz aylarında İstanbul’a yakın olduğu için tatilcilerin uğrak noktası. Çınarcık’ta deniz dışında görülmesi gereken doğal güzellikler de var. O da “Erikli Şelalesi”.  Erikli Şelalesi; Ardıç, Çınar, Gürgen ve diğer türlere sahip olan ağaçların bulunduğu, çeşitli çiçeklerin serpildiği doğal güzellikte. Öyle doğal ki şelalenin girişinde sizi “Ormana girerken bir yakınınıza haber veriniz!” uyarısı karşılıyor. Yazıyı görünce hiç şaşırmayın. Teknolojiden uzak bir geziye hazırlıklı olun!

Çınarcık merkezden Teşvikiye Köyünü geçtikten sonra Erikli Şelalesi sapağından çıkış yaparak buraya ulaşabilirsiniz Eğer araç yoksa Erikli Şelalesi’ne Eminönü’nden Turyol; Yenikapı ve Pendik’ten İDO ile Çınarcık’a ulaşım sağlayabilirsiniz. Çınarcık merkezden günün belirli saatlerinde dolmuş da kalkıyor.  Tarifeler yaz-kış değişiyor. Gitmeden önce web sitelerinden kontrol etmenizi tavsiye ederim.

Erikli Şelalesi’nin girişinde doğa tutkunlarının hayır diyemeyeceği Zip Line var. Şelalenin üzerinden geçmek çok eğlenceli. Ayrıca hemen Zip Line’nin alt tarafında bir kafe de var. Demlikle çay söyleyebilirsiniz. Çayın yanında gözleme tarzında aperatif yiyecekler de hazırlıyorlar. İsterseniz sabah saatlerinde kahvaltı için de tercih edebilirsiniz. Şelale ayaklarınızın altında. Harika bir ortamı var.

Asma köprüden karşıya geçtiğiniz anda karşınıza miniklerin eğlenebileceği bir park var. Tırmanma parkurları da var.

Erikli Şelalesinde sizi bekleyen uzun merdivenler de var. Buradan çıkış yaptıktan sonra şelaleye yaklaşmış oluyorsunuz. 2 Şelale bulunuyor. Merdivenleri tırmandıktan sonra küçük şelaleye ardından büyük şelaleye çıkabilirsiniz Günübirlik gezi ve piknik alanı olan Çifte Şelale’de şelalelerin serinletici havası yaz sıcağında insana iyi geliyor.. Şelalede serinlemek için hazırlıklı gitmenizi tavsiye ederim.

Erikli Şelalesinde bir de kamp alanı var. Dilerseniz kamp da kurabilirsiniz. Kamp alanında çok eğlenceli bir ortam var. Birkaç kez kamptakilerin muhabbetine şahit oldum.  Buraya gelen insanlar oldukça medeni ve birbirlerine karşı oldukça saygılılar.

Şelaleye birkaç km ötede Dipsiz Göl, biraz daha ileride Delmece yaylası var. Yaz aylarında Delmece Yaylası da oldukça kalabalık oluyor. Hatta şenlik zamanına denk getirirseniz mutlaka uğrayın.

 

Şelale sonrası acıktım diyorsanız: “Teşvikiye Pide Salonu”

Şelale sonrası eğer bir şeyler atıştırmak isterseniz Teşvikiye Köyü’nde yıllardır müdavimi olduğum bir mekan var. ‘Teşvikiye Pide Salonu’. Ekşi mayalı hamurla hazırladıkları pideler oldukça nefis. Menüde kuşbaşı kaşar, kaşarlı sucuklu, karışık pide çeşitleri mevcut. Ortamı da oldukça doğal. Yemeğinizi yerken ineklerin, koyunların, kuzuların geçmesine tanık oluyorsunuz. Kendinizi o köyde yaşayan biri gibi hissediyorsunuz.

İnsanları sıcak bir tebessümle karşılamaları çok güzel. Özellikle hafta sonları ve deniz dönüşü uğrayanlar oluyor. Böyle zamanlarda yoğunluktan servis gecikebiliyor. Lezzet için beklemeye değer bence. Yolunuz düşerse mutlaka deneyin.

Ayrıca Çınarcık dönüşü yol üstünde çay bahçeleri de bulunuyor. Ben genellikle Yeşil Çay Bahçesine uğruyorum. Doğa içerisinde açıklık alanda hizmet veriyorlar. Çayla birlikte mısır, gözleme gibi aperatifler tercih edebilirsiniz. Benim tercihim çayla birlikte patates kaşarlı gözleme ya da süt mısır oluyor. Yolunuz düşerse denemenizi tavsiye ederim.